transistörlerden 3ü bozuk mu?

arkadaşın dediği gibi devrede başka bir eleman bozuk olabilir. bazı yeni alınan transistörler bile bozuk çıkabiliyor.yenisini alıncada ölç derim eğer ölçü aletinde transistör ölçme yerin yoksa ölçü aletinin probun bir tanesini transistörün herhangi ayağına sabit tut diğerlerini diğer probla tek tek ölç sağlamsa örneğin 500 ohm biri 507 ohm biri görünüyorsa 2 ayağın direnci birbirine yakın olur o iki uç collektör ve emiteri gösterir kolay gelsin yüksek olan emiteri gösterir NPN ve PNP yide prob uçlarını değiştirerek bulabilirsin

Sn.njt67i,transistörlerin en emin ve sağlam yapılabilen bir testi özel bir transistör test devresini oluşturup, PNP veya NPN hangi tipse ona göre ayni elektronik devrede çalıştığı gibi e-b-c akımlarını üzerinden orijinalindeki kadar geçirip yapılan bir test kontrolüdür.Keza mosfetlerin de en doğru ve emin olunacağı test şeklinin forumda daha önce yayınladığım bir özel "mosfet test devresi" ile yapılabileceğini,bunun en doğru şeklinin bu olabileceğini ısrarla da belirtmiştim.

Omaj ölçümü okunanan bu bacaklarından omajı tam okursunuz,ama diğer bacakların omaj görünmemesine rağman tam fonksiyonel olabildiğini kanımca tam olarak da anlayamazsınız,yani bu yolla yapılan ölçümler yaklaşık ve kaba ölçüm seviyesini pek de geçemez.Bence bunun en doğrusu mosfetleri ölçerken mosfet test devresini kullandığımız gibi "transistör test ölçümü" devresiyle her zaman bu testleri çok daha emin ve çok daha sağlam olarak yapabilmektir.Kolay gelsin.

dediğim yalnızca bipolar transistörler için mosfetlerde e.b.c diye adlandıramıyoruz. kolay gelsin

Sayın binbaşı Verdiğiniz bu bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim, şimdi devreyi daha iyi anlayabildim.
Sağolun Hürmetler.

Bu arada ben elektronikte çok yeniyim (malum olduğu üzere) ama bu çalışma mantığını bulabileceğim bir kaynak var mıdır acaba yani nasıl deniyor bilmiyorum.Ben yaptığım devrelerin çalışma mantığını da bilmek istiyorum siz nasıl bir kaynak yada yol önerirsiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,196
Son üye
Yılmaz Halil

Yeni konular

Geri