Zelio ve Encoder

fatihgns

Üye
Zelio PLC ye encoder bağladım. Fakat düzgün şekilde çalışmadı.
200 pulslik enkoderin A çıkış ucunu zelionun I01 ucuna girdim. PLC programında bu ucu hem hızlı sayıcıya (h-speed counter, fast counter) hem de normal sayıcıya (up/down counter) bağladım. Encoderin milini parmağımla yavaş yavaş çevirdiğimde hızlı şayicinin değeri hemen hemen hiç artmamasına rağmen normal sayıcının değeri düzgün şekilde arttı. Hızlı çevirdiğimde bunun tam tersi oldu. Bu seferde hızlı şayici artarken normal şayici artmadı.
Bana gereken her durumda hızlı sayıcının değerinin hiç pulse kaçırmadan artmasıdır. Nerede yanlış yapmış olabilirim?
Hızlı sayıcının yardım dosyasına göre 1kHz'e kadar saydığını yazmaktadır. Yani 1 saniyede 1000 pals kadar yakalamaktadır. Ben yavaş çevirdiğime göre hiç sorunsuz yakalaması gerekiyordu.

Uygulama dosyası ektedir
Zelio Son surum:Telemecanique : otomasyon & kontrol
http://www.telemecanique.com.tr/te_tr/ftp/aut/softwares/ZelioSoft_V4.2.zip

Ekli dosyalar

• Hızlı Sayıcı.zip
    4 KB · Görüntüleme: 164
Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
zelio ile encoder a bağlantı yapmadım ancak diğer plc lerde encoder için
ayrı bir kart kullanılması gerekiyor. Yani plc nin tarama zamanı ile encoder a yavaş gelir
hızı uymayabilir. Zelio da tarama zamanı önemli tabi bu zamanda programın büyüklüğüne
göre değişir. Scan time olarak veriliyor kataloglarda örnek kaç ms ise buna bakmak lazım
eğer hızı yetmezse ki allen bradley, mitsubishi nin bile encoder kartları ayrı olduğuna göre
zelio nun hızı yetmez gibi. Ama zelio da örnek konveyör dönüşü sayacaksan
proximity switch koyarsan zelio ile işini halledersin. Ama encoder hassasiyetinde bir sey
lazımsa diğer plc lerin encoder kartları ile bu işi yapmak gerekiyor.

Yazdığım tam anlaşılmamış sanırım.
Sorun tarama zamanı değil.
Hızlı sayıcı:
Encoderi hızlı çevirince yakalıyor. Fakat yavaş çevirince saymıyor.
Niçin enkoderi çok yavaş çevirsemde hızlı sayıcının değeri artmıyor?

Sorunun kaynağını buldum.

Benim programda Hızlı sayıcı "Enable" ucuna I1 bağlıyordum. Bunun yerine programda hiç I1 kullanmadan Enable'a direk "1" verdiğim zaman düzgün çalışıyor.

LAD'da da aynı şekilde yapılıyor. TK1'i I1 ile sürünce eksik sayma meydana geliyor. Fakat I1 kullanmadan direk sürülünce sorun yaşanmadan eksiksiz sayıyor.
Programlar Ektedir.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Zelio Encoder.zip
    10.3 KB · Görüntüleme: 206
Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar aynı dertten bende muzdariptim bir pres işinde pals saydırmam gerekti zelio ya şimidi bunu deniyecem yoksa bu işi panasonic te yapmayı düşünüyordum ama fatigns arkadaşın söylediğimantıklı çünkü hızlı plclerin encoderlerini bağlandığıda hiç inputları yazmıyoruz

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri