Yurtdışında Tamamlama

Sabahtan beri arıyorum, telefona bakan yok :(

Be de ulaşamadım ama şu seviye tespit sınavı mevzusuna internetten şöyle bir baktım.

YÖK her konuda olduğu gibi yasa tanımazlığını burada da göstermekte. Seviye Tespit sınavı konusunda bilimsel gerekçe göstermiyor ve kafasına göre Seviye Tespit Sınavı yapıyor diyebiliriz. Burada da yapabilir.

Sorularda laubali ve genelde lisans seviyesinden ziyade yüksek lisans seviyesi soruları ve geçmek zor. amacı zaten denklik vermemek gibi bir şey.

Eğer YÖK seviye Tesit Sınavına gireceksin derse bu sınava hiç girmemek en iyisi. İleride ne olur orası bilinmez. Belki STS kaldırılır başka şart getirilir.

Gabrovo Üniversitesi hakkında attığı mail ile de STS yapacağım demesi YÖK olması dolaysıyla gayet normal. Kanun tanımaz ve hesap sorulamayan bir kurum. Bu konuda çok mağdur var. Onlardan biri olmamak için dikkat etmek lazım.

Yurt dışında çalışacaksanız sorun yok ama Türkiyede çalışacaklar için bu ciddi bir problem.

YÖKde yaşanan ve geçmişten günümüze gelen bu sorunların altında Ergenekon Davasından gözaltına alınan Kemal Gürüz başkanlığındaki yapılanmanın izleri var gibi görünüyor.

Ben YÖK'den yazılı cevap bekliyorum. Bakalım ne gelecek.

Şu ada görünen durum itibariyle;

Gabrovo Teknik Üniversitesi'nden tamamlama alanlar STS'ye girecek
The International University of Sarajevo'dan tamamlama alanlar girmeyecek.

evet zaman önemli ama şu da var ki bir şeyi elde etmek için birşeylerden vazgeçmek gerekir.

Sonuçta alternatiflerin olması kötümü. Hala bile bir sürü ülkede şansımızı denemeye çalışıyoruz. Gabrovo ile Bosnayı kıyaslarsak birincisi daha yakın, ikincisi Bosna Hazırlık 4000€+5500€
Tabi denklik olayı Gabrovo için şuan muamma

YÖK denkliği almak için;

MÜHENDİSLİK I. AŞAMA SEVİYE TESPİT SINAVI KONULARININ KAPSAM VE YAKLAŞIK AĞIRLIKLARI
-------------------------------------------------------------
Testteki Soruların Seçilebileceği Yaklaşık Testin Adı Alanlar Payı

I.Aşama Fizik ......................................................... % 20
Temel Bilimler Matematik .......................................... % 20
Kimya ................................................................... % 10
Teknik Resim............................................................ % 5
Bilgisayar ................................................................ % 5
Diferansiyel Denklemler .............................................. % 10
Seçmeli Konular : (Aşağıdaki her biri % 10 ağırlıklı
7 konudan 3'ünün seçilerek yanıtlanması gerekir.) .......... % 30
Statik
Dinamik
Mukavemet
Devre Analizi
Malzeme Bilimi
Termo Dinamik
Elektro Manyetik Teori

Bu sene ki STS I sınavının sadece TIP ve Öğretmenlik alanına ait sınavın soruları ve cevapları ve bilgileri yayınlanmıştır. Bunlardan TIP sınavına giren 27 kişiden 12'si öğretmenlik sınavına giren 619 kişiden 296 sı sınavı geçmiştir.

--------------------------------------------------------------------
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ II. AŞAMA SEVİYE TESPİT SINAVI KONULARININ KAPSAM VE YAKLAŞIK AĞIRLIKLARI
--------------------------------------------------------------------

Testteki Soruların Seçilebileceği Yaklaşık Testin Adı Alanlar Payı

II.Aşama Temel Matematik .............. % 5
Meslek Bilimleri Lineer Cebir .............. % 5
Türevsel Denklemler ........................ % 5
Devre Analizi ................................ % 40
Elektromanyetik ............................ % 10
Elektronik (Analog ve Sayısal) ........... % 5
Elektrik Makineleri .......................... % 15
Kontrol Teorisi ................................ % 5
Mantık Devreleri .............................. % 5
İşaretler ve Sistemler ...................... % 5

http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=35482&DOSYAISIM=2010_STS_2_KLVZ.pdf

Bu sene ki STS II sınavının sadece TIP doktorluğuna ait sınavın soruları ve cevapları ve bilgileri yayınlanmıştır. Bu TIP sınavına giren 360 kişiden 74'ü sınavı geçmiştir.

Son düzenleme:
Gabrovo üniversitesinden mezun olanlar ve olacaklar II. aşama STS ye girecek diye biliyorum.

Denklikte yeni yönetmelik yayınlanmış. bu haberin en kritik noktası aslında haberin başında vurgulanan yer değil. en önemli noktanın altını çiziyorum.

Hukuk, tıp doktorluğu, diş hekimliği, mühendislik ve öğretmenlik alanında
hangi ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin seviye tespit sınavında başarılı olma şartı aranmadan yapılacağı genel kurul tarafından belirlenerek resmi internet sitesinden ilan edilecek.

daha önce her okul için yöke dilekçe yazılıyor ve cevap bekleniyordu. şimdi hangi okullara denklik verdiğini, hangi okulları sınava tabi tuttuğunu ilan edecek. okula kayıt yaptırırken herkes bunu görecek.

Gabrovo için verdiği yanıtlarda tam olarak sınav yapacağım demiyor. sadece yasaya atıf yapıyor ve gönderdiği yazı kopyala yapıştır standart cevap. Bu düzeltme ile YÖk sitesinde durumu net görebileceğiz. bakalım durum ne? Listeyi bekleyelim

Kaynak : YÖK'ten devrim gibi değişiklik!

YÖK'ten devrim gibi değişiklik!

Bu değişiklik ile öğrencilerin YÖK kapısında sürünmesinin bir nebze önüne geçilebilir. Bundan sonra üniversiteler ve ülkeler arasında yazışmalar ve anlaşmalar olacak.

Mesela Gabrovo üniversitesinin bir bölümüne sınav yapacaksa öğrenci veya o okul veya o ülke ilgili bakanlığı yökten veya ilgili bakanlıktan durumun gerekçeleri hakkında bilgi isteyebilir, sorunlar var ise çözümü için çalışma yapılabilir. Sonuçta her şey bilimsel gerekçelere dayanmalı (yönetmelikte yazdığı üzere). Bu gerekçeleri isteyeceklerdir. Ben de isterim mesela.

AB ülkelerinde (AB uyum süreci ve yürürlükte olan ECTS sistemi paraleinde düşünüyorum) ve diğer ülkelerin ciddi üniversitelerinde denklikte sorunu yaşanmayacağı kanaatindeyim.

Bir de şu var. YOK genel bir politika olarak Bulgaristanda fazla öğrenci okuduğu için buraya sınav yapalım havasında galiba

Son düzenleme:
son gelişmeler ne durumda bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirmi?

yök bu kadar ince eliyor
sanki dunyanın en iyi muhendislerini kendi yetişdiiryorda..
iş hayatındayız yani bilmesek neyse...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri