yüksek gerilim iletim hatlarında izolatörün ıslanması

electrics

Üye
arkadaşlar, aklıma takıldı, iletim hattına ait direklerdeki yüksek gerilim izolatörlerinde, çok şiddetli yağmur yağdığında, neden toprak arızası meydana gelmiyor? Yani suyun konsoldan aşağı faza ulaşacağını varsayıyorum, çünkü ne olursa olsun konsolun köşeden sızan sular faz iletkenine muhakkak dokunacak ki bu da normalde arızaya sebep olması gerekir. Acaba bunu engellemek için ayrı bir önlem mi alınıyor yoksa böyle bir durum hiç ortaya çıkmıyor mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bildiğim kadarıyla yağmur suyu saf su tuz olmadıkça iletkenliği olmaz, ikinci husus izalatörlerin alt kısmı dikkat edersen düz değil altta boşluk olduğundan gelen yağmur bağlantı konsoluna değmeden iniyor

kedi gibi mi mesela:)

izolatör.jpg

İzolatör halkalarının iç alt kısmında kademeli olarak yapılmış damlalıklar mevcuttur, bu damlalıklar suyun bir hat boyunca ilerlemesine engel olurlar. Tıpkı pencerelerinizin altındaki denizlik mermerlerinin dış alt kısmındaki damlalık kanal misali.

çukurovada yüksek gerılım izolatorlerı yazın tazyıklı suyla yıkandığını duymuştum arkadaşimdan sebebı gece nemlı hava sırkulasyonu oluyormuş izolatörlere nemle birlıkte toz yapişiyormuş buda zamanla iletken oluyormuş kısa devre yapmasına sebep oluyormuş hatların bundan dolayı peryodık tazyıklı suyla izolatörler yıkanıyormuş

çukurovada yüksek gerılım izolatorlerı yazın tazyıklı suyla yıkandığını duymuştum arkadaşimdan sebebı gece nemlı hava sırkulasyonu oluyormuş izolatörlere nemle birlıkte toz yapişiyormuş buda zamanla iletken oluyormuş kısa devre yapmasına sebep oluyormuş hatların bundan dolayı peryodık tazyıklı suyla izolatörler yıkanıyormuş

Özellikle deniz kenarına yakın yerlerin sorunudur(deniz suyu-tuzu).
Yağmur her zaman romantik yağmaz.
100kmh hızlarda (daha azında bile ) "suyun" girmediği hiç bir yer olamaz.

Yıka yok olmadı cam tipi ...filan yemez.
Doğrusu yer altı hattıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri