USTALIK BELGESİ KİRALAMAK

eminkrts

Üye
Çeşitli iş ilanlarına bakıyorum;
Aşağı yukarı her meslek erbabı belgelerini kiralamak için uğraşıyor
Başta müteahhitler, eczacılar, kuaforler, bakkallar, vs, vs...
İşyeri açma belgesi ve ustalık belgelerini kiraya veriyorlar.
Bir eczacı ve kuafor diyorki:
Benim aylık sigorta pirimimi yatırana veririm...
Elektrikçilerde böyle birşey duymadım ve görmedim, var mı acaba?
Benim de bir elektrikçilik ustalık belgem var, hiç bir işe yararmıyor
Benim gibi oda boş, boş duruyor :D
ne yapayım:)

Çeşitli iş ilanlarına bakıyorum;
Aşağı yukarı her meslek erbabı belgelerini kiralamak için uğraşıyor
Başta müteahhitler, eczacılar, kuaforler, bakkallar, vs, vs...
İşyeri açma belgesi ve ustalık belgelerini kiraya veriyorlar.
Bir eczacı ve kuafor diyorki:
Benim aylık sigorta pirimimi yatırana veririm...
Elektrikçilerde böyle birşey duymadım ve görmedim, var mı acaba?
Benim de bir elektrikçilik ustalık belgem var, hiç bir işe yararmıyor
Benim gibi oda boş, boş duruyor :D
ne yapayım:)

Bu belge size yeterli görüldügünüz veya yasalarla belirtilir yeterlilige sahip oldugunuz için verildi!
Bu belgeyi Bıranşa yeterli olmayan kişilere çıkar maksatlı kiralamak T.C.kanunlarında açıkca belirtildigi gibi yasaktır.Ayrıca etikde degildir

Siz de aktif olarak çalışırsanız ve belgeniz sayesinde aldıgınız bedelin daha farklı olması gerekir.

İyi bir usta hele hele belgeli asla boş kalmaz.

Bu belge size yeterli görüldügünüz veya yasalarla belirtilir yeterlilige sahip oldugunuz için verildi!
Bu belgeyi Bıranşa yeterli olmayan kişilere çıkar maksatlı kiralamak T.C.kanunlarında açıkca belirtildigi gibi yasaktır.Ayrıca etikde degildir

Siz de aktif olarak çalışırsanız ve belgeniz sayesinde aldıgınız bedelin daha farklı olması gerekir.

Sayın yönetici, siz "ustalık belgesi" almadınız sanırım...
Tam bir komedi...
"Elektrik tesisatçılığı ustalık belgesi" almak için sınava girdim...
Bir tane soru yok iç tesisatla ilgili... Direnç renk kodlarını sordular... :D
Bu derece komedi yani... Saçma sapan eğitim sistemimizin, en saçma dalı diyebilirim... Herşey göstermelik... Orada "öğretmen" sıfatıyla blunanlar beni imtihan edecek donanıma ve ciddiyete sahip değiller... Ama devlet onlara yetki vermiş işte...
Bir başka saçmalık da, "elektrik teknisyeni" ünvanını veren devlet, bir de "usta" ünvanı verecem diye diretiyor... Usta ünvanın yoksa dükkan açmak için teknisyenlik yetmiyor...

Gelelim esas konuya...
Bu da bir traji komedi ama...
Belge olmadan ezcacılık yapılamaz. Oysa elektrikçilik yapmak için böyle bir kural yok malesef... ;)

Sayın yönetici, siz "ustalık belgesi" almadınız sanırım...
Tam bir komedi...
"Elektrik tesisatçılığı ustalık belgesi" almak için sınava girdim...
Bir tane soru yok iç tesisatla ilgili... Direnç renk kodlarını sordular... :D
Bu derece komedi yani... Saçma sapan eğitim sistemimizin, en saçma dalı diyebilirim... Herşey göstermelik... Orada "öğretmen" sıfatıyla blunanlar beni imtihan edecek donanıma ve ciddiyete sahip değiller... Ama devlet onlara yetki vermiş işte...
Bir başka saçmalık da, "elektrik teknisyeni" ünvanını veren devlet, bir de "usta" ünvanı verecem diye diretiyor... Usta ünvanın yoksa dükkan açmak için teknisyenlik yetmiyor...

Gelelim esas konuya...
Bu da bir traji komedi ama...
Belge olmadan ezcacılık yapılamaz. Oysa elektrikçilik yapmak için böyle bir kural yok malesef... ;)

Haklısınız Ustalık belgesi almadım.
Bizim kendi kendimize ustalık belgesi hazırlamamız saçmalık olmazmı?

1978 yılına çıkan 3308 sayılı yasaya istinaden tüm meslek erbabları belli bir eğitimden geçirilerek o güne kadar düzensiz ve dağınık bir görüntü veren esnafın konfedasyonlara bağlanarak avrupa birliğine uyum için hazırlanmış yasalara adaptasyonu sağlanmaya çalışılmıştır .

Çıraklık Eğitimi Uygulaması Yapılmayan Meslek Dallarında Mesleki Belgelerin Verilmesine İlişkin Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarihte 3308 sayılı Kanun gereğince mesleğinde ustalık belgesi almak isteyenlerde aranan asgari yaş ve öğrenim şartını taşıyanlardan;

1- 5362 sayılı Kanuna tabi bir işyeri sahibi olan ve/veya bu işyerinde fiilen usta olarak çalışanlardan; Konfederasyonca belirlenecek süreler içinde başvuruda bulunanlara doğrudan,

2- TESK Kalfalık Belgesi veya Bakanlıkça kabul edilmiş başka meslek kuruluşlarınca verilmiş Kalfalık Belgesi sahibi olup, mesleği ile ilgili işlerde en az 5 yıl süreyle çalışmış olduğunu belgelendirenlere odaca düzenlenecek ustalık sınavlarında başarılı olmaları halinde sınavlı olarak,

3- Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından veya bu kurumların dengi yurtdışı kurumlardan mezun olanlardan odaca düzenlenecek ustalık sınavında başarılı olmaları halinde sınavlı olarak, TESK Ustalık Belgesi verilir

Bu belge daha öncede belirttigim gibi avrupa uyum yasası doğrultusunda çıkarıldıgı için geçiş dönemindedir.

Sizin beklentileriniz mesleki yeterlik ölçümü,fakat geçiş döneminde hazırlanan sorular genel kültür sorularıdır!

Bu yasa tüm esnafımız için geçerlidir kontrol mekanizmazsı da esnaf odalarıdır.

........
Bu belge daha öncede belirttigim gibi avrupa uyum yasası doğrultusunda çıkarıldıgı için geçiş dönemindedir.

Bu yasa tüm esnafımız için geçerlidir kontrol mekanizmazsı da esnaf odalarıdır.

Sıkıntımızda bu işte... Göstermelik herşey... Enflasyon rakamları göstermelik, işsizlik rakamları göstermelik, büyüme rakamları göstermelik, cari açık göstermelik vs. vs...:mad:

Tüm olayı hikaye olan bir ülkede, bizim ustalık belgelerinin de göstermelik olmasını doğal karşılamamız gerekiyor...:mad:

Ama bu göstermelik belgeler direkt ve çok kısa vadede benim ekmeğime engel oluyor... Bu da isyan ettiriyor...:mad:

Ben çok ciddi sınavdan geçerek bu belgeyi, gerçekten hakederek almayı çok isterdim. O zaman benim için kıymetli olurdu...:mad:

ustalık belgesi neki benim aylık pirimimi yatırana birmiktar üçret ödeyene üni diploması verecek bi dünya insan var :)))
ama tabiki yalnış bişey herkes işini yapmalı

isi belge degil ustanin kendisi yapar.

Elbette öyle...

Ancak, uyduruk bir sınav sonucu "ustalık belgesi" alan ama asla "usta" olmayan insanlar, dükkan açıp, piyasada -geçici de olsa- işler kapıyorlar. O kapatıyor, onunla aynı durumda olan 2 kişi daha giriyor piyasaya...

Müşteri ustalık belgesi olanı "usta" sanıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,016
Son üye
ahmedsayin

Yeni konular

Geri