yeni mezun elektrik muhendisi?

peki devlette (KPSS ile hak kazanılan Görevlerde ) bi elektrik mihendisi ne yapar atamları nasıldır? Özel sektör değilde devlet kanadı hakkında bilgisi olanlar bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa çok iyi olur.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

sanırım en düşük maaşla işe başlayan benim 750 ye razı olmuştum taahhüt işinde:)

En doğru ve samimi açıklamayı sen yapmışsın sanırım senin maaş bordrosunu kimse görmemiş hatta sen bile görmemişsindir... ne hikmetse maaşı yüksek olanlar millete bordrosunu gösteriyor :)) anlayan anladı...

Bu sırada 2 sene sonrada kazanmaya başlarsınızda sanmayın zengin olursunuz, 2 sene sonrada üstünüze yükler binmeye başlar, yeni mezunken düşündünüz maaşları 5 yıl sonra anca bulmaya başlarsınız... Standartların üstünde kazanabilme ihtimaliniz çok fazla değildir, olsaydı zaten mühendislik puanları bu kadar düşmezdi... Ayrıca hiç kimse işsizliktende bahsetmemiş maşallah, sanırım herkes hemen işe başlayacak... 1.500 tl yada 3.500 tl hemen cepte... uyumaya ve uyutmaya devam :))

KPSS ile ilgili konu burada işleniyor...
https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-yardimlasma/21523-kpss-muhendis-alimi.html

ben de yeni mühendisim askerliğimi yaptım geldim hemen 1hafta sonra işe başladım.adanada bir tekstil fabrikasında.maaşım beni tatmin edyior çnkü gderim pek yok evim burda 1200 lira alıyorum.ingilizcemin yanında almancam var autocad iyi biliyorum ama işte maaşa bakarsanız düşk gbi fakat benm burda öğreneceğim çok şey olacak çünkü gercekten birşey bilmediğini fabrikada öğreniyorsun.çok stresli üzerinde bir baskı da olsa özel şirkette önce maalesf sürünmek yıpranmak zorundayız. yoksa benimde hedefim enerji sektörü bazen bunalıyorum burda ama yapacak şimdilk birşey yok.

ayrıca bnmde arkadşım ankara merkezli bir işe grdi çin firması çine gdip geliyor onun da maaşı 3000. bu biraz da şans.aynı üniversiteden mezunz ama sonuç ortada.ama sanırım kocaeli tarafını da iyi bildiğimden dolayı orada yeni mezun 1500 2000 arası bir ücret alıyordur.genel piyasa bu ama bnm tavsiyem önce paradan çok işi öğrenmen olacak hemde evinin bulnduğu bir şehirde çalışıysan paran direk cebinde böyle düşün..
kolay gelsin

Şimde bende falan filan firmada 6.000 lira kazanıyorum dedim, sen başkasına anlatınca falanca kişi falanca yerde 6000 lira kazanıyor diye başlayıp süre bu şehir efsaneleri, yeni mezuna 3.000 4.000 lira o maşallah ne kadar üstün bilgileri vardır ya, tecrübeli olunca ne olacak acaba? Yeni mezunların %95 i maaşını abartır. Benim zamanımda böyleydi yine böyle.

Arkadaşlar bu konuda bile bir çoğunuz güzel sallamış hemde desteksiz, iyi ücret alan %100 de 1 dir. şu an gazaeteye ilan verseniz . 1.000 tl yi kabul edecek 100 tane yeni mezun mühendis bulurum. Binlerce mezun geliyor o kadar istihdam da oluşamıyor. Elbet bazıları iyi ücretle başlayacaktır. Ama bunu genel için söyleyemeyiz. İşin daha netini söyleyim, 2000 li yıllarda mühendislik bu güzel ülkemde çok para kazandıracak birer meslek dalı değildir. Olsaydı zaten lys tercihlerinde bu kadar komik sıralarda mühendislikler olmazdı. Bu sırada 1.500-2.000 tl arası yeni mezun piyasası diyen sevgili kardeşim, sen buna inanıyorsan yada inanmak istiyorsan başka bi şey demem. Tekrar söylüyorum maaşınızı abartmayın, herkes durumun farkında. Ne kadar komik göründüğünüzü ilerde anlayacaksınız.

Lys ya da öss sıralamalarının bölümlerin iş olanakları ya da cazip yönleri hakkında direk bilgi verdiğini düşünmüyorum.Çünkü bu tercihleri yapanların çoğu çevresinden duyduğu kulaktan dolma bilgilerle ve bölümlerin önceki puanlarına göre tercihlerini yapmakta, puanlar da buna göre oluşmaktadır.Gerçekten o mesleği araştırarak piyasanın durumuna göre tercih yapanların sayısı ise çok azdır.Bu sebeple bir bölümün puanının yüksek olması, çok popüler olması o meslek hakkında direk bilgi vermez.

Arkadaşlar 28 temmuz tarihli akşam gazetesindeki yazıyı aktarıyorum;

-Şu günlerde birçok konu üzerinde duruluyor.Özellikle yığın baskı modunda referandum odak noktası.

Ya referanduma bilinçli bir şekilde evet yada hayır diyecek genç üniversitelerin hali?

İşte bu noktada, özel sektörde en çok haykırışların duyulduğu Mühendisliklere bakalım.

Aslında bu konuyu açmamdaki temel amaç;

Mehmet Badtal arkadaşımızın maili oldu.

Yakarışı şuydu;

361 puanla girdiği istanbul teknik üniversitesi makine mühendisliği bölümünden 2 sene önce mezun olduğunu ve 2 senedir Konya civarında tam olarak 16 iş görüşmesine gitdiğini ve sadece 1 yerden 1000 lira üzeri teklif aldığını ve orada 3 ay çalıştıktan sonra günlük ''14'' saat tempoya dayanamayıp istifa ettiğini dile getirmesi oldu.

14 saat?

8 saat uyusa bu arkadaşımız kalıyor 2 saat.

Bu arkadaşımız ilk 3000 içerisinde yer almış,ilk tercihini bu fakulteden yana yapmış.

Düşünün,Türkiye'nin en değerli 3000 beyininden birisi.

Ve en düşük maaş alan memurdan daha düşük bir maaşla,2 kat fazla çalışıyor.

Neye binayen? Hangi hakla?

Özel sektör gelişsin yalanlarını bırakın.

Devlet personelini korur hikayelerinide.

2 yıl önce Sayın Abbas Güçlü, her sene ortalama bir önceki senenin %22 fazlasına tekavül edecek şekilde üniversiteye mühendislik öğrencisinin arttığını fakat istidhamda herhangi bir artışın olmadığını dile getirmişti.

Haklı yakarışlar ve işte son söz niyetinde sonuç:

(Veriler makina,inşaat,elektrik-elektronik,bilgisayar,kimya,su ürünleri,gıda,mekatronik,harita,malzeme,ziraat mühendislikleri baz alınarak hazırlanmıştır)

2009 mart-2010 mart arası mühendis bazlı işsizlik oranları:

1)İngiltere %1.65

2)Norveç %1.98

3)Finlandiya %2.4

4)Almanya %2.9

5)Fransa %3.3

.

.

.

51)Hindistan %38.6

52)Mısır %44.8

53)İran %48.3

.

.

.

.

65)Suriye %55.4

66)Türkiye %57.3

Her 2 mezunumuzdan birisinin işsiz gezdiği bir ülke.

Yazık.

Tablo gözler önünde,fazla söze ne hacet.

Arkadaşlar 28 temmuz tarihli akşam gazetesindeki yazıyı aktarıyorum;

-Şu günlerde birçok konu üzerinde duruluyor.Özellikle yığın baskı modunda referandum odak noktası.

Ya referanduma bilinçli bir şekilde evet yada hayır diyecek genç üniversitelerin hali?

İşte bu noktada, özel sektörde en çok haykırışların duyulduğu Mühendisliklere bakalım.

Aslında bu konuyu açmamdaki temel amaç;

Mehmet Badtal arkadaşımızın maili oldu.

Yakarışı şuydu;

361 puanla girdiği istanbul teknik üniversitesi makine mühendisliği bölümünden 2 sene önce mezun olduğunu ve 2 senedir Konya civarında tam olarak 16 iş görüşmesine gitdiğini ve sadece 1 yerden 1000 lira üzeri teklif aldığını ve orada 3 ay çalıştıktan sonra günlük ''14'' saat tempoya dayanamayıp istifa ettiğini dile getirmesi oldu.

14 saat?

8 saat uyusa bu arkadaşımız kalıyor 2 saat.

Bu arkadaşımız ilk 3000 içerisinde yer almış,ilk tercihini bu fakulteden yana yapmış.

Düşünün,Türkiye'nin en değerli 3000 beyininden birisi.

Ve en düşük maaş alan memurdan daha düşük bir maaşla,2 kat fazla çalışıyor.

Neye binayen? Hangi hakla?

Özel sektör gelişsin yalanlarını bırakın.

Devlet personelini korur hikayelerinide.

2 yıl önce Sayın Abbas Güçlü, her sene ortalama bir önceki senenin %22 fazlasına tekavül edecek şekilde üniversiteye mühendislik öğrencisinin arttığını fakat istidhamda herhangi bir artışın olmadığını dile getirmişti.

Haklı yakarışlar ve işte son söz niyetinde sonuç:

(Veriler makina,inşaat,elektrik-elektronik,bilgisayar,kimya,su ürünleri,gıda,mekatronik,harita,malzeme,ziraat mühendislikleri baz alınarak hazırlanmıştır)

2009 mart-2010 mart arası mühendis bazlı işsizlik oranları:

1)İngiltere %1.65

2)Norveç %1.98

3)Finlandiya %2.4

4)Almanya %2.9

5)Fransa %3.3

.

.

.

51)Hindistan %38.6

52)Mısır %44.8

53)İran %48.3

.

.

.

.

65)Suriye %55.4

66)Türkiye %57.3

Her 2 mezunumuzdan birisinin işsiz gezdiği bir ülke.

Yazık.

Tablo gözler önünde,fazla söze ne hacet.

Oranların doğru olduğuna inanmıyorum; çalışmak isteyen mühendise iş mi yok. Ayrıca mühendis diye ayırmamak da lazım; çalışmak isteyene iş çok.

ABB yeni mezuna direk 3500TL ile işe başlattığını hiç sanmıyorum. Bu rakam 2000TL cıvarıdır sanırım.
ABB de 10-15 yıl mühendis olarak çalışıp hem de konusunun en iyi uzmanı olduğu halde ortalama net maaşı 4000TL yi geçmeyenler de var. Bunun yanında 20 yıldır çalışıp ilk-ortaokul mezunu olup zar zor bilgisayarı kullanan, işten anlamayan, tek kelime ingilizce bilmeyip 4000TL alan formenler de gördüm. Ama sayıları hızla azalıyor.
Diğer yandan 7500tl alan varsa ya müdür ya da ürün sorumlusu ya da satış mühendisidir. Teknik işlerle uğraşan biri o parayı alamaz.
Yeni mezunlara tavsiyem ingilizceyi sular seller gibi öğrenmeleri. İkinci olarak da 2.bir dil öğrenmeleri. Bunların arasında fransızca rusca ispanyolca arapça bana göre öncelikle öğrenilmesi gereken diller arasında. İtalyanca, almanca, japonca ve çince değişik nedenlerle cazip olarak düşünmüyorum. Örneğin çince hem öğrenmesi hem de okuyup yazması zor. Almanca ve italyanca nerdeyse sadece bu 2 ülkenin konuştuğu dil.
Diğer yandan yanlış bir hesaplama yapılmış. 2000tl maaş alan biri 10 yıl sonra 6500TL maaş alacakmış. Ama 10 yıl sonra 6500 maaş alanın maaşı da 22.000 olur. Sonuç olarak şimdi kazanılan 2000TL ile 10 yıl sonra kazanılacak olan 6500 TL enflasyonist etki nedeniyle tamamen birbirine eşittir. Burada düşük maaşla işe başlayan birinin ilerdeki yıllarda maaşının iyi seviyeye gelmesi için belli yıllarda enflasyonun üzerinedn %50 gibi ilave zamlar almasından başkayolu yoktur. Eğer kendini yeterince yetişmiş olduğundan emin bir mühendis kendi piyasa şartlarının da farkında ise müdürü de durumu farkındaysa bu maaş zamlarını alması hiç de zor olmaz. Aksi halde dışardaki başka bir firmada çok daha iyi koşulda yeni bir işe devam edebilir.
Son olarak da artık işyerlerinde çok iyi mühendislik bilisine sahip olmak yerine iyi hatta vasat bir satış mühendisi olmak çok daha değerli hale geldi. O nedenle mümkün oldukça teknik işlerden kaçınmak gerekli. Bilginin değeri bir noktadan sonra maalesef bitiyor. Sonrası kişisel ilişkiler dönemi başlıyor. Bir de çalışanın müdürü ile iyi geçinmesi de kariyer basamaklarında çok önemlidir.

Benim nacizane tavsiyem: Bir şirkete başvurunu yaparsın ama şirkette sana bir şeyler kazandırmalı boş bir şirket olmasın, fiyat konusuna gelince sorduklarında piyasa fiyatı neyse o parayı verin dersiniz, anlaşırsınız. Sonrasında kendini geliştirirsin ve tekrar masaya oturursun anlaşamadın yeni bir iş bulana kadar devam edersin, ve oraya geçersin. Ama bu sure zarfında araştırmacı olmalısın. Diğer çalışanlar ne kadar köstek olsalarda, yılmamalısın.

Yeni mezunum. Bir süre şantiye deneyimim olmuştu. Şimdi iş görüşmelerine başlıyorum. 2500'den aşağı çalışmam diyeceğim :)

Herkese gönüllerince kazanç dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri