trifazede evde nötr olmazsa

--aykut--

Üye
selamün aleyküm
bir sitede trifaze bir daire varmış
sonra birden sigorta kutusundan koku.cızırtı vs cihazlardan bazıları bozulmuş ama sigortalar atmamış(k. a. sigortası yokmuş)
benim o eve gitme imkanım olmadı ama tahminim panoya nötr gelmemesi
oraya giden elektrikçi demiş ki fazla nötr ün yerini yanlış bağlamışlar:-0
(evde trifaze çalışan cihaz yokmuş)
peki daireye diyelimki nötr gelmedi
r fazına bulaşık makinası bağlı, s fazına çamaşır makinası
bunlar enerjilendiğinde dönüşlerinde nötr olmadığı için sanki seri bağlanıp 380v
verilmiş olur mu?peki bu durmda sigorta atarmı?
eğer t fazından da enrji dönüşü olduğunda sigortalar atmaz mı faz çakışmasından

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
s.a nötr bağlı olmassa prizin her 2 klemens ucundada faz görünür sigortalarda atmaz... ama linyelerin karışmış gibi görünür ama nötr bağlı değildir örnek olarak içerdeki düğmeye basmassan anternin lambası yanmaz.. bu akkor flamanlı ise hiç yanmaz ama ekonomik lamba yanar... Siteyi özlemişim ya...

3 fazlı sistemde nötr çıkarsa tüm cihazların yanar heryerden 380 dolaşır.. ama monafazede çok ciddi sorunlar doğurmaz ama trifazede yandı gülüm keten helva :)

selamün aleyküm
bir sitede trifaze bir daire varmış
sonra birden sigorta kutusundan koku.cızırtı vs cihazlardan bazıları bozulmuş ama sigortalar atmamış(k. a. sigortası yokmuş)
benim o eve gitme imkanım olmadı ama tahminim panoya nötr gelmemesi
oraya giden elektrikçi demiş ki fazla nötr ün yerini yanlış bağlamışlar:-0
(evde trifaze çalışan cihaz yokmuş)
peki daireye diyelimki nötr gelmedi
r fazına bulaşık makinası bağlı, s fazına çamaşır makinası
bunlar enerjilendiğinde dönüşlerinde nötr olmadığı için sanki seri bağlanıp 380v
verilmiş olur mu?peki bu durmda sigorta atarmı?
eğer t fazından da enrji dönüşü olduğunda sigortalar atmaz mı faz çakışmasından

ben bu siteye yeni katıldım inş elimden geldiğince sorunlarda faydalı olmaya çalışırım şimdi gelelim konumuza birinci şık nötr kesilir se hiç bişi olmaz cihazlar çalışmaz ikinci şık r fazı nötr ile yer değişmiş kabul edelim s ve t fazları r fazı ile karşılaşacağından o iki faz üzerindeki bütün çihazlara zarar verecektir ancak nötr geçtiği r fazı etkilenmemiş olacak sadece pirizlerinde nötr ile r fazının uçları değişecektir alel acele yazdım inş yanlışım yoktur

Arkadaşım sigorta ile kaçak akım arasındaki fark,sigorta kısa devre akımını keser,kaçak akım rölesi ise faz ile toprak arasında bir kaçak hissederse devreyi keser.Ki bu deger şuanda daire içerisinde 30 ma dir.gelgelim ana soruya daireye nötür gelmedigini düşünelim.Sigorta kutusuna 3 faz getirmiş olalım.Ki son zamanlarda inşa edilen tüm daireler trifaze olarak yapılır.fırını bagladıgımız prizi düşünelim.2 faz verdin üzerinde aşırı gerilim oluştu bobinleri yandı vb tam içerigini bilmiyorum.evde 3 fazlı çalışan bir cihaz oldugunu düşünelim.3 fazında 380v verdin makinaya fazlar arası gerilim 380 in üzerine çıktı ve sargıları yaktın makinanın.Normalde makinan faz nötr gerilimiyle çalışacaktı.Bu sırada ne kaçak akım nede sigorta atmayacaktır.Makinaları bozacaktır.

selam arkdaşım dairede nötr yok diyorsunuz peki bunu nerden anladınız o zaman bir fazlı sitemler için nötr hattına ihtiyaç vasrdır yoksa hiçbiri çalışmaz birde üç fazlı sistermlde motor vb sistemlerde nötr olmayabilir ama bir fazlı sistemlerin prizine bakın yanlış bir bağlantı ile prize iki faz vermiş olabilirsiniz buda prizler 380 volt gibiymiş görünür ve tüm sistemlerine zarar verir bir prizde nötrde olabilir ama bağlantısı yapılmamış olabilir

selam arkadaşım,nötr hattının nerede kesildiği önemli,stede komle yoksa,netalemin yazdığı gibi "yandı gülüm keten helva" olur.çünkü,farklı daire yada bloklardaki tüm cihazlar bir birine seri ve 380 v bağlı olmuş olur.tek bir daire girişi,tek bir blok girişi gibi yerlerde kesikse snuç farklı olur.yani şöyle düşünebilirsin,nötr hattının koptuğu noktaya kadar cihazlar nötr hattı üzerinden bir birlerine seri bağlanmış olur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri