zaman rölesını devreden cıkaran kumanda şeması buyrun

yıldız/uçgen devrede zaman rölesının gorevını yapıp devreden çıkması lazım yıllar oldu unuttuk lisede atölye dersınde sınavda sormuştu hoca sınavda çakmıştım uzerınde uzun sure çalışma yaptım sinava gırdım bu sefer başarmıştım aslında mantıklı ama şuanda dahı dığer turlu nedense alişkanlıkmı nedır zaman rölesını devrede bırakırız

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@tekin126 SN ustam bu yıldiz-üçgen devresinde zaman rölesini devre dışı bırakmak Galiba bir sınav veya ödev sorusu olmasi gerekiyor.
Dediğiniz gibi piyasada bulunun yıldız-üçgen devresine çok deng geldim ama nedense zaman rölesi sürekli devrede.
Eğer devre dışı olmuş ise büyük ihtimalle gelen bir teknik arkdaş bu arizali deyip değiştirmeye kalkar :D

evet sayın reaksiyon bizim zamanımızda atölye dersınde sinav sorusuydu

Sayın reaksiyon ustam daha önce yıldız üçgen kurdum hiç bu zaman rölesini devreden çıkaran çalışmayı kurmadım ustam siz bana kumanda kontaklarının hangilerini kullanacağımı söylerseniz rica etsem o yüzden diyorum ustam şema ve çizimlerden anlamıyorum genişçe bilgi edinmek istiyorum sadece yani üçgenin nc kontağından geçirmek değil zaman rölesinin bobin ucunu problem

@efsane04 kaba taslak bir çizim yaptim. Umarim işine yarar. Kirmizi ile çizdiğim devre zaman rölesini devre dışı birakiyor. Bu devrede stop start olarak eklenmemistir. Kumanda devre ucuna siz onlari ekleyebilirsiniz.
20141202_111321.jpg

Anlamadiğin bir yer olursa veya kumanda elemanlariyla ilgili yardimci olmaya çalışırız.

@efsane04 ustam bu devre şemasini kaideye almayin. Unuttum veya es gectim bir nokta olmuş. Namaz kılarken aklıma geldi :).
Zaman rölesini devere dışı biraktiğimizda ücgenin kontaktörüde devre dışı kalacak.
İstediğin devre böyle ama üçgenin sürekli çalışmasi gerekiyorsa ekstra bir kumanda elmani kullanman lazim.

Son düzenleme:
Tek zaman rölesi ile yapılamaz. Yanlız çok konumlu zaman rölesi ile yapılır. O da simulasyon prorramlarında yok.

@efsane04 ustam bu devre şemasini kaideye almayin. Unuttum veya es gectim bir nokta olmuş. Namaz kılarken aklıma geldi :).
Zaman rölesini devere dışı biraktiğimizda ücgenin kontaktörüde devre dışı kalacak.
İstediğin devre böyle ama üçgenin sürekli çalışmasi gerekiyorsa ekstra bir kumanda elmani kullanman lazim.
HEP NAMAZDA UÇ İŞLER AKLA GELİR... :)

ben semayı cızdım
kumanda projesınden anlamıyorum deyıp kaçmak olmaz beyler hangı kontaklardan gecırecegız dıye soranlar olmus
devrede hangı kontaktan hangı kablolar gececek gayet acık
örnek vereyım her kabloyu takıp edın gıttıgı noktalarda dıyelımkı normalde kapalı kontaga rastgeldı kontagın yanında m yazıyor mesela m kontaktoru y/u devresınde Şebeke kontaktorudur
dıyellımkı y yazıyor oda yıldız kontaktoru
devreyı bır kagıda cıkartın ve kabloları takıp ederek baglayın mutlaka basarılı olacaksınız
bolelıkle şema okumayıda çozeceksınız
tek yapavagınız kabloları teker teker sabırla nerelere baglı ıse baglamak
bunudenedıkten sonrada yapamayan olursa yazsın buraya

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri