""Yardimm Dell inspiron""

Tamam öyle ise önce enerji verin sonra diğer noktaları bir parça kablo ile kısa devre ederek deneyin artık şansa kalmış. :)

Genel adaptör ucu-soketi 2 uçlu olur orta mil + dış negatiftir (adaptörün üzrindeki etikette de temsili resim var). Yanan parçayı da reimleseydin keşke mevut foto çok büyümüyor ve çok net değil artı farklı açılardan çekerek daha fazla foto ekle. elinizdeki eski parçayı atmaıp elektronik tedarikçilerine veya bigisayarcılara danışın.

By lent bey cok tesekkur ederim yorumunuz icin resim aticam da telefondan zor oluyor ama atacagim yenilerini birde o zaman bakarsınız.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Arkadaşlar benim bilgisayarin bu güç girişinin olduğu yer yani bilgisayar bataryasinin giriş ucunu bilgisayara taktigim yer yanmis bilgisar icersindeki giriş. Söktüm baktım üzerinde " DG 15 IO Board" yaziyor. Internette arastirdim parca her yerde yok benim asıl sorum o yanan girisin iclerinden (+) ve (-) cikartip orjinal bataryasina baglasam calismaz mi lütfen yardiminizi bekliyorum ??

Merhaba.Bakın,sn.emreozage;smps adaptör girişiyle laptopa bataryanın giriş bağlantı yerinden verilen voltaj değerleri ve terminal sayısı çok farklıdır.Adaptör girişine örnek olması açısından kendi laptopumun değerleri olan;18.5 volt 3.5 amper gibi adaptör çıkış değeriyken,laptopun batarya çıkış değeri ise sadece 10.8 volt,47 W-h gibi çok farklı değerlerdedir.Çünkü batarya ile beslemede işe şarj besleme kısmı da girmekte,hem şarj,hem de pc'nin çalışması ayni adaptör tarafından gerektiğinde de sağlanmaktadır.Adaptörde + ve - olarak sadece 2 çıkış ucu bulunurken,bataryada ise 6 terminal ucu (Benim hp marka laptop bataryamdaki gibi örneğin) bulunabilmektedir.

Adaptörün bu beslendiği noktalarından devre şemasını da hiç görmeden ve bilmeden deneme-yanılma işlemleriyle bu laptopu çalıştırma girişiminde bulunmak,bana göre oldukça da riskli olabilir,giriş uçları tam öğrenilmeden ve adaptör ile batarya giriş yerinden (Terminallerinden) en fazla kaç volt olarak girmek gerektiğini tam olarak da öğrenemediğiniz,bu konudaki "Dell İnspiron" yetkililerinden (Servisinden) tam da destek alamadığınız sürece,dışarıdan pil yerinden adaptör çıkışını rastgele voltajla çalıştırma işi için deneme girişiminde bulunmamanız çok daha iyidir bana göre.Ancak bozulup yanan bu orijinal parçasını saklamanız da çok iyi olacaktır,sn.by lent'in de ifade edebildiği üzere.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhaba.Bakın,sn.emreozage;smps adaptör girişiyle laptopa bataryanın giriş bağlantı yerinden verilen voltaj değerleri ve terminal sayısı çok farklıdır.Adaptör girişine örnek olması açısından kendi laptopumun değerleri olan;18.5 volt 3.5 amper gibi adaptör çıkış değeriyken,laptopun batarya çıkış değeri ise sadece 10.8 volt,47 W-h gibi çok farklı değerlerdedir.Çünkü batarya ile beslemede işe şarj besleme kısmı da girmekte,hem şarj,hem de pc'nin çalışması ayni adaptör tarafından gerektiğinde de sağlanmaktadır.Adaptörde + ve - olarak sadece 2 çıkış ucu bulunurken,bataryada ise 6 terminal ucu (Benim hp marka laptop bataryamdaki gibi örneğin) bulunabilmektedir.

Adaptörün bu beslendiği noktalarından devre şemasını da hiç görmeden ve bilmeden deneme-yanılma işlemleriyle bu laptopu çalıştırma girişiminde bulunmak,bana göre oldukça da riskli olabilir,giriş uçları tam öğrenilmeden ve adaptör ile batarya giriş yerinden (Terminallerinden) en fazla kaç volt olarak girmek gerektiğini tam olarak da öğrenemediğiniz,bu konudaki "Dell İnspiron" yetkililerinden (Servisinden) tam da destek alamadığınız sürece,dışarıdan pil yerinden adaptör çıkışını rastgele voltajla çalıştırma işi için deneme girişiminde bulunmamanız çok daha iyidir bana göre.Ancak bozulup yanan bu orijinal parçasını saklamanız da çok iyi olacaktır,sn.by lent'in de ifade edebildiği üzere.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sayin bin basi cok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap verdiginiz icin zaten 50 tl civarinda ayni parçayı buldum artik onu temin edip calistirmak cok daha mantikli geldi bana..

Merhaba,sn emreozege; boş zamanlarımda bu işin mantığını da sürekli olarak düşündüm.Benim varsayımıma göre;

18.5 volt dc. adaptör voltajı lityum-iyon bataryaların üst şarj voltajıdır.Adaptörden gelen bu voltaj,terminal uçlarından batarya içinde pillerle birlikte bulunan şarj ünitesine giderek,burada pilleri şarj voltajına kadar inip onları özel olarak da (Sıcaklık,akım-gerlim kontrollü bir mikroişlemci ünitesiyle) şarj ediyor.Ama adaptör jakı bağlı iken pillerden 10.5 voltluk laptopu çalıştırma voltajı hiç gitmiyor,sadece jak yerinden tam çıktığında (Veya fişten çekilip elektrik de gittiğinde) bataryalardan 10.5 volt dc.terminal uçlarından direk laptopa girmiş oluyor.Onun dışında 18.5 volt adaptör giriş yerinden girip batarya takılı olduğu haldeyken ise,yine içerideki bir (voltaj) düşürme mekanizması ile,o da 10.5 volt dc. ye iniyor ve laptop böylece by pass işlemiyle her iki yoldan da neticede sadece 10.5 volt dc. ile çalışmış bulunuyor,eğer bu düşüncem de tam olarak doğruysa tabiki.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sayin binbaşı soyledikleriniz cok mantıklı bilgisayar bataryasi ile acildi ama boş oldugu icin tekrar kapandi ve bir daha açılmadı peki 10.5 volt olarak bataryadan versek neler olur ?

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri