Yüksek gerilim sigorta atması

eeeee yokmu cevappppppppppppppp

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy cevap yokmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Cevap. Hattımızı arızadan sonra yürüyerek takip ettik hattımızın üzerinde direk tipi kesici olduğunu fark ettik ayırıcı kapalı iken enerjinin gitmemesi bundan kaynaklıymış seksiyonerden sonra olduğu için bazı arkadaşlar cevaplamışlardı müneccim miyiz diye onu bilmiyoruz fakat kesici nin aziz liğine uğradıkkkk

CEVAP DİREK TİPİ KESİCİ

peki sadece 2 tane og sigortası attığında neden bütün her yer karanlık oluyor. sonuçta 1 fazda enerji var?

Bir fazda enerji var ama, iki fazın olmaması nötr de olmaz anlamına gelir. Bir faz ile hiç bir şey çalışmaz. Bu durum aslında koruma röleleri olmasa tehlike arz eden bir durumdur. çünkü; iki faz yokken nötrsüz hattın geri kalan her yeri (hattın uzunluğuna ve direncine bağlı olarak) bir faz ile enerjilenir. Hatta tmş kapalı bir durumda ise prizlerde bile yüksek enerji olur. Bu gibi durumlara rastladım.

OG sigortası attığında, elektriğin zayıf gelmesinin en büyük sebbelerinden biri şudur :
OG sigortasının atması demek, içerisindeki telin kopması demektir. Fakat bu tel koptuğu zaman, koptuktan sonraki durumuna bağlı olarak, sigortanın iki ucu arasındaki 34.500 voltun baskısıyla, zayıf bir akım akmaya devam eder. Özetle, OG sigortası patladığında, marka kalitesine bağlı olarak, o faz, %100 izole edilmiş olmuyor maalesef..

sayın hiçbirşey verdiğiniz bilgilerde yanlışlık var. og sigortası attığında, yapısı itibariyle kesinlikle enerji geçirmez.
çünkü; sigortanın birini söktüğünde de zayıf bir gerilim görülür. Bunu daha önce mesajlarımda anlatmıştım. (sigortanın boyu 50 cm dir)

Anladım, bu söylediğiniz ile ilgili daha detaylı bilgi bulabileceğim Türkçe veya İngilzce kaynak, makale çizim vs var mıdır? Teşekkürler

yüksek gerilim sigortası kullanılan Modüler hücrelerde yada MEtal Clad tip ölçü hücrelerinde bir fazın sigortası attıgı zaman otomatik olarak devrenin enerjisini kesilmektedir. Dolayısıyla bir faz yada iki faz gibi bir soruna gerek kalmamaktadır.

yüksek gerilim sigortası kullanılan Modüler hücrelerde yada MEtal Clad tip ölçü hücrelerinde bir fazın sigortası attıgı zaman otomatik olarak devrenin enerjisini kesilmektedir. Dolayısıyla bir faz yada iki faz gibi bir soruna gerek kalmamaktadır.
Evet haklısınız, ama yukarıdaki değerlendirmeler OG hücresi olmayan sözgelimi direk tipi trafolar için geçerli.

Bir fazda enerji var ama, iki fazın olmaması nötr de olmaz anlamına gelir. Bir faz ile hiç bir şey çalışmaz. Bu durum aslında koruma röleleri olmasa tehlike arz eden bir durumdur. çünkü; iki faz yokken nötrsüz hattın geri kalan her yeri (hattın uzunluğuna ve direncine bağlı olarak) bir faz ile enerjilenir. Hatta tmş kapalı bir durumda ise prizlerde bile yüksek enerji olur. Bu gibi durumlara rastladım.

2 fazın sigortası atıp tek faz çalışıyor iken; elektrik olmuyor nasıl tehlike arz edecek anlayamadım acaba teorik olarak açıklayabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,230
Son üye
sercankars

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri