Yumuşak kalkış

37 kW fan motorum var soft starter ile yol veriyorum termik 40-65 amper kalkış süresini 20 saniye yaptım kalkış rampasını minimum yaptım ama motor 150-200 amper görüyor 6-7 saniye sonra termik atıyor.Motor üçgen bağlı acaba yıldız bağlasam düzelirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
37 kW fan motorum var soft starter ile yol veriyorum termik 40-65 amper kalkış süresini 20 saniye yaptım kalkış rampasını minimum yaptım ama motor 150-200 amper görüyor 6-7 saniye sonra termik atıyor.Motor üçgen bağlı acaba yıldız bağlasam düzelirim
20sn çok fazla gibi geldi %40 gerilimle başla 10-12 sn kalkış süresi yeterli bence, ve termiği son değerde ayarlamanız lazım.

rampayı minumum yaptıysan neden solf starle yol veriyorsun ?
motor yıldız yapsan gücü düşer .
fan motorlarının demerajı çok fazladır sen rampayı maximum yapacan belki kurtarır .

Soft starter mucize bir cihaz değildir . Şu paylaşacağım dökümanı incelerseniz soft starterin ilk kalkışta yine 2-6 x In aralığında bir akımı çekeceğini görürsünüz . 37 kw motorun nominal akımının yaklaşık 66 amper olduğunu düşünürsek çekilen demeraj akımının çok uçuk olmadığını görürsünüz . Eğer arkadaşların önerdiği çözümleride uygulayarak bir yere varamassanız motor gücünüz sistem için yetersiz kalıyor ya da mekanik başka bir mekanik sorun olabilir .
https://emtas.com.tr/belge/teknik-bulten.pdf

Soft starter mucize bir cihaz değildir . Şu paylaşacağım dökümanı incelerseniz soft starterin ilk kalkışta yine 2-6 x In aralığında bir akımı çekeceğini görürsünüz . 37 kw motorun nominal akımının yaklaşık 66 amper olduğunu düşünürsek çekilen demeraj akımının çok uçuk olmadığını görürsünüz . Eğer arkadaşların önerdiği çözümleride uygulayarak bir yere varamassanız motor gücünüz sistem için yetersiz kalıyor ya da mekanik başka bir mekanik sorun olabilir .
https://emtas.com.tr/belge/teknik-bulten.pdf
öyle değil underground kayış kasnak fanlarda olay acaip değişik yerlere gidiyor . bizi en çok yoran hava fanları . düşünki 30 kw vanı 260 kva makine kaldıramıyor ççç

y/ü yolverme de bi alex değil.

abb .png

not: yukarıdaki eğriler ABB dökümanından alınmıştır.

Hâlâ hatırladıkca gülerim 90 lı yıllarda işyerine ait tesislere soft starter almaya calisan mühendis abilerimizle satın alma birimlerince yumuşak yolverici neymiş diye dalga geçilmiş.

Son düzenleme:
Ağır tip tahrikler için soft starter se-
çimi,bir üst güç olarak öneriliyor.
%50 den ve 2 İn den düşük ayarlarda kaldırılma çok zordur.
1985 yılında,2 adet kayışkasnak
tahrikli fan motorlarında ( 10-12 adet kayışlı,demeraj 2500-2600 amper ) bu uygulamayı yapmıştım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri