Voltaj Dalgalanmasi

Dunac

Üye
Merhaba,

Son zamanlarda evde 2den fazla kapasiteli cihaz calistiginda evin voltaj degeri dusuk olup abajur lambalar titreme ve sonme yapiyor. Bu esnada ise cihazlar calismasi gereken kapasitede calismiyor.
Ornegin;
Salon klimasi ve camasir makinasi calisirken televizyon acilirsa abajurda titreme

Yatak odasi ve cocuk odasi klimasi acilirsa abajurlerde titreme meydana geliyor. Bu esnada diger cihazlarda verim dusuyor (klima duruyor, sac kurutma sicak hava uflemiyor vb.)

Bu sorunun kaynagi neden olabilir daha onceden bu sekilde bir problrm yasanmiyordu bildigim kadari ile.

Problem yalnizca fisten beslenen abajurlerrr var duvar ici ve siva aydinlatmalarinda herhangi bir problem yok. Onlarin isiklarinda herhangi bir dalgalanma olmuyor.

186yi aradim daha sonra durumu sormak icin aradigimda sistem normal dediler ancak apartmanda yada trafo civarinda hic ekip gormedim.

Yardiminiz icin tesekkur ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,

Son zamanlarda evde 2den fazla kapasiteli cihaz calistiginda evin voltaj degeri dusuk olup abajur lambalar titreme ve sonme yapiyor. Bu esnada ise cihazlar calismasi gereken kapasitede calismiyor.
Ornegin;
Salon klimasi ve camasir makinasi calisirken televizyon acilirsa abajurda titreme

Yatak odasi ve cocuk odasi klimasi acilirsa abajurlerde titreme meydana geliyor. Bu esnada diger cihazlarda verim dusuyor (klima duruyor, sac kurutma sicak hava uflemiyor vb.)

Bu sorunun kaynagi neden olabilir daha onceden bu sekilde bir problrm yasanmiyordu bildigim kadari ile.

Problem yalnizca fisten beslenen abajurlerrr var duvar ici ve siva aydinlatmalarinda herhangi bir problem yok. Onlarin isiklarinda herhangi bir dalgalanma olmuyor.

186yi aradim daha sonra durumu sormak icin aradigimda sistem normal dediler ancak apartmanda yada trafo civarinda hic ekip gormedim.

Voltajı ölç.
Ölçtüğün değeri 186 ya söyle.
Bende elektrikli araçlarını şarja bağlamaya bırakanlardan şikayetçiyim. :)
Eskiden sorun yoktu şimdi bunların yüzünden geceleri voltaj düşüyor.

Merhaba,

Ornegin;

İyi bir elektrikçi bulunuz.

Antalyada bu tanima uyan birisini taniyor musunuz acaba?

Bu sorun, sadece sizdemi. yan/yajın komsularda da varmı.
Sadece sizde, ise, sayaç panısundan , evdeki buat, prız vs bağlantılarına kadartüm baglantılar gödengeçirilmeli ( iyi bir elektrikçi bulun, önerisi bu yuzdendir.)
Sotun, komsularda da varsa, Bina kablo, havai hat vs baglantışarından itibaen trafoya kadar gözden geçirilmesi ve trafo çıkışı , baglantı noktalarındakı gerilim kontrolu v e hat/kablo kesitlerinin kontrolu gerekir.
Yan, buradan aspirin tavsiyesi yeterli olmıyacaktır.

Bi elektrikci cagirdim cihazlar bahsettigim cihazlar calisirken olcum yapti voltaj 180-190 araligina kadar dustu. Sayactan da bakti kendisi 220-230 araliginda sonuc aldi, ev elektrigi monofaze oldugundan trifazeye gecilirse sorun kalmayacagini soyledi.

Dogru mudur acaba?
Ayrica asagidaki sayacin kirmizi isigi 2 saniyede bir yanmakta bunuda sormam gerektigini belki sayacin bozuk olabilecrgini soyledi

Bi elektrikci cagirdim cihazlar bahsettigim cihazlar calisirken olcum yapti voltaj 180-190 araligina kadar dustu. Sayactan da bakti kendisi 220-230 araliginda sonuc aldi, ev elektrigi monofaze oldugundan trifazeye gecilirse sorun kalmayacagini soyledi.

Dogru mudur acaba?
Ayrica asagidaki sayacin kirmizi isigi 2 saniyede bir yanmakta bunuda sormam gerektigini belki sayacin bozuk olabilecrgini soyledi
Tedasın sorunu o.
Fazları dengeli dağıtmıyorlar.
Diğer faza geçtin diyelim.
Düşüp düşmeyeceğide kesin değil.
Trafonun gücü yetersiz kalırsa gene düşer.
Bir sürü ev bağlanıyor sonuçta.

Sayaç ışığının 2 saniyede bir yanması demek o anda evinizde baya bir tüketim yapılıyor anlamına geliyor. Probleminizin kolon hattı kesitinin yetersizliğinden olduğunu düşünüyorum.Evden yapılan ölçümle sayaçtan yapılan ölçümün farklı çıkmasıda bunu doğruluyor. Elektrikçinizin dediği yapılıp yükler fazlara eşit dağıtılırsa sorun düzelecektir diye düşünüyorum.

Bu problemin bir anda olusmasi mumkun mu peki? Cunku daha onceden boyle bi sikinti yasamiyordum

Tekrardan merhaba eve 3 farkli elektrikci geldi ancak hicbiri sorunu cozemedi. Yardimci olabilecek var mi

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri