Vinçte ağırlığa göre hızı ayarlamak

Merhaba değerli meslektaşlarım.
Uzun bir hole vinç koymak istiyorlar.Hol uzun olduğundan vinçte herhangi bir yük yokken hızlı bir şekilde hareket etsin,ama yüklenince yükün miktarına göre yavaş hakeket etsin isteniyor.Bu konuda çözüm önerilerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Vinçler yapacağı işe göre dizayn edilir ona göre hesplamalar yapılır.
çalışma şatrlarına göre vinç in hareket sistemleri 1 ile 5 kademe arası çalışma seçenekleri sunulur.
ama bu devirler vinçin çalışma özelikleri dahilinde olur.

Bahsettiğim vinçler 2-5 ton arası yük kaldırmak için kullanılacak olan vinçlerdir.1-5 kademe seçenekleri hangi frekanslarda yapılıyor.Nasıl bir sistemle invertere uygulanıyor.Bilgi verebilri misiniz.

Dalton 0049 farkli bi proje yapmistik mantik su... gerekli ekipmanlar . Loadcell (cok kaliteli bisi olmali..)plc...plcye 0 10 volt giris yapan yardimci karti bu is icin delta alt sinif plc si dahinis gorur.. vincin her iki hereket yonune sensor limit siwich vinc motoru kac kw ise bir gomlek ustu gucde surucu..
Mantik su sistem limit siviclere gelirse ilerlemeyecek. Ters gidebilecek.. plc icinde gomulu kosul icinde sukar kg olursa buna karsilk gelen pwm degeri 5v dur buda surucuye giren voltaj olmasi nedeniyle surucu bu hizda hareket edebilecektir..

Birinci metod, çift devirli motor kullanmak, agır yükde yavaş hareket, boşda yüksek hız.
İkinci metod, modern sürüculerde, termınal girişleri önceden proğramlanarak, o termınale kontak verdiğinizde, o hızda motora gerilim/ frekans gider.Bu yolla, 3-4 değişik hız atamak mümkündür. Arkadasın bahsettiği cok modern bir metod.Yükü tartmata gerek varsa denersınız.Yükün olup olmadıgını ve yuk agırlıgını zaten bılıyorsanız bahsettiğim yolları deneyebilirsiniz.
A

yükün miktarına göre ayarlnacak diyorsunuz yani kademeden ziyade tamamen bir oran verilecek ve hız ayarlanabilir bir sürücü ile bu sürücünün kontrol girişine bir loadcell transducer bağlanacak. transducer analog çıkışı vinc motor sürücünün hız kontrol girişine bağlanacak. 0-10v çıkışlı bir transducer ve 0-10v girişli bir hız invertörü almalısınız. loadcell ve transucer i istanbul baykon frimasından temin edersiniz.

Sayet agirligini bir yuk hucresi ike olcebiliyorsaniz yani mekanik aksaminiz buna uygunsa GMTCNT marka GLC296R CPU ve GXM-10L agirlik modulu ile agirlikla orantili 0...10V uretebilirsiniz. Bu 0...10V ile de invertorun yani motorun devrini agirlikla ters orantili ayarlamis olursunuz.

Yüklenince yükün miktarına göre yavaş hareket etmesini istiyorum demenizin sebebi duruş ve kalkışlarda vinçte asılı duran yükün salınımlara sebebiyet verip tehlike oluşturması mı?

Eğer sorununuz bu ise, hem salınım engelleyip hem de hızlı ve seri bir şekilde yük taşıması yapabileceğiniz sistemler mevcuttur. Vinçlere, ya motoru üzerindeki sürücünün tamamen değişmesi ya da eğer vinç motorunu süren sürücü buna müsaade ediyorsa üzerine anti sway modülü eklenerek salınım engelleme işlemleri yapılabiliyor. Vinçler konusunda pek bir bilgim yok ama bunu bir eğitim esnasında laf arasında eğitmenle muhabbet ederken öğrenmiştim. Profesyonel bir destek almanız gerekebilir ve pek de ucuz olmayan bir sistem. Ama liman gibi sürekli vinçle çalışan yerlerde vinç salınım yapmadan çok hızlı hareket ettirilebildiği için zamandan kazanç sağlıyor ve birim miktarda daha fazla yük yükleyebildiğiniz için tabiri caizse attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değiyor. Ama günde bir kaç kez kullanılacaksa bu vinç, fiyat konusu sebebiyle sisteminiz için uygun olmayabilir. Ama bulduğunuz bir firmaya bu konuda danışabilirsiniz.

Anahtar kelime "anti sway control". Bu kelimeyi Google'da aratıp çıkan videoları izlerseniz antisway'in ne kadar bariz bir fark yarattığını da görebilirsiniz.

Merhaba değerli meslektaşlarım.
Uzun bir hole vinç koymak istiyorlar.Hol uzun olduğundan vinçte herhangi bir yük yokken hızlı bir şekilde hareket etsin,ama yüklenince yükün miktarına göre yavaş hakeket etsin isteniyor.Bu konuda çözüm önerilerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar..

Çalıştığım firma size uygun çözümler üretebilecek kapasitede bir firmadır. Güralp vinç ve makina 0232 853 1866 numaralı telefondan satış departmanı ile iletişime geçin lütfen. Yada bana özel msj atabilirsiniz.

Yüklenince yükün miktarına göre yavaş hareket etmesini istiyorum demenizin sebebi duruş ve kalkışlarda vinçte asılı duran yükün salınımlara sebebiyet verip tehlike oluşturması mı?

Eğer sorununuz bu ise, hem salınım engelleyip hem de hızlı ve seri bir şekilde yük taşıması yapabileceğiniz sistemler mevcuttur. Vinçlere, ya motoru üzerindeki sürücünün tamamen değişmesi ya da eğer vinç motorunu süren sürücü buna müsaade ediyorsa üzerine anti sway modülü eklenerek salınım engelleme işlemleri yapılabiliyor. Vinçler konusunda pek bir bilgim yok ama bunu bir eğitim esnasında laf arasında eğitmenle muhabbet ederken öğrenmiştim. Profesyonel bir destek almanız gerekebilir ve pek de ucuz olmayan bir sistem. Ama liman gibi sürekli vinçle çalışan yerlerde vinç salınım yapmadan çok hızlı hareket ettirilebildiği için zamandan kazanç sağlıyor ve birim miktarda daha fazla yük yükleyebildiğiniz için tabiri caizse attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değiyor. Ama günde bir kaç kez kullanılacaksa bu vinç, fiyat konusu sebebiyle sisteminiz için uygun olmayabilir. Ama bulduğunuz bir firmaya bu konuda danışabilirsiniz.

Anahtar kelime "anti sway control". Bu kelimeyi Google'da aratıp çıkan videoları izlerseniz antisway'in ne kadar bariz bir fark yarattığını da görebilirsiniz.

Bahsettiğiniz sistemi müşteri isteğine göre bir çok kereler vinçlerimiz de uyguladık. Biraz maliyetlidir ama bilinçli bir vinç operatörünün elinde gayet sağlıklı çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri