Triyak tetikleme sorunu

Merhaba arkadaşlar, BT137 triyak ile 220 volt standart akkor flamanlı ampul yakmaya çalışıyorum fakat ampul yanıp yanıp sönüyor sanki az enerji geçiyor gibi (video mevcut). triyak DC 5 volt ve 100 ohm drenç ile tetikleniyor devre falan yok sadece bir direnç ve 5 volt. Sorun nedir anlayamadım. yardımlarınızı beklerim.

Kurdugunuz devreyi cizip biraya eklermisiniz? Kontrol edelim.

Kurdugunuz devreyi cizip biraya eklermisiniz? Kontrol edelim.

hocam dediğim gibi devre yok, şema aşağıdadır.

k7jk6bre.jpg

5 voltun negatif ucu yokmu ? Bu sekilde nasil tetiklenecek?

Verm8s oldugunuz semanin topraklama uclarina dikkatinizi cekmek istiyorum. Onlarda ayrica birlesecektir.

Yarin uygun olursam ve unutmazsam basit bir sema ciz3rim ancak siz ne demek istedigimi anlamissinizdir saniyorum.

Verm8s oldugunuz semanin topraklama uclarina dikkatinizi cekmek istiyorum. Onlarda ayrica birlesecektir.

Yarin uygun olursam ve unutmazsam basit bir sema ciz3rim ancak siz ne demek istedigimi anlamissinizdir saniyorum.
yalnız son verdiğim devrede BT136 kullanılmış ben BT137 kullanıyorum. acaba tetiklemek için 5 volt az mı geliyor

Hayir verdiginiz 5 volt geri donecek yol bulamiyor yani negatif hatti o yuzden sordum.

5 volt ile tetikleyecekseniz opto izolator kullanmanız zorunludur(yada izolasyon trafosu).
***5 voltu dediğiniz şekilde bağlamanız çok tehlikeli !

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri