transistörün gücü

330nF

Üye
npn bir transistörde Vce arası gerilim 100V ,Ic akımı 20mA ,Ie akımı 20.4mA ise bu transistörü pratikte kullanmak için nasıl bi güçte seçmeliyim?

yardımcı olabilecek yokmu

bu değerler nasıl çıktı? dataseetten mi yoksa hesaplamalar sonucu mu nasıl bir devre kurmak istiyorsun?

100V*0.02A=2W yapar. Ama 100V ve 20mA max dayanım akım/gerilimleridir. Yani pratikte daha düşük değerler seçmelisin. Kanaatimce 1W civarında bir yükü anahtarlayabilirsin.

100V*0.02A=2W yapar. Ama 100V ve 20mA max dayanım akım/gerilimleridir. Yani pratikte daha düşük değerler seçmelisin. Kanaatimce 1W civarında bir yükü anahtarlayabilirsin.
demişsiniz ancak bu değerleri transistörün üzerinde okumam gerekiyor devreyi kurduğumda 20W gücündeki bd157 yandı bu transistörün mak değerleri: Vmax=275V Amax=0.5A Wmax=20

bu işimi görür diye düşünmüştüm ama cayır cayır yandı onun için sizlere danıştım.

demişsiniz ancak bu değerleri transistörün üzerinde okumam gerekiyor devreyi kurduğumda 20W gücündeki bd157 yandı bu transistörün mak değerleri: Vmax=275V Amax=0.5A Wmax=20

bu işimi görür diye düşünmüştüm ama cayır cayır yandı onun için sizlere danıştım.

transistör soğutucuya bağlımıydı?

değildi ancak benim öğrenmek istediğim aslında tam olarak nasıl hesaplanır teorik olarak gücü onu öğrenmek istiyorum

Dissipation power mı kastettiğiniz, anlamadım. Eğer buysa zaten bu tip bilgiler transistör teknik kataloğunda bulabilirsiniz. Mesela BD157'nin teknik kataloğunda maximum ratings tablosunda bunlar var. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/BD158.pdf
Eğer anahtarlama amacıyla kullanıyorsanız ve transistörü tam doyuma sokamıyorsanız(aktif bölgede kalıyorsa) ve transistör üzerinde harcanan güç power dissipation değerini aşıyorsa transistör bozulur.
Selamlar...

Forum istatistikleri

Konular
128,337
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri