Zener Diyot Sorusu yardım

hobik

Üye
Bu 2 soruyu çözemedim yardımcı olabilir misiniz ?
7qlY8N.png

diğer soru da burada:

8MVEOr.jpg

yeni konu acmamak icin burdan devam edeyim dedim,
12 volt DC voltaj cikisi alabilecegim zener diyot aldim, ilanda 12 volt yaziyordu meger cikis voltaji farkliymis, 12 volt diye aldigim zener diyot voltaji 4 volta falan dusuruyor.. dc voltaji 12 voltta sabitleyecek regulator seklinde kullanabilecegim zener diyotun kod numarasi nedir , degisik kod nolu diyotlar cikti karsima, yine yanlis siparis vermek istemiyorum
tesekkur ederim

yeni konu acmamak icin burdan devam edeyim dedim,
12 volt DC voltaj cikisi alabilecegim zener diyot aldim, ilanda 12 volt yaziyordu meger cikis voltaji farkliymis, 12 volt diye aldigim zener diyot voltaji 4 volta falan dusuruyor.. dc voltaji 12 voltta sabitleyecek regulator seklinde kullanabilecegim zener diyotun kod numarasi nedir , degisik kod nolu diyotlar cikti karsima, yine yanlis siparis vermek istemiyorum
tesekkur ederim

Zener yerine 7812 voltaj regule entegresi kullanin. Daha uygun.

lm-7812.jpg

zener diyotlar 10 ila 20 mA'a kadar regüle yapabilirler. Daha büyük akımlar için sadece zener kullanmak yeterli gelmez. Ekstra kompenentler kullanmanız gerekir.

arkadaslar cevaplar icin tesekkur ederim, ancak bir devre eklemem avantajli olmaz,,
arac beyninden immobilizer iptal ederken bazan emulator eklemem gerekiyor...bu emulator 7~12 volt araliginda sorunsuz calisiyor,,emulatoru gelecek olabilen yuksek voltajdan korumak amacli zener diyot kullanmak istiyorum...bunun icin arac beynine extra devre eklemem benim icin avantajli olmaz..
ama zener diyotlarin kodlari var...mesela 14 volt girip 8 volt cikis veren diyodun kodunu bilmiyorum,,, BZX55C12V yazani aldim buda 12 voltu 3-4 volta indiriyor
direncle voltaj dusurmeyi dusundum ama o zaman da isi sicaklik sorunu yasayacagim

Son düzenleme:
Koda gerek yok. 12v zener alacaksın. Ama bence sen kullanmayı bilmiyorsun sorun orada.
Bu ilk şekildeki gibi kullanacaksın. 12v üstündeki yüksek voltaji kirpacak.

images (8).png

haklisin , elektronik komponentler hakkinda fazla bilgim yok,,,google dan baktim,, zener diyodun 12 voltu belirli bir voltaja dusurdugunu gordum,,ama benim satin aldigim cok fazla dusuruyor 3-4 volta kadar indiriyor,
bana gerekli olan mesela 12~14,5 volt giris 7~8 volt cikis verecek zener lazim,
senin verdigin semayi inceleyecegim
tesekkur ederim

Yukarida bolubeyi hocamda soyledi. Zener ile regulasyon yapabilirsiniz. Ancak yuksek akimlari regule edemezsiniz.

Siz regule ettiğiniz devre ile kac amper akim çekeceksiniz? Bunu soyleyin biz size uygun mu degil mi söyleyelim.

12~14,5 volt giris 7~8 volt cikis verecek
Yukarida bolubeyi hocamda soyledi. Zener ile regulasyon yapabilirsiniz. Ancak yuksek akimlari regule edemezsiniz.

Siz regule ettiğiniz devre ile kac amper akim çekeceksiniz? Bunu soyleyin biz size uygun mu degil mi söyleyelim.
12~14,5 volt giris 7~8 volt cikis verecek ,,emulator 30 miliamper gibi akim cekiyor. zaten eskiden bu emulatorun yaninda zener diyotta beraberinde veriyorlardi,,ama uzerinde kod falan yazmadigindan siparis verirken yanlis verdim...

O zaman dert yok. 8.1-8.2 volt 0.5-1 watt zener ve 180 ohm 0.5 watt direnc alacaksın. Aküden önce dirence girecek. Sonra zenerin cizgili tarafına ve emulatore. Negatif zenerin diğer ucuna ve emulatorun eksisine.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri