wincc plc

revench3

Üye
merhaba arkadaşlar.siemens logo programlamayla başladım plc' ye logoyu öğrendim.siemens s7-300-400 serisine geçmek istiyorum.anladığım kadarıyla wincc programı kullanılıyormus fakat bazı yerlerde wincc Scada ve simatic wincc olarak geçiyo.bunların farkını hiç biyerde bulamadım.bana açıklarsanız sevinirim...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba arkadaşlar.siemens logo programlamayla başladım plc' ye logoyu öğrendim.siemens s7-300-400 serisine geçmek istiyorum.anladığım kadarıyla wincc programı kullanılıyormus fakat bazı yerlerde wincc scada ve simatic wincc olarak geçiyo.bunların farkını hiç biyerde bulamadım.bana açıklarsanız sevinirim...

logo dan sonra s7-200 öğrenmeni tavsiye ederim. tabi s7-300/400 e de direkt olarak geçebilirsin bu senin veya firmanın tercihine kalmış birşey.
(siemens markası için bir evrim ve özellik olarak plc leri sıralarsak) s7-200 plc programlamak için microwin programını;
s7-300/400 plc leri programlamak için simatic manager programını;
(pcs7 den hiç bahsetmiyorum)
bunlar plc lerle ile ilgili programlar.
scada ise ayrı bir yazılım. operatör paneli de ayrı bir yazılım. bunlar plc ile haberleşerek proses kontrolünü gerçekleştirirler.
operatör paneli programlamak için protool veya wincc flexible programlarını;
scada için ise wincc veya wincc flexible runtime programlarını (scada uygulamaları için wincc flexible wincc deki verimi alamazsın ama fiyatı daha uygundur.)

temel görüntü bu şekilde. yukarıdaki resme göre bir plan çizmende fayda var.
şimdiden kolay gelsin

james_sr çok teşekkür ederim kafamdaki bilgiler yerli yerine oturdu.

-logo
-s7-200
-s7-200 analog
-s7-300/400
-s7-300/400 analog
-wincc
öğrenilmesi gereken sıra

aksi takdirde hep biryerle eksik oluyo.

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar