yağmurlu havalarda santraldeki kartların yanma sebebleri hk.

3-1-3

Üye
arkadaşlar acil bişi öğrenmem gerekiyo yardımcı olurmusunuz yağmurlu havalarda yıldırım şimşek gibi nedenlerle santraldeki kartların yanmasının sebebi nelerdir. sadece kart yanması değil ne tür problemler çıkar ve nedenleri nelerdir öğrenmek istiyorum şimdide teşekkürler.....

Yağmurlu ve şimşekli havalarda,Şebeke ve iletişim hatları üzerinde,gerilim yükselmeleri
meydana gelir.Bu gerilim yükselmelerini ortadan kaldırmak ve tesisin zarar görmesini ön-
lemek için,şebekeden beslenen tablolarda ,telefon,faks,modem ve data hatları üzerlerine
özel koruyucular kullanmak gerekir.Şebeke hatları üzerine,B,B+C,B+C+D tipi,data ve tele-
kom hatları üzerine de bu iş için özel üretilmiş koruyucular takılması gerekir.Bu tesisatların,
sağlıklı çalışabilmesi için de,topraklama tesisatının çok iyi olması gerekir.Biz,LUTRON ve
PHOENİX ürünleri kullandık ,oldukça memnunuz.Bunların seçimini yapmak için,firmalarından
destek almanızda yarar var.Özellikle,şebekeden gelen darbelerin kaldırılması için kullanılan
koruyucular,şebeke tipine bağlı ( TN-TT-TNS-TNC-IT ) olarak seçilmesi gerektiğinden,ha-
tasız olarak şeçilmek zorundadır.Konu ile ilgili olarak ,0232.4580010 ( Dameks,Sn.Müzekka
Damgacıoğlu'ndan ) bilgi alabilirsiniz.Bu koruma tedbirlerini almadığınız sürece,arızaları en-
gelleme şansınız yoktur.

Son düzenleme:
bilgi için teşekkür ederim bu benim ödevim olduğu için kartlardaki yanma sebeblerini arıyorum

Konu ile ilgili dokümanı inceleyebilirsiz.

Ekli dosyalar

• Lutron 2008.pdf
    3.8 MB · Görüntüleme: 83
bu leutronların fiyatlarını nerden öğrenebilirim bulamadım da :(

santraller için yıldırımdan koruyan

80 eur / 1 abone için ( Lutron ).Santralcılardan,daha ucuz tiplerini de bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
santral dağıtımını kesmeli tip krone veya badi bağlama dizisi ve 5 nokta koruma kullan .santral için 2ohm< topraklama yapacaksın(tuz su gubre vb maddeler kullanma).dış hattan gelen ve çeşitli nedenlerle sanıyenın ondabırı yuzde bırı gıbı zamanlamada olusan (elektrık tesıslerınde olusan arızalar ,yıldırım gıbı)bınlerce voltluk enduksıyon voltajlarını bahsettıgım 5 nokta korumalar ıcerısındekı toprak kontagına baglı koruma ıletken hale gelerek kacak voltajı topraga akıtarak kartlarını kurtaracaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri