Vakum Tabla

@serkan_48 in yardımıyla elimdeki buzdolabı ekovatını çalıştırdım. Termik vs. yi söktüm. Sonra kayın ağacına 6mm fitil için 4.5x4,5mm fitil kanalı açtım. Ve videodaki gibi pod yapıp bağladım.

Sonuç elle kopartılmıyor. Sadece sanırım kanal dar oldu ve tam ezilmedi fitil. Çok az sağa sola oynuyor gibi. Yarın yeni bir pod yapacağım biraz daha derin olacak. Ve böylece sağa sola oynuyor mu anlayacağım. Veya sağa sola çok hafif esner gibi olması ekovatın vakum kapasitesi alakalı olabilir? Bu kapalı sistemde ekovat ortalama kaç cfm? lt? m3 vakum yapıyor onu tespit edebilir miyiz?

İşin garip tarafı o kadar CNC'ci ye sordum "küçük parçaysa uğrama, olmaz, olmaz o" vs demişti. Yani şu çok hafif oynama olmazsa bu süper bir sistem.

Son düzenleme:
Bu kapalı sistemde ekovat ortalama kaç cfm? lt? m3 vakum yapıyor onu tespit edebilir miyiz?

-Ölçümü araya bir vakum saati takarak yapabilirsin cevdet abi
Paralel bir ekovat daha bağlayarak vakum gücünü arttırabilirsin. Tam güç değilde vakumu daha hızlı yapar.

Sadece sanırım kanal dar oldu ve tam ezilmedi fitil. Çok az sağa sola oynuyor gibi. Yarın yeni bir pod yapacağım biraz daha derin olacak.

-Vakumdan sonra fitil çok az görünüyor. Ya fitil çok sert ya da dediğin gibi kanal küçük[/USER][/QUOTE]

@serkan_48 in yardımıyla elimdeki buzdolabı ekovatını çalıştırdım. Termik vs. yi söktüm. Sonra kayın ağacına 6mm fitil için 4.5x4,5mm fitil kanalı açtım. Ve videodaki gibi pod yapıp bağladım.

Sonuç elle kopartılmıyor. Sadece sanırım kanal dar oldu ve tam ezilmedi fitil. Çok az sağa sola oynuyor gibi. Yarın yeni bir pod yapacağım biraz daha derin olacak. Ve böylece sağa sola oynuyor mu anlayacağım. Veya sağa sola çok hafif esner gibi olması ekovatın vakum kapasitesi alakalı olabilir? Bu kapalı sistemde ekovat ortalama kaç cfm? lt? m3 vakum yapıyor onu tespit edebilir miyiz?

İşin garip tarafı o kadar CNC'ci ye sordum "küçük parçaysa uğrama, olmaz, olmaz o" vs demişti. Yani şu çok hafif oynama olmazsa bu süper bir sistem.

Kompresorun etiketini gorebilirsem belki kac m3 luk oldugunu soyleyebilirim. Ne kadar vakuma inebildigini ise ancak vakum manometresi ile olcebiliriz.

Kullanilan oring ile ilgili bir onerim olacak.

Oring bir kanala giriyor ve kanal sizdirmazligi sagliyor. Malzeme oring ile temas ediyor. Soyle bir dusuncem var malzemeyi tablaya tutturup vakumu baslattigimizda oring ezilerek malzemeyi asagi cekecek. Bu esnada alt tablanin bir son noktasi olursa is parcasi sadece oringe basmayacak bu kenar ile desteklenerek oringin esnekligi nedeniyle hareket etmeyecek.

Tam anlatabilmem icin cizmem daha mantikli anlatamamis olabilirim.

Kolay gelsin.

Yardımcı olunur bir şekil @serkan_48 denk gelir de CNC küçük kalır, ayarlar tam olmadığından değerler yanıltabilir.

Evet işte zaten dibe basıyor. 3d modeldeki gibi ortada + işaretine oturuyor. Fakat bu yüzey alanı yeterli olmaz bence. o yüzeyde rubber birşeyler olsa tam tutar. Bir sitw buldum bu tarz malzemeleri parça parça satıyor. Eve geçince vereceğim adresi. hem de kompresörü çekeyim

Evet işte zaten dibe basıyor. 3d modeldeki gibi ortada + işaretine oturuyor. Fakat bu yüzey alanı yeterli olmaz bence. o yüzeyde rubber birşeyler olsa tam tutar. Bir sitw buldum bu tarz malzemeleri parça parça satıyor. Eve geçince vereceğim adresi. hem de kompresörü çekeyim

Doğru o artı sembolu gözden kaçırmışım.

50_A18_C29_6_AFA_4_A2_A_81_DF_FEBD848903_F3.jpg

Şöyle şeritlerde buldum. Bendeki bundan değil. Biraz sünger gibi bendeki. Ama ağzınızla çektirince hava geçiren sünger gibi değil.

https://www.kaucuksepeti.net/o-ring-fitil-Serit/o-ring-Serit-epdm-oe-005

Bunun dışında yine sitede levha şeklinde kauçuklar var. Onlarda alıp orta alanlara(+ olan yere) bir gömülü alan yapıp,

damla-desenli-lastik-levha-612x370.jpg

şunun gibi bir şey olabilir.

package-a__99634.1490681114.500.750.jpg

Modelli şöyle yaptım. 6 tane ayak bölümünü şimdilik tahta olarak bırakacağım. Normalde orada pocket oyuk olup, rubber kauçuk gibi birşey yapmak lazım. Fakat o malzemeyi nasıl tespit edeceğiz? Elimde standart kauçuk dışında malzeme yok. Dİğer tür levha silokanları vs büyük satıyorlar...

Screen Shot 2019-02-05 at 13.02.38.png

Bu arada fitil için kanal açma tablosu doğru değil. 6mm için açılacak kanala bakın.
Nitril kauçukun nasıl bir şey olduğunu bilen var mı kaydırmaz parça olarak kullanılabilir mi? Şu silikon kek kalıplarının malzemesinden mi?
Screen Shot 2019-02-05 at 14.24.17.png

Devam ediyorum. Şöyle tasarladım. Siyahlar rubber gibi bir kaydırmaz. Yeşil ise fitil. Fikirlerinizi alabilir miyim?
Screen Shot 2019-02-05 at 16.35.26.png

Screen Shot 2019-02-05 at 16.32.06.png

Yapması kolay olsun diye biraz değiştim
Screen Shot 2019-02-05 at 16.57.11.png

5.19 cm3 displacement ne demek acaba...
Bu arada tormach cnc aksesuarlarında satılan vakum pompası 9cfm..

C6-D0-B0-E5-CC28-41-D6-A400-3-B370-F273442.jpg
FAC7-CE1-D-EB1-D-4548-B2-D7-D4-F5-AE2-B8-D11.png
85-CED8-CF-EFF5-423-A-A765-0-F287-DE0-FD8-B.png

Şu malzeme tr de nerede bulunur. Adı ne olabilir. Tarif etmek gerekirse laptop altında kaymasın diye bulunan silgi gibi rubber şeklinde bir malzeme. Oldukça sert olması gerekiyor. Çaydanlık altına konan silikon malzemeler çok esnek. Onlar pek uygun değil.

Büyük nalburlarda ya da mobilya aksesuarı satan yerlerde bulabilirsin sandalye altına yapıştırılanlardan

Forum istatistikleri

Konular
128,334
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri