Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Motor önemli diyorsak, iki motorun gücüne eşit tek bir motor konursa sonuç aynı mı olur?
Mesele bu zaten ortadan 8N luk tek motor kullan köprü sağlıklı gidemeyebilir yükte. 2Nluk yada 3Nluk sağda solda birer motor kullan 8N luk lık tek motordan daha iyidir.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Mesele bu zaten ortadan 8N luk tek motor kullan köprü sağlıklı gidemeyebilir yükte. 2Nluk yada 3Nluk sağda solda birer motor kullan 8N luk lık tek motordan daha iyidir.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app
hayır yanlış söylüyorsun

güçleri eşit tek motor da olsa gene güçleri toplamı eşit iki motor da olsa aynı güçtelerse aynı zaten eşit birşey
benim demek istediğimi siz anlayamıyorsunuz sanırım ya da ben anlatamıyorum

çizerek izah edeyim
aşağıdaki tasarımın motorlarını dediğim gibi köprü ayaklarına monte edilecek vidalı millere göre çizdim
motorları hafif uzattığımız yere montajladım.
resimde sol taraftaki motor vidalı mil ve somun gövdesi köprü ayağına sabit olduğunu düşünün.
sağ taraftaki ayağın vidalı mili takılmamış onu tutan birşeyin olmadığını düşünün ve gösterdiğim oklarda ileri geri itmeyi deneyin ve ölçün de ne kadar ileri ne kadar geri gidiyor bu meret..
işte o kadar artı eksi motor ortada olursa solda da olacak... eeee ne anlamı kaldı bu kadar masrafa ??
motor isterse 212341234nm olsun
downloadfile_1.jpg

ayrıca x ekseninde rayları montajladığın sigma profil varya, köprü ayarkalrını üstüne vidaladığın..
maxmali tasarımındaki gibi yaparsan dediğim esneme payı çok daha azalacaktır.
bu şekilde benim makinede 2-3mm kayma oluyordu. o dediğim sigma profilin aksi paraleline eklediğimiz maxmali tasarımı gibi olmasına karşın..

Motor önemli diyorsak, iki motorun gücüne eşit tek bir motor konursa sonuç aynı mı olur?
Burda yanlış cümle kurdum galiba iki motor ve iki vidalı mil demek istemiştim. Motorların ve vidalı millerin yanlara mümkün olduğunca yakın olacak şekilde iç kısımda kalması aynı işi görür kanısındayım.

Bu sistemde mantıklı görünüyor, eleman denemiş ve anlattığına göre başarılı olmuş...
https://cockrum.net/cnc.html bu sitede anlatıyor. (Yukarıdaki video bu siteden alıntı). Ben bu sistemi deneyeceğim, başarılı olamazsam ilerleyen dönemde bir motor daha eklerim.

Son düzenleme:
Bir tavsiyede benden. Bu konu hakkında yorumlar olduğunu görünce ben hem çift motor için delikleri, hem de tek motor için delikleri açtım. CNC'im mini 60x45 olduğundan ben ortada tek büyük motor kullandım. Köprüde de 7070 15mm aluminyum kullandığımdan şu an herhangi bir sıkıntı yok. Ama ileride esene gibi bir sorun olursa 2 motorluya geçebileceğim tüm vida delikleri dahil hazır.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2016-05-27 at 01.59.45.png
    Screen Shot 2016-05-27 at 01.59.45.png
    129.2 KB · Görüntüleme: 36
şunu tam olarak çözemedim, motoru dışa yada içeri taşımak arasında büyük fark yok yer kaybından başka.
zaten X ekseninin altından bir profil daha geçiyor. O profil'de paralelliği ve rijitliği sağlayacak. o yüzden yer kaybetmek yerine, bu şekilde motoru içeri montajlamak daha mantıklı gibi geliyor.
upload_2016-5-27_9-51-59.png

şunu tam olarak çözemedim, motoru dışa yada içeri taşımak arasında büyük fark yok yer kaybından başka.
zaten X ekseninin altından bir profil daha geçiyor. O profil'de paralelliği ve rijitliği sağlayacak. o yüzden yer kaybetmek yerine, bu şekilde motoru içeri montajlamak daha mantıklı gibi geliyor. Ekli dosyayı görüntüle 32475
İçeri montajlamak aynı işi görecektir. Dediginiz gibi eğer yer sıkıntısı varsa en mantiklisi içeri montaj.

Motorun hareketi vidalı mile, 1/1 oranında kayış-kasnak ile aktarılırsa kaplinle doğrudan aktarmaya oranla ve ilave maliyet dışında herhangi bir sakınca yaratır mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri