Vestel Tv de Görüntü Arızası

gokhann18

Üye
merhablar ,
arkadaşlar herhangi bir kanalı açtığmda hiçbir sorun yok ama birkaç saniye sonra görüntü kaymaya başlıyo ve sonunda tamamen görüntü karıcalaşıyor.Yalnız hergangi bir dvd veya vcd yi bağladığımda ( skart girişinden ) herhangi bir kayma olmuyor.Sizce sorun neden olabilir.

( tv nin modelinide yazmak isterdim ama dün tv yi öğrenci olduğum için farklı bi şehire götürdüm ve orda farkettim modelini yazmayı da telaşdan unuttum :( ...)

slm arkadaşım ben yeni olduğum için konu açamıyorum nedense bendede vestel 37 ekran var ortada enine beyaz çizgi var nedeni nedir açaba çok uğraştım fakat yapamadım bilgi verirseniz sevinirim..

merhablar ,
arkadaşlar herhangi bir kanalı açtığmda hiçbir sorun yok ama birkaç saniye sonra görüntü kaymaya başlıyo ve sonunda tamamen görüntü karıcalaşıyor.Yalnız hergangi bir dvd veya vcd yi bağladığımda ( skart girişinden ) herhangi bir kayma olmuyor.Sizce sorun neden olabilir.

Merhaba,
Anten fişinin takılı plduğu metal kutu vardır içerisinde, ismi tunerdir. Bir ihtimal o bozulmuş olabilir. Ya da onun bağlı olduğu kattaki ara frekans trimerleri bozulmuştur. Kontak temizleyiciyle temizleyip tekrar gözlemleyiniz.

bendede vestel 37 ekran var ortada enine beyaz çizgi var nedeni nedir açaba çok uğraştım fakat yapamadım bilgi verirseniz sevinirim..

Selam,

İçerisinde herhangi bir soğuk lehim olabilir ya da şesa üzerinden tüp sargı bobinine giden sarı kırmızı kablo teması kesillmiştir. En kötü ihtimal vertikal entegresi yanmıştır.

vestel ise zor yapamıolar tv yi......ama sözyitimi arkadaşın dediklerine kulak verin.....

Merhaba,
Anten fişinin takılı plduğu metal kutu vardır içerisinde, ismi tunerdir. Bir ihtimal o bozulmuş olabilir. Ya da onun bağlı olduğu kattaki ara frekans trimerleri bozulmuştur. Kontak temizleyiciyle temizleyip tekrar gözlemleyiniz.

teşekkürler arkadasım bi denicem :) sonuçları burdan bildiririm :)

slmarkadaşlar vertikal enteğresini değiştirdim arıza yine aynı ortada beyaz cizgi neden olabilir bilgi verir seni
z sevinirim...

slmarkadaşlar vertikal enteğresini değiştirdim arıza yine aynı ortada beyaz cizgi neden olabilir bilgi verir seni
z sevinirim...

Sn.zontufan

Keşke Vertical entegresini değiştirmeden önce entegrenin besleme voltajının olup olmadığını ölçseydiniz.

Smps trafosundan vertical voltajı ac olarak çıkar "sigorta dirençten" (direncin değeri 1ohm civarıdır) geçerek diod yardımyla dc voltaja çevirilir ve entegrenin besleme voltajı elde edilir.

Sizin burda yapmanız gereken elinizde şema varsa bu besleme voltajını kontrol etmek eğer yoksa internetten vertical entegrenizin datasheet ine bakarak besleme ayağını bulmak ve ölçü aletiyle bu voltajın olup olmadığını kontrol etmek.

Eğer yoksa şase üzerinden baskı devreyi takip ederek besleme diodunu ve direncini bulup onların sağlamlıklarını kontrol ediin

Besleme voltajı var ve hala tv tek çizgideyse ozaman tekrar mesaj atın ona göre tekrar yardımcı olmaya çalışalım

Kolay Gelsin

vesteller de genellikle o tip arzalar oluşuyor diye duydum

Vertikal devresinde yanlış hatırlamıyorsam R812 15k direnç yanmıştır değiştir sorun çözülür

Kanal kayma sorunu 30 volt kanal ayarlama voltajından kaynaklanabilir.bu voltaj tv 110vdc voltajından 2watt 15k bir direnç ve çıkışında zener ve düşük kapasite bir kondansatörden elde edilir.genelde kondansatörden kaynaklanan bir voltaj kaymasından bu tip arızaya sebep olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri