Zaman Değerini Scadada Okuma

bsfrot

Paylaşımcı üye
PLC deki S_ODT zaman rolesi set değerini (TV) scadadan kontrol edebilmem için nasıl bir program yazmalıyım?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
normalde siemens plcler içindeki timer zamanları FC40 ile milisaniye cinsinden integer olarak convert edebilirsiniz. Bu convert edilen değişkeni de rahat bir şekilde I/O Field ile Scada da okuyabilirsiniz.

Sayın Titus arkadaşım,
Öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim.

Bir cümle düşüklüğü yazmış bulundum.Benim sorunum şu PLC içinde FC1 blok içinde yazmış olduğum S_ODT zaman rolesi komutundaki PV set değerini(S5T#40S) scada da gerektiğinde değiştirmek istiyorum.PLC de bu yere nasıl bir data atamalıyım ve bu datayı hangi komutla convert edip scada tag olarak yazmalıyım.

TV kısmına MW100 gibi bir adres ver .Bu verdiğin adresle ilgili tagını oluşturup bir I/O fielde atayıp dene.

TV kısmına MW100 gibi bir adres ver .Bu verdiğin adresle ilgili tagını oluşturup bir I/O fielde atayıp dene.

MW100 değerini yazıp scada da bu adla tag oluşturdum.Bu sefer ben scada da set değeri 10 sn giriyorum plc de 100 ms olarak atama yapıyor.20 yazıyorum 695 ms gibi oransız bir değerler ortaya çıkıyor.Benim istediğim 10sn yazacağım plc ye 10 sn olarak atayacak.

Tagın data type ı unsigned 16 bit value ,adopt formatı wordtoBCD olarak ayarla.
linear scaling kısmında process value 0-1100,tag value 0-10 olarak ayarla.

Tagın data type ı unsigned 16 bit value ,adopt formatı wordtoBCD olarak ayarla.
linear scaling kısmında process value 0-1100,tag value 0-10 olarak ayarla.

Kardeşim ben bu söylediklerini WİNCC Flexible RT altında bulamadım?

normal çünkü ben bunları wincc için söyledim.keşke baştan scadanın flexible olduğunu söyleseydin.flexible çok bilmiyorum ama tagın type nı timer olarak ayarlayıp bir dene .

Son düzenleme:
iş başa düştü sorun çözüldü arkadaşlar..

Scadada I/Q field de MW100 adresli tag oluşturuldu.PLC de I_BCD convert ile word e dönüştürülüp timerin TV sine atandı.Uğraşan herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri