Wallbox için kullanacağım kablo konusunda endişelerim var

GokhanTe

Üye
İyi forumlar...

Bir süredir cevabını aradığım bir konu ama kesin cevabı bulamayınca işin uzmanı olan bu foruma danışmak istedim.

Tek faz ile çalışan bir wallbox aldım (Solplanet Apollo 7kW ELH700011- WC5-1F0P). Sigorta ve kaçak akım rölesini değiştirmek istemediğim için, bu cihazı 3.4kW modunda kullanacağım. Sigorta 25A, kaçak akım rölesi 25A 30ma şeklinde.

Bu sigortaya iki tane klima 15 metre kablo 3x2.5 mm kablo ile üzerinde 2 adet buat ile bağlı. Ben en sondaki buata 6 metre daha 3x2.5mm kablo ekleyip wallbox'ı bağlamayı düşünüyorum. Bunda bir risk olur mu? Elbette klimaları araba şarjdayken kullanmayacağım.

Kabloların taşıma kapasitesi 21 metre için 3x2.5mm için verilen değerler yeterli gibi görünüyor ama bu konuda da emin değilim çünkü farklı farklı değerlere ulaştım. Tabii burada en büyük sorun kabloda 2 tane ek olması. Bazı kurulum kılavuzlarında kabloda hiç ek olmaması gerektiği yazıyor.

1-2 senelik bir kullanımı olacağı için sıfırdan kablo ve tesisat değiştirmek istemiyorum. Eğer bu şekilde verdiğim değerlerle bir risk yaratmadan kullanma imkanım varsa kullanmak istiyorum. Gözden kaçırdığım ya da anlamadığım yerler olabilir, konuya vakıf değilim, lütfen hatam varsa ya da bir risk yaratacaksa beni uyarın.

Kablolar evin dışından geçtiği için yangın çıkarma riski düşük ama yine de emin olmadan hareket etmek istemedim.

Teşekkür ederim, herkese selamlar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arac şarj cihazları sürekli olarak yüksek güç çektiği için her ek risk taşır. mümkün oldukça az ek olmalıdır ve ek sırasında kesit küçültülmesi yapılmamalıdır.Kesit küçülmesi veya gevşek bağlantı ark ve ısıya neden olur.Mevcut linye de kullanılan güç bilinmediği için kurulum kılavuzlarında ek yapmak tavsiye edilmez.
klima hatı olan kısım bana göre sorunlu evi tek başına kullanıyorsanız sorun değil klima sigortaların kapatırsınız ama sizden başkası var ise klimaları çalıştırmayacağı veya ilave güç çeken bir şey bağlamayacağını garantisi yok sorun çıkma olasılılığı yüksek.
Tavsiye istersen sıva üstü olarak sigorta kutusunda tek başına hat çekilmesi daha uygun olur. Düşük güçte kullanacak isen 3x2,5 halojen free antigron kablo kullanmanı tavsiye ederim. Mesafeniz kısa 30 metre kablo gitse ortlam fiyat 33 tl metre fiyatı 33x30=990 tl kablo masrafın çıkar.

Güç hesabına

-7000w /220v=31,88 amper eder
-3400w/220v= 15,45 amper eder

Not: kablo mesafesi uzadıkça kesiti büyümelidir.
Not: Sürekli olarak yüksek güç çeken cihazlardan max taşıma akımının %20 tölerans payı konulmalıdır.Evde kullanılan cihazlar yüzünden veya Şebeke kaynaklı gerilim düşüşlerinde sorun yaşamam için.
Not: Eş zamanlı başka araç şarjı yapacak iseniz güç hesabı da 2 katına cıkmalıdır.

1705387954437.png

Merhaba arac şarj cihazları sürekli olarak yüksek güç çektiği için her ek risk taşır. mümkün oldukça az ek olmalıdır ve ek sırasında kesit küçültülmesi yapılmamalıdır.Kesit küçülmesi veya gevşek bağlantı ark ve ısıya neden olur.Mevcut linye de kullanılan güç bilinmediği için kurulum kılavuzlarında ek yapmak tavsiye edilmez.
klima hatı olan kısım bana göre sorunlu evi tek başına kullanıyorsanız sorun değil klima sigortaların kapatırsınız ama sizden başkası var ise klimaları çalıştırmayacağı veya ilave güç çeken bir şey bağlamayacağını garantisi yok sorun çıkma olasılılığı yüksek.
Tavsiye istersen sıva üstü olarak sigorta kutusunda tek başına hat çekilmesi daha uygun olur. Düşük güçte kullanacak isen 3x2,5 halojen free antigron kablo kullanmanı tavsiye ederim. Mesafeniz kısa 30 metre kablo gitse ortlam fiyat 33 tl metre fiyatı 33x30=990 tl kablo masrafın çıkar.

Güç hesabına

-7000w /220v=31,88 amper eder
-3400w/220v= 15,45 amper eder

Not: kablo mesafesi uzadıkça kesiti büyümelidir.
Not: Sürekli olarak yüksek güç çeken cihazlardan max taşıma akımının %20 tölerans payı konulmalıdır.Evde kullanılan cihazlar yüzünden veya şebeke kaynaklı gerilim düşüşlerinde sorun yaşamam için.
Not: Eş zamanlı başka araç şarjı yapacak iseniz güç hesabı da 2 katına cıkmalıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 104645

Detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Ev müstakil, bahsettiğim kablolar evin dışından dolanıyor ve dediğiniz gibi kullanılmadığı zaman sigortadan da kapatma imkanım var. Bu konuda sorun olmaz.

Bu adresten 1-2 sene içinde taşınacağımız için kalıcı altyapı yapmak istememiştim. 21 metre kablo haricinde sigorta kutusuna girilmesi için duvarın delinmesi ve ek sigorta takılması gerekiyor. Eğer çok riskli değilse (tüm sistemi tadilatta elektrikçi yapmıştı) bir şansımı denemek istiyorum çünkü bahsettiğim gibi zaten yangın çıkma riski yok yani evin duvarında kablo yolunun içinde ve kaçak akım rolesi zaten bu gibi durumları korumaz mı?

Bir de verdiğiniz bilgilere göre 1.5mm2 kablo da wallbox için ekleyeceğim (6 metre) olabilir gibi görünüyor. Elimde böyle bir ek kablo da var.

Kendiniz bilirsiniz .Ek yapma diyorum , 2,5 mm2 kablo kullandiyorum sen farkı anlıyorsun.

Denk gelen olursa sonucu yazayım. Yukarda bahsettiğim gibi kurulumu yaptırdım. Elektrikçi önce karşı çıktı. Daha sonra durumu aynı şekilde anlattım. Yakın bir zamanda taşınacağımı, ek bir masrafa girmeden mevcut altyapıyı kullanmamızın iyi olacağını izah ettim.

Zaten konuyu biraz anladığımı görünce tamam dedi. Tabii bu olayı kendinize uyarlarken kullanılan malzemeden ve hattan çekilen güçten emin olmanız gerek. Benim olayda wallbox 16a üzerinde hiç kullanmadım ve hatta bağlı klimaları araç şarjdayken hiç açmadım. Kabloda ısınma dahi tespit etmedim, şu ana kadar sorunsuz çalıştı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri