yeni başlıcayacağım

betullar

Üye
bu konuyla hiç bir bilgim yok nerden başlamam lazım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bilgisayarınıza bir Scada programı yukleyın ve ılgılı programın kıtabını veya notlarını alarak teker teker uygulamanızı tavsıye ederım. Cok zaman ıstıyo tabı. Ayrıca scadanın yanında bilmeniz gereken bilgilerde var tabi.

- - - Updated - - -

PLC ve elekronik bilgileri gibi..

konuyu biraz daha açıklayıcı yazarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim

Bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var. Mesela plc yi çok iyi bilmeden scada öğrenmeye çalışmak ne kadar mantıklı? Wincc yada Citect şirketimizde her ikisini de kullanıyoruz ve benim en az birini biran önce öğrenmem gerekiyor. Kendi başına öğrenen arkadaşlar bu konuda tavsiyelerinizi bekliyoruz.

plc ile alakası yok dıyemem ama illaki cok ıyı plc bılgıının ardından scada ogrenılmelı de dıyemem. bir noktada birbirlerinden ayrılıyorlar ve ıkısını beraber pekısırmek en guzelı bence

plc ile alakası yok dıyemem ama illaki cok ıyı plc bılgıının ardından scada ogrenılmelı de dıyemem. Bir noktada birbirlerinden ayrılıyorlar ve ıkısını beraber pekısırmek en guzelı bence

Örneğin ben scada da projeyi çizdim bitirdim. Simülasyonumu yaptım. Bunları plc bağlantısı olmadan da yapabilirim zannımca. Herşey tamamlandıktan sonra mı plc ye scada yı tanıtacağım?

Son düzenleme:
Örneğin ben scada da projeyi çizdim bitirdim. Simülasyonumu yaptım. Bunları plc bağlantısı olmadan da yapabilirim zannımca. Herşey tamamlandıktan sonra mı plc ye scada yı tanıtacağım?
şöyle bişey varki scada ekranını oluşturuken ekrana koydugun degıskenleri buton slider vb. plc programında kullandıgın adreslere göre etiketlemelisin. Bir plc olmadan da pek tabi calısmalarını yapabilirsin bu arada , yardımcı olabılmısımdır umarım.

şöyle bişey varki scada ekranını oluşturuken ekrana koydugun degıskenleri buton slider vb. plc programında kullandıgın adreslere göre etiketlemelisin. Bir plc olmadan da pek tabi calısmalarını yapabilirsin bu arada , yardımcı olabılmısımdır umarım.

Sahalara inmeden çok güzel tasarlıyosun,yapıyosun.Sonra bir bakıyosunki yazdıgın yazılımla baglantıların,montajın vb. hiçbir alakası yok.Tekrar yaz,tekrar çiz...

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri