Transformatörden çıkan 75 V 10A Nasıl 65 V 10 A düşürebilirim. ( Elktronik Devre ile)

rocco216

Katılımcı Üye
Merhaba

Genel olarak trafodan çıkan voltajı regüle etmeyi biliyorum fakat yasadığım durum biraz farklı. Transformatörden çıkan 75 volt 10 Amperi AC yi nasıl 65 volt 10 ampere dc düşürebilirim. Devre şeması konusunda yardımcı olabilirmisiniz?.

Saygılarımla...

LR8 ENTEGRESİ İŞİNİ GÖRÜR.

Merhaba

Genel olarak trafodan çıkan voltajı regüle etmeyi biliyorum fakat yasadığım durum biraz farklı. Transformatörden çıkan 75 volt 10 Amperi AC yi nasıl 65 volt 10 ampere dc düşürebilirim. Devre şeması konusunda yardımcı olabilirmisiniz?.

Saygılarımla...
LR8 ENTEGRESİ İŞİNİ GÖRÜR.

Vay bu LR8 neymiş be.. 450 volt giriş voltajı .. çıkışına uygun güçte transistör yada mosfetle istenilen voltaj sağlanabilir. baba bir soğutucu ile beraber.

75x1.41= 106 volt... 106-65= 41 volt. tam yükte 10 amper çekilecekse 41x10= 410 watt güç atılması gerekiyor. Çok iyi bir soğutma yapılmalı neredeyse yarım kilowatt soba soba ...

Tesekkurler elinizde bir devre semasi var mi...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Vay bu LR8 neymiş be.. 450 volt giriş voltajı .. çıkışına uygun güçte transistör yada mosfetle istenilen voltaj sağlanabilir. baba bir soğutucu ile beraber.

75x1.41= 106 volt... 106-65= 41 volt. tam yükte 10 amper çekilecekse 41x10= 410 watt güç atılması gerekiyor. Çok iyi bir soğutma yapılmalı neredeyse yarım kilowatt soba soba ...

baba derken :)))) hesaba göre babadan fazla lazım :))

yalan yok bu regulatör işlerini fazla bilmem.

65 voltu ne amaç için istiyorsunuz. 75 volt ac köprü diyottan sonra kondansatörsüz yaklaşık 67 volta düşer 2 volt toleransı var ise devreniz çalışabilir. Kondansatör de bağlasanız yükte 75 voltlara düşecektir. regülasyon için 10 volt 10 amper oda yaklaşık 100 vat gücü soğutucu ile dışarı atmanız gerekecek.

75 volt toroidal trafodan cikis var bunu bi step motor surucude kullanmayi planliyorum sizin dediginiz uzerine kopruden sonra cikisda bi dusus olacaksa yuksek olmayan bir kondansator kullansam cok fark olurmu? 100 wattlik sogutucu buyuklugu nedir ve bana biraz daha kaliteli bir regulator devresi olarak ne onerirsiniz. Benim kapamda lm serisi ile yapilacak bir devre ile nasil yapilir olur diye bir soru var. Sizin bana onerebileceginiz devre semasi varmi

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

step motorlarınızın çalışma gerilimi kaç volttur? 65 voltluk bir step motor biraz garip geldi endüstriyel bir motormu bu ? ( 65 voltu sizin istediğiniz gerilim olduğu için yazdım ilişki kurdum )

Köprü diyottan sonra kondansatör kullanılmaması yada düşük değerli kondansatör kullanılması alınacak dc voltajda gürültü oluşturacaktır. Tam dc olmaz ancak motor çalıştırmazmı konusu tartışılabilir.

75 volt 10 amper trafo 750 vat güç eder regüle devresi maliyeti yüksek gelebilir. Önce köprü diyot ile doğrultup kondansatör kullanmadan deneyin çalışacağını tahmin ediyorum ama denemediğim için garanti vermiyorum. Regüleden ziyade oluşacak yüksek gerilimlere dikkat edin aklınıza gelmeyecek yüksek gerilimler oluşabilir. Malzeme voltajlarını maksimum seçin çalışma anında diyot transistör gibi elemanları kaybedebilirsiniz. 60 volt 5 amperden yukarı çıkmadığımdan diğerlerini bilemiyorum deneyenler yardımcı olsun. Step motor çalışmasında kondansatör olmamasının sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Trafonun tam gücü harcanıyorsa kondansatör olsada regülesiz çalışabilir regüleyi sonra düşünün.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri