Uc3843 dc dc up converter.

Sizin talebiniz=400Watt
Örnek şemanızın altında 150Watt yazıyor.
Bu devreyi deneyebilirsiniz ancak 400 watt lık devreleri incelemenizde fayda var.

SMPS devrelerinde, transformatör seçimi en önde gelenler arasında, bunun için nüve, frekans, tel kalınlığı ve yarı iletken seçimi önemli.

Ve bu kadar yüksek güçlere dolayısı ile yüksek akımlara çıkıldığında. PCB ve montaj şekli en önemli faktörler oluyor.

Şemayı aldığınız yerdeki, gücü, 400Watt olan SMPS leri inceleyin, transformatör sarım şekli ile ilgili bilgiler de var.

https://320volt.com/tag/uc3842/

Hazır devrelerde (400Watt için) transformatör sarım sayısı ve tel kalınlığını (tabi sarım şeklini dikkate alarak) size uygun voltaj ve akıma göre değiştirmek, çok daha uygun olacaktır.
Bu devreyi 400w a çıkarmak için ne yapmam lazım basit devre şeması sadece bunu buldum güvenilir kaynak olarak

Tabi, bu devreyi de kullanabilirsiniz, ancak güç arttıkça işler biraz zorlaşır, daha önce de belirttiğim gibi güç elemanları, fet vs. ve transformatör yapım şekli, baskılı devre dizaynı gibi faktörler ön plana çıkar.
Şöyle bir yol daha doğru olabilir 400Watt olan hazır bir güç kaynağı kullanarak voltajını ve akımını ayarlamak.
Bu işlemi sadece transformatör yapısal değişikliği (sarım sayısı ve tel kalınlığı) ile çözebilirsiniz.
Böyle bir iş için osilaskop gereklidir. işin her aşamasında sorabilirsiniz.
Kolay gelsin

Tabi, bu devreyi de kullanabilirsiniz, ancak güç arttıkça işler biraz zorlaşır, daha önce de belirttiğim gibi güç elemanları, fet vs. ve transformatör yapım şekli, baskılı devre dizaynı gibi faktörler ön plana çıkar.
Şöyle bir yol daha doğru olabilir 400Watt olan hazır bir güç kaynağı kullanarak voltajını ve akımını ayarlamak.
Bu işlemi sadece transformatör yapısal değişikliği (sarım sayısı ve tel kalınlığı) ile çözebilirsiniz.
Böyle bir iş için osilaskop gereklidir. işin her aşamasında sorabilirsiniz.
Kolay gelsin
İlginiz desteğiniz için çok teşekkür ederim.osilaskop var evimde 20mhz analog ama kullanmayı çok bilmiyorum sadece dalga şekline bakmakta kullanıyorum.kaliteli olmayan bir lcr metre de var ölçümleri çok güvenilir gelmesede.elimdeki tek seçenek.70mikron PCB de var elimde kendim baskı devre basabiliyorum PCB tasarlamakda zorlansamda biraz eagle kullaniyorum.tavsiyeniz olursa denemeler yapabilirim devre ile ilgili.mosfet olarak irfz3205 var bolca başka karışık model mosfetlerim de var.

Bu proje için aşağıdaki gibi daha güçlü bir converter devresi üzerinde çalışmanız daha mantıklı gibi.

Su an telefondan giriyorum cok detayli inceleyemedim. Çıkış voltajı için trafoyu ve feedback devresini revize etmek gerekli.

https://320volt.com/en/sg3525-dcdc-smps-2x40volt-400watt-ee422115/

Ticari ürünün açık şeması 5:15 itibari ile mevcut. Burada TL494 kullanılmış olsa da kullanılan elemanlar hakkında fikir vermesi adına ekledim. Artı bahsedilen değerler 300w 400w max anlık olup uzun süre çalıştırılması tavsiye edilmiyor satıcı tarafından dahi.

Ticari ürünün açık şeması 5:15 itibari ile mevcut. Burada TL494 kullanılmış olsa da kullanılan elemanlar hakkında fikir vermesi adına ekledim. Artı bahsedilen değerler 300w 400w max anlık olup uzun süre çalıştırılması tavsiye edilmiyor satıcı tarafından dahi.
Tam istediğim devre bu PCB çizmeye calisicam inşallah başarabilirim PCB tasarımını. İlginiz için çok teşekkür ederim

Bu devreyi 400w a çıkarmak için ne yapmam lazım basit devre şeması sadece bunu buldum güvenilir kaynak olarak
Size tavsiyem şunlar olabilir.
Bir dizayn ile ilgilendiğinizde veya bir devre yapmak istediğinizde, kullanılabilecek "komponent"lerlin uygulama notlarına (Applcication Notes) bakmakta ve onları incelemekte fayda var. Çünkü bu uygulama notları işin bütün yönlerini ele alarak yayınlanır.

Örnek olan bir uygulama notunu ekledim
Özellikle kullanılan transformatöre ve burada kullanılan bobin teline bakmanızı tavsiye ederim.
Bu transformatörlerde Litz teli kullanılır.
Litz teli diğer telden %50-%100 fazla verim almanızı sağlar.
Litz telinin çalışma frekans aralığı 10kHz-5MHz.
Burada kullanılan Litz teli 0.1mm çapında 70 tellidir. Çapı 1.22mm..

Özetle bir şeyler yapmadan önce araştırmanızı iyi yapın, hedefiniz ne ise ona odaklanın yani amaç akü şarj etmek ise, hazır smps alıp modifiye etmek daha doğru olabilir.
Veya ben bunu yapmak istiyorum derseniz tabiki yapın. Ancak pes etmeyin.

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• an5264-evl400weupl7-400w-smps-demonstration-board-stmicroelectronics.pdf
    6 MB · Görüntüleme: 4
Size tavsiyem şunlar olabilir.
Bir dizayn ile ilgilendiğinizde veya bir devre yapmak istediğinizde, kullanılabilecek "komponent"lerlin uygulama notlarına (Applcication Notes) bakmakta ve onları incelemekte fayda var. Çünkü bu uygulama notları işin bütün yönlerini ele alarak yayınlanır.

Örnek olan bir uygulama notunu ekledim
Özellikle kullanılan transformatöre ve burada kullanılan bobin teline bakmanızı tavsiye ederim.
Bu transformatörlerde Litz teli kullanılır.
Litz teli diğer telden %50-%100 fazla verim almanızı sağlar.
Litz telinin çalışma frekans aralığı 10kHz-5MHz.
Burada kullanılan Litz teli 0.1mm çapında 70 tellidir. Çapı 1.22mm..

Özetle bir şeyler yapmadan önce araştırmanızı iyi yapın, hedefiniz ne ise ona odaklanın yani amaç akü şarj etmek ise, hazır smps alıp modifiye etmek daha doğru olabilir.
Veya ben bunu yapmak istiyorum derseniz tabiki yapın. Ancak pes etmeyin.

Kolay gelsin
Elimin altında çokça malzeme var hem bir faliyet olsun hem bir tecrübe olsun istiyorum.mumkun olduğunca elimde var olan parçalarla yapıp parçaların bir anlam ifade etmesini istiyorum. Ama bu konuda pek bilgim yok.bilgi olarak desteklerinizle birşeyler yapmaya çalısıcam PCB çizimini yapabilirsem gerisi pek sorun olacağını sanmıyorum.gerisi deneme yanılma olur.yanilirsam sağlam parçalar tekrar çekmecelere girer bozuklar çöpe.uygulama yapmadan konu hakkında tecrübe kazanmak mümkün değil.

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_215057.jpg
    IMG_20230903_215057.jpg
    231.1 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular