Yüksek Lisans Mesleki mi olmalı? Yoksa İşletme MBA mi?

Kardeşim elektrik aslında o kadar basit ki mantığını kaptın mı gerisi çorap söküğü gibi geliyor... Hocalarda bunun farkında ve bilerek öğretmiyorlar...[/QU okadar basit olduğunu sanmıyorum. aksine en zor mesleklerden biridir elektrik.diğer mesleklerde hata payı biraz olsun vardır ama elektrikte hata lüksün yoktur. her şeyi basite almamanı tavsiye ederim.slm

Bir elek - elektronik mühendisi işi gereği uğraşması gereken bir konuyu okuyarak yada uygulama sırasında anlayamıyorsa diplomasını yırtsın. Olay bu kadar basit önce anlamayı, analiz etmeyi ve çözüm üretmeyi öğreneceksin. Sonra zaten kaliteli bir mühendis olursun....

Tabi ki ilk önce elektrikte ve elektronikte kullanılan elemanları tanınmalı ve bunların ne işe yaradığı hakkında temelde olsa fikir sahibi olunmalıdır.

Sonrası dediğim gibi anlayacaksın, analiz edeceksin ve çözüm üreteceksin...

Bana öyle geliyor ki, okulda kalıp doktora vs.. ile devam etmeyeceksen eğer, yüksek lisans yapmanın 2 yılda mesleki olarak kişiye kattığı çok artı bir değer yok. (Evet, hayatın gerçeklerine bakarsak eğer, bu 2 yıl bir şantiyede çalışmak, daha çok şey kazandırır bir yeni mezun mühendise) Yüksek lisans ile, sadece ünvanımıza bir "yük." kısaltması eklemiş oluyoruz. Kariyer yolumuz daha bir açılıyor. Belki, biraz daha detay bilgi ediniyorsun ya da ufkun biraz daha genişliyor. Ancak bunu kendimiz de, çalıştığımız işletmenin imkanlarıyla (seni kalıcı olarak istiyorlarsa, imkanları varsa ve onları gerekliliğine ikna da edebilirsen) eğitimlere katılarak, seminerlere, fabrikalara, yurt dışına, üretim sahalarına giderek, farklı alanlarda iş yaptığımız firmaları işletmeye getirtip onlardan seminerler talep ederek çok daha gözlemci ve katılımcı bir şekilde yapabiliriz. Hepimiz de bunun farkındayız. Yüksek yapmanın avantajı daha çok kariyer yolunu açmasıdır, hangi dalı seçersen seç. Ancak mühendisin önü teknik müdürlükle kısıtlı genelde. Onun için de uzun süre sabretmesi gerekir. Ya da çok büyük işletmelerde farklı yönetimlere kayarak belki biraz daha ilerlenebilir. Birazcık şans, çokça gayret, emek ve de tabii kısmet işi:)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri