Twincat ile Proje

ms_cikar

Üye
Ustalar Hepinize Simdiden yardiminiz icin tesekkür ediyorum.
ben Almanyadan katiliyorum ve E-Technik okuyorum.

Bechoff Twincat ile bir projem var ama Twincat ile fazla bir bilgim yok.

Ustalar Simdi bu Motorun Ucuna bir Encoder Takili. Ve bu Encoder Resimde gördügünüz gibi bir Platforma Monte edilmis.
Platformun arkasindaki siyah cevirme aletinden cevirdikce Platform öne veye Geriye gider.

Bu sayede encoder ya iceri dogru bastirilir veya serberst birakilir.

benim Ödevim beckhoff Twincat üzerinden bu Encoderi Programlamak.

Bunu nasil yapabilecegimi bilen bir Usta varmi.

Simdiden Tesekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kolay gelsin,

Enkoderin orada ne iş yaptığını anlamadım. Zaten servo motor kullanıyorsun ve servo motorun arka kısmında bulunan soketlerden biri enkoder ve/veya muadili bir cihazdır. Sürücü olarak ne kullandığını sorabilir miyim. AX5000 veya AX2500 gibi. Ayrıca bu sürücüye nasıl komut vermeyi planlıyorsun. Haberleşme ile mi yoksa KL2521 gibi pulse train output modülü ile mi? Servo motoru çalıştırmak istiyorsan enkoder ile pek işin yok bence (Sistemi anladığım kadarı ile). Enkoderi servo motor çalışırken ekranda değer göstermek amaçlı kullanabilirsin tabii. Biraz daha bilgi verirsen iyi olur. Kolay gelsin.

Cevabin icin Sagol Ustam biraz daha bilgi edinmeye calistim Bizim burada bu aralar Tatil oldugu icin Sadece Telefondan bilgi edine bildim umarim yeterli olur
.
2 Encoderi birden Kullanmam gerekiyormus.

Motorla Plattform arasindaki Encoderi i ve Motorun icindeki Encoderi Okuyup Arasindaki farki Ekranda göstermem lazim.
yani Plattformu biraz öne veya arkaya hareket ettirdigim zaman Aradaki encoder nasil bir veri veriyor ve bu veriyi motorun icindeki Encoderin verdigi veriden cikarmam lazim.

Sürücü olarak Elimde
Beckhoff CX1030-0122
CX1100-0014
CX1030-N010(Maus ve Klavye icin)
El3102 (analog girisler icin) aletler var

Aradaki Encoder
Heidenhain EQI 1130
var.

bu işin anasıda babasıda almanya
nede bulunduğun ülkeden destek almıyorsun

Bu ödevi veren hocana Heidenhain EQI 1130 enkoderi nasıl okuyacağını sorar mısın? Cevabı açıkçası ben de merak ediyorum. :)

Ok Sonsunda konusabildim ve Ödevi Komplet degistirdik.

Suanda Kullandigim Aletler:

beckhoff Ax2000
Beckhoff Am3033 Motor
Motorun icindeki Encoder Heidenhain EQN 1125
Motorun ucuna bagli olan Encoder Heidenhain EQI 1130

Baglanis Sekli:
EQI 1130 FPGA Board üzerinden SPS e Baglandi
EQN 1125 Ax2000 de X1 gecisine baglandi.

Suanda Programlamaya basladim bütün verileri 32 bit olarak Okuyabiliyorum.

Bunlar Multiturn Encoder oldugundan Dolayi hem kac kere cevirmisiz ve positionu nasil diye beraber sayar.
bize en sondaki 20 Bit lazim. (posizyonu icin)
gerekli olan program emirleri ile kendime sadece en sondaki 20 Bit i sectim. (pozitsiyon Bitleri)
ve bu geri kalan 20 Bit 2 Encoderi birbiri ile kiyasliyorum.

Simdi ama icinden cikamadigim bir problem ile Karsi kasiyayim.

Bu veriler nasil Exel veya baska bir tabela Programina aktarabilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri