ustalık belgesi

yavuz31

Usta Üye
kalfalık belgesi aldığım tarih:30.09.1994
sigorta toplam pirim sayım:850 gün yaklaşık 2 yıl 3 ay
dükkanım var il hatay/dörtyol
maliye ve bağkura kaydım var
adana (mem) ustalığı direk almam için 5 yıl sigorta istiyor
adana (mem)sigortan yoksa 2 yıl kayıt ve kurs alarak alabilirsin diyor
dörtyol /payas (mem) 1994 yılında kalfalık almış bekleme süren dolmuş gel kayıt ol 3 ay formalite kurs al ustalık verim diyor ancak 10 kişi müracat edecekki sınıf açayım diyor
iskenderun (mem) sınıf var payas (mem) in dediklerini bilmem 2 yıl kayıtlı kalacaksın diyor
dörtyol/payas (mem) kayıt olacağım 10 günde kanun değişiyo yeni müdür 5 yıl ssk yada bonservis istiyor
adana dan bonservis alıyom maliye onaylı ancak bonservisi veren ustamın elektirkciler odasına eski aidat borcundan dolayı oda kısmını onaylamıyor
dörtyol/payas (meme) gidiyom müdür yok gelmemiş müdür yardımcısı dükkanın var 1994 den beri beklemiş haketmişsin kayıt edim 3 ay kurs al ustalığı verim diyor kayıt yaptıracam ama müdür yakalarsa yardımcısının dedikleri boşa çıkacak
yani arkadaşlar elektrik mühendisliğini okumak şu ustalığı almaktan kolay diyebilirim adana ve hatay arası değişen kanunlara bakarmısınız bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
çıraklık eğitim mezunumusunuz? normalde meslek liseleri kurs almadan direk ustalık sınavına girip alabılıyor ben aldım 2002 de.

1994 çıraklık eğitimi mezunuyum

kalfalık belgesini alıp hemen ardından ustalık belgesi almak isteyen arkadaşlar 16 hafta teorik akşam kursu gördükden sonra teorik kurslarını tamamlamış olup 20 ay da pratik eğitimi tamamlayarak ustalık sınavlarına girebiliyorlar ben 1994 yılında aldığım kalfalık belgesinin ardından tenbellik ve üşengeçlik yaparak 16 yıl almadım ustalık belgesini ancak kanunda öngördüğü üzre 20 aydan daha fazla zaman yani 16 yıl geçtiği için benim 5 yıl sigorta veya 20 ay bekleme gereğim kalmıyo dolayısı ile 10.03.2010 tarihinde kayıt yaptırıp formalite gereği 16 hafta yani 4 ay teorik eğitim alıp 20 ay beklemeden ustalık belgesi sınavına haziranda girip alacağım ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

kalfalık belgesi aldığım tarih:30.09.1994
sigorta toplam pirim sayım:850 gün yaklaşık 2 yıl 3 ay
dükkanım var il hatay/dörtyol
maliye ve bağkura kaydım var
adana (mem) ustalığı direk almam için 5 yıl sigorta istiyor
adana (mem)sigortan yoksa 2 yıl kayıt ve kurs alarak alabilirsin diyor
dörtyol /payas (mem) 1994 yılında kalfalık almış bekleme süren dolmuş gel kayıt ol 3 ay formalite kurs al ustalık verim diyor ancak 10 kişi müracat edecekki sınıf açayım diyor
iskenderun (mem) sınıf var payas (mem) in dediklerini bilmem 2 yıl kayıtlı kalacaksın diyor
dörtyol/payas (mem) kayıt olacağım 10 günde kanun değişiyo yeni müdür 5 yıl ssk yada bonservis istiyor
adana dan bonservis alıyom maliye onaylı ancak bonservisi veren ustamın elektirkciler odasına eski aidat borcundan dolayı oda kısmını onaylamıyor
dörtyol/payas (meme) gidiyom müdür yok gelmemiş müdür yardımcısı dükkanın var 1994 den beri beklemiş haketmişsin kayıt edim 3 ay kurs al ustalığı verim diyor kayıt yaptıracam ama müdür yakalarsa yardımcısının dedikleri boşa çıkacak
r

Asla direk belge alamazsın...
Ancak 5 yıl kalfalıktan sonra Ustalık sınavlarına girme hakkın olabilir...
Direk işyeri açma belgesini ancak şu anki meslek lisesi mezunu öğrenciler alabilir...Tabiiki de Yüksek okul mezunları...

Genelde kalfa ve ustalarımız (tabii resmi anlamda usta değil, piyasa anlamında usta) ihmal ediyorlar bu konuyu , okula mürecaat edip "Hocam şunu ayarlayıver diyorlar " Sanki okullar hemen yapılıverilecek ayar istasyonları imiş gibi...
Bu belgeyi hayatın boyunca kullanacaksınız ,elbette biraz sıkıntı olacak...
Yeşil ile işaretledim cevapları veren hocalar doğru söylüyor...

Kırmızı ile işaretlediğim cevabı kim söyledi ise nereden verecek belgeyi bilemem masa altında mı bekletiyor? böyle şey olmaz...

Senin için en iyisi ustalık kurslarına katılacaksın ki bu haftada bir gece okula gideceksin ve iki yıl sürecek ...

Son düzenleme:
ben almalamadım bir türlü 3 yıl sigortam var 3 yıldırda bağkur

yanımda ustalık belgesi olan sigortalı kişi calıştırıyorum

hocam ben 10.03.2010 tarihinde kayıt oldum eğer kalfalık belgenizi aldığınız tarihden itibaren 2 yıl geçmişse denklik yada tamamlama kursu görüyorsunuz 16 hafta ben direk yada torpille alınır demiyorum zaten ben 1994 de aldım 16 yıl geçti aradan artık 2 yıl beklememe yada sigorta götürmeme gerek yok kayıt oldum devletin resmi okulunda 4 ay akşamları 1 er saat yada ayda bir 1 saat sözlü teorik eğitim görüp 4 ay sonunda ki ilk sınava girmeye hak kazanmış olacağım bu arada akşamları hocalara ben eğitim vermeyi düşünüyorum :D yani kısacası ya kalfalık alındığı tarihden 2 yıl zaman geçecek en az 4 ay da kurs yada 5 yıllık sigorta götüreceksin ki ustalığı alabilesin türkiyede 100 km de bir kanun değişiyo adana da anandan emdiğin sütü burnundan getirmeyene kadar ustalık vermiyo hatay naz ediyo bakarız diyo osmaniye direk verim diyor mardindede galiba muhtemelen ustalık usta öğretici ve 1 cilik verirler galiba

ben almalamadım bir türlü 3 yıl sigortam var 3 yıldırda bağkur

yanımda ustalık belgesi olan sigortalı kişi calıştırıyorum

kalfalık belgeniz var ise ve 3 yıl sig. 3yıl da bağkur bence çok rahat alabilirsiniz ancak kalfalık belgeniz yoksa 10 yılda ssk lı olsanız alamazsınız

Asla direk belge alamazsın...
Ancak 5 yıl kalfalıktan sonra Ustalık sınavlarına girme hakkın olabilir...
Direk işyeri açma belgesini ancak şu anki meslek lisesi mezunu öğrenciler alabilir...Tabiiki de Yüksek okul mezunları...

Genelde kalfa ve ustalarımız (tabii resmi anlamda usta değil, piyasa anlamında usta) ihmal ediyorlar bu konuyu , okula mürecaat edip "Hocam şunu ayarlayıver diyorlar " Sanki okullar hemen yapılıverilecek ayar istasyonları imiş gibi...
Bu belgeyi hayatın boyunca kullanacaksınız ,elbette biraz sıkıntı olacak...
Yeşil ile işaretledim cevapları veren hocalar doğru söylüyor...

Kırmızı ile işaretlediğim cevabı kim söyledi ise nereden verecek belgeyi bilemem masa altında mı bekletiyor? böyle şey olmaz...

Senin için en iyisi ustalık kurslarına katılacaksın ki bu haftada bir gece okula gideceksin ve iki yıl sürecek ...

hocam direk demedim ben kalfalık belgesi olan birinin kalfalığı aldığı tarihden en az 2 yıl geçmiş ise denklik ve ya tatmamlama kursu denen akşam kurslarına gider 16 hafta sonra ilk ustalık sınavına girer başarılı olursa ki olur ustalığı alır ozaman yada 5 yıl ssk veya elektrik böl. lise diploması ile sınavlarda başarılı olması durumunda alabilir benim tek sitem ettiğim mevzu türkiyede bazı kanunlar bazı yerlerde farklı uygylanıp bazı esneklikler gösterilebiliyo örnek:10 yıl önce doğu illerimizde urfada yada hakkaride araba ehliyeti almaya giderdi bazı vatandaşlar ama şimdi artık oolmuyo hakkaridede izmirdede şartlar aynı

istanbul kadıköyde teknik bilimler meslek kursu var, bildiğim kadarıyla size yardımcı olabilirler.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri