TV. arızası

bugün yakınımıza yada binanın üstünde duran çubuk antene yıldırım düşmesi sonucu 37 ekran vestel tv ile 55 ekran arçelik tv arızalanmıştır 37 ekranda 2,5 amperlik sigortanın attıgını gördüm yenisi ile değiştirdim taktıgım sigorta da yandı bu tv nin arızası nedir ve bir tamirciye götürsem bana kaça patlar

ikinci televizyonum yani 55 ekran arçelik te ise güç var yani fişi taktıgımda stand by durumuna geçiyor kumandadan açma tuşuna bastıgımda tv de bir değişiklik olmuyor ama zaman ayar led i yanıp yanıp sönüyor bunun arızası ne olabilir içindeki sigortalar sağlam bu tamirde kaça patlar saygılarımla

göksel kardeş aynı olay dün başımıza geldi yaklaşık 20 metre ötedeki ağaca yldırım düştü tv açıktı birden gitti açılmıyor markası sec burçin kardeş bu bize kaça patlar yazabilir misin ne oluş olabilir

arkadasım tatar ramazan
senın sorunun kart üzerinde çatlak lehim var ondan kaynaklanır.kartın arkasını dikkatlice bak soguk lehimi görürsun onu yenile olay bitmiştir.kolay gelsin.
hobyelektrik senın tv deki focus ayarları değişmiş onları düzeltmeni tavsiye ederim.kolay gelsin

potkolik kardeş
senın sorununda yıldırım düşme anında voltaj yukselmesi ile
1 besleme devresi
2 tht trafonun önündeki tristöre bakmanı tavsiye ederim
3 sigortalara mutlaka bakmışsındır
kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba televizyon daki görüntü kırmızı ağırlıklı ne yapa bilirim?(suny marka tüplü)

lcd ve pilazmalatda mavi ekran cıkması normaldır mod geçislerinde cıkar ozellıkle

abiler show marka 70 ekran bir televizyonum var.görüntü var ama şu şekilde ortası yeşil bir sonraki halka mavi en son halka kırmızı bu üç renk bu şekilde üç daire oluşturmuş.rgb tamam ama r ayrı g ayrı b ayrı daire şeklinde yardımcı olursanız çok sevinirim prolem ve çözümü nedir?şimdiden teşekkür ederim

Cihazlar faz komutları dediğiiz istemlerle hareket derler ve konut içi elektrik dolaşımında cihazlar birbirlerine zarar verecek kadar peak lerden etkilenmezler ancak bu çok yakındaki reziztanslı bir sistemce akredite olmuş ve veya cihaza takılı farklı anahtarlamalardan kaynaklamış mikroişlemci hasarlarına sebebiyet verebilir.konuya ilişşkin durum tesisatımızda akıma karşı her türlü korunma önleminin alınmış olmasına karşın gerilim kaynaklı bir korunmamızın olmayışıdır.trımbox tavsiye ederim çünkü cihazınız aksama ve yıpranma döneminin sonucunda ciddi bir hasar evresi ile karşılaşacaktır.gerilim boksörünün cihazı kaçıncı round da nakavt edeceği bilinmez

Göksel bey;
öncelikle geçmiş olsun...cihazlarımızın türkiye de ve tüm dünyada Şebeke kaynaklı problemler dolayısıyla bir garantisi yoktur ancak bu şartname trımbox olan yerlerde geçerli değildir.örneğin paratoner yıldırımı çeker ve toprağa iletir bu süreçdahilinde bina güvenliğiniz ve can güvenliğiniz sağlanır ancak o yüksek gerilim cihazlarınızın içinde gerek hasar gerekse aksam ile ilgili bir süreç bırakır.bu durum bir sonraki round da daha darbe gelmeden cihazın kartı yakmasına sebebiyet verebilir. Yıldırım gibi bir yük geldiğinde bile cihazlarınıza vestel in veremediği bir garanti sağlıyor bu cihaz ve yıldırıma dahil bir koruma olan bu pasif devre elemanı voltaja 50ns gibi bir sürede müdahele etmek suretiyle siz hissetmede de konut ve cihazlarınız için anahtarlama olmayan bir aşırı gerilim korumasıdır.

Buradaki sormanız gereken en önemli soru aslında şu olmalı tv yaptırmak kaça mal olur değil ben bir daha bu problemi yaşamamak için ne yapmalıyım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadasim Televizyonun nekadar eski bilmiyorum ama eger Scart cikisi varsa once bu cikisin ayaklarini kontrol et soguk lehim olabilir, scart kablosununda uclarini ve tam temas edip etmediginide kontrol etmelisin olmadi TV ye vurdugunda calistigi zaman oraya yakin devrenin lehimlerini kontrol etmelisin, soket baglantilarinida kart baglanti ayaklarinida kontrol etmelisin. muharrem26`nin dedigi gibi eski televizyonda 100 ayakli bir entegrenin oldugunu sanmiyorum ve bu entegreyi vurarak calistiramazsin, anliyacagin öncelikle soguk lehim ve baglantilara bakmalisin, kolay gelsin..

selam arkadslar benım 70 ekran philips tv var garantısı yenı bıttı sun anada arama yaptıgımda hıc bır yayın bulmuyo buluyomus gıbı yapıyo fakat bulmuyo daha oncelerı tv yı actıgımızda kırpma yapıyodu ve sol alt kosesınde yazılar cıkıyodu su anda yayın bulamıyorum bunu ben servıs menusune gırsem bı cozum olur mu ve baska ne olabılır teskkur edrım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri