Zamanlı devre yapabilmek için yardıma ihtiyacım var

poseidon26

Üye
Merhaba sevgili ustalarım yardımınıza ihtiyacım var. Yapmak istediğim olay basit aslında ama mesleğe uzun süre ara vermem ve bilgilerimin eskimesinden dolayı yardımınıza ihtiyaç duydum. Yapmak istediğim devre şu şekilde çalışmalı. asıl istediğim 24 DC volt ile çalışması ve devre çıkışı 7 sn boyunca voltaj vermeli 7 saniye boyunca vermemeli yani çıkışa bağlayacağım bir motor 7 saniye çalışacak 7 saniye duracak bunu pic ile yapmak mümkün sanıyorum fakat ilgli devreyi bulamadım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

kardeşim pic ile çok kolay tasarlıyabilirsin pic cıkışında 5v verir onu 24v yapman lazım pic çıkışına 5 v luk röle baglar motoru röle üzerinden sürersin sana pic basic kodlarınıda yaziyim

porta çıkış seçersek:

trisa=0 //porta yı çıkış seçtik
porta=0 //olumsuz etkilere karşı porta nın tüm pinlerini sıfırladık

basla:

porta.0=1 //porta nın 0. pnini 1 yaptık yani 5v ile enerjilendirdik
delay_ms(700) //yaklasık 7s geçikme
porta.0=0 //motor durdu
delay_ms(700)
goto basla

umarım yardımcı olmuşumdur...

kardeş çok basit bir devre yapacan 555 entegresiyle istersen ben sana çizip mail atarım yaparsın çok basit bi devre süreyide kendin ayarlayabilicen

kardeş çok basit bir devre yapacan 555 entegresiyle istersen ben sana çizip mail atarım yaparsın çok basit bi devre süreyide kendin ayarlayabilicen
yunusemre kardeşim bana devreyi çizip mail gönderir misin ? birde 555 ile nasıl zaman ayarı yapacam bi anlatırsan sevinirim.
secretagent teşekkür ederim bilgiler için

7 saniyelık zaman dilimi okadar fazla değil bir transistor beyz ucuna kondansator drençle çok rahat yapılabılır merdıven otomatı gıbı

7 saniyelık zaman dilimi okadar fazla değil bir transistor beyz ucuna kondansator drençle çok rahat yapılabılır merdıven otomatı gıbı

benim yapmak istediğim motoru 7 saniye çalıştırıp 7 saniye durdurmak ve bu işlem sürekli olacak bana devre şeması lazım :)

yada şöyle söyleyeyim kontrol etmek istdiğim röle rölenin kontağını 7 sn çektirip 7 sn bıraktırcam ve işlem tekrarlayacak

devredeki potansiyometre ayarı ile oynayarak zamanlamayı ayarlayabilirsin. kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri