Yeni nesil güneş panelleri

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
2007-2008 yıllarında güneş panelleri ile çalışan bir kombi yapılabilir mi diye araştırma yapmıştım.O zaman öğrendim ki: Güneş Dünya ya 1 metrekare alana 1000 watt elektrik gönderiyor ama biz bunun labaratuvar ortamında yüzde 20 sini ancak elektriğe çevirebiliyoruz.Bu sahada daha da düşüyor hava kirliliği güneşin açısı gibi nedenlerle verim oldukça düşüyor.Bu nedenle projem başlamadan tarih olmuştu.
Bu gün okuduğum bir haber de artık verimin daha da arttığını yeni teknolojiler le dayanıklığın da eski panellere göre yükseldiğini gördüm.Bu verimlilik artması güzel ama bence güneş tek başına sürekli ve yüksek güçler de elektrik üretmek için uygun bir kaynak değil.Ancak elektrik üretmek için ek bir kaynak olabilir.Bu yeni teknolojiye rağmen labaratuvar ortamında yüzde 33,7 verim alına bilmiş.

https://www.indyturk.com/node/673011/bi̇li̇m/güneş-paneli-dünya-rekoru-mucize-malzemeyle-kırıldı

Metre kare başına ortalama %25 verim alınabilse, güneş ışıklarının metre kare başına 1000W ila 1400W arası öngörülürse en azından metrekare için 250W/h güç üretilebilir.
Az gibi görünse de gündüz bir çok elektrikli aygıt çalıştırılabilir hemen hemen aydınlatma, buzdolabı, TV haricinde gündüz saatlerinde tüm ihtiyaçları karşılayabilir.
Tabii ki örnekte verilen 250W/h ile değil, gerekli ise 4m2 panel kullanımı ile (2X2m panel) çoğu işler halledilebilir.
Ben bir kaç yıl önce ısıtmaya da yardımcı bir sistem tasarlamıştım. Aküler dolu iken ve evde yüksek güçlü cihaz çalışmazken, genel olarak öğle 12 den sonraki tüm güneş enerjisini ısıtma için kullanmak mümkün idi.
12 den sonra takribi 4 saat daha faydalanılırsa 4m2 için yaklaşık 4000W lık bir ısıtma sözkonusu idi ki bir odayı ısıtmaya yeterli idi.
(Kabaca 1000W lık ısıtıcıyı 4 saat çalıştırmak gibi düşünülebilir)
Ancak üretim maliyetleri yüksek olduğu için, özellikle AKÜ ömür sorunlarından dolayı beklemede kaldım.
Günümüz koşullarında gündüzleri sadece evdeki dizüstü PC leri buzdolabını ve her 3 günde bir bulaşık makinası için enerjiyi karşılasak, aslında masraflara değer gibi görünüyor.
NOT:
Yaz günleri elektrik fatura ortalamam 250TL civarıdır.

Akülerin ömürleri kısa ve maliyetleri çok yuksek.
Patlama tehlikesi olmasa güneş panelleri direk hidrojen gazı üretip depolanarak kullanılabilir.
Güvenlik için boş alan lazım.
Metan gazı üretimi için kullanılan böyle yükselip alçalan depolar hidrojen gazı depolamak için kullanılabilir.

biogas-ppt-14-638.jpg

Akülerin ömürleri kısa ve maliyetleri çok yuksek.
Patlama tehlikesi olmasa güneş panelleri direk hidrojen gazı üretip depolanarak kullanılabilir.
Güvenlik için boş alan lazım.
Metan gazı üretimi için kullanılan böyle yükselip alçalan depolar hidrojen gazı depolamak için kullanılabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 102812
Hidrojen depolanırken depolandığı malzeme ye işliyor muş bu nedenle depolanması riskli belki cam gibi malzemeler de bu sorun olmaya bilir lisede sudan oksijen ve hidrojen üretme testi yapmıştık cam tüplerde cam da kırılgan bir malzeme

Hidrojen depolanırken depolandığı malzeme ye işliyor muş bu nedenle depolanması riskli belki cam gibi malzemeler de bu sorun olmaya bilir lisede sudan oksijen ve hidrojen üretme testi yapmıştık cam tüplerde cam da kırılgan bir malzeme
Hidrojen yakıt pillerinde yarı geçirgen membrandan geçip oksijen ile karıştığı için kayboluyor.
Bu depolarda böyle sorun yok. Bunlar ısıtma amaçlı , patlamalı motorlar, gaz turbinleri ile elektrik üretimi için uygun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri