Transfer panosu

Neden ilgisi yok onu anlamadim bu bahsettigim motorlu salter trafo giris salteri bunun besledigi binalardaki kompak salterlerdeki ariza bu motorlu salteri etkilemezmi cunku troidler devre disi binadaki arizalar motorlu salteri acmazmi yani

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi Forumu mobile app

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Neden ilgisi yok onu anlamadim bu bahsettigim motorlu salter trafo giris salteri bunun besledigi binalardaki kompak salterlerdeki ariza bu motorlu salteri etkilemezmi cunku troidler devre disi binadaki arizalar motorlu salteri acmazmi yani

Bakin söz konusu troidler kompakt salterlerle ilintili muhtemelen toprak kaçağı gibi bir durumda açmalarını sahliyordur diye tahmin ediyorum.Boyle bir durum trafo çıkışındaki ana şalteri etkilemez.Etkilemenin tek yolu ise soyle olurdu.kompakt şalter ler ve ana salteriniz kısadevre yada demeraj açması yapıyor olsaydı ve kompakt salterleriniz ile ana salteriniz aynı anda yada direkt olarak sadece ana şalter trip etseydi bu durum da bir bağdan söz edebilirdik ki bu salterleriniz üzerindeki açma sınır ayarları ile ilgili olurdu.
Sizin motorlu salteriniz trip ediyor ise öncelikle motor mekanizmasını kontrol eden devreye bakmak mantıklı degilmi.Bu devre veya kit salteriniz üzerinde bulunan trip unit olabileceği gibi önceki mesajlarımda resmini attığım cihaza benzer harici bir ünitede olabilir.
Herşeye rağmen her iki şalteri trip etmesini birbirine bagliyorsaniz size onerim motorlu salteriniz üzerindeki açma gecikme zamanını max. 1 sn kadar(0.7 sn iyi uygun olur) yukseltmeniz ve hatti incelemeniz.

8c15c035573d8a8467cca29d02928371.jpg

Salterin suanki long delay time degeri 24 yaptim instantapus degeride 10 yani en sonda topragida olctum 2ohm cikti

Salterin suanki long delay time degeri 24 yaptim instantapus degeride 10 yani en sonda topragida olctum 2ohm cikti

Efendim ;öncelikle sizin şalteriniz toprak açma hatası sistemiyle donatılmamış.Eğer öyle olsaydı Dıgıtrıp 520 üzerinde (Ig) yani toprak akımı ve (Tg) toprak akım hatası zaman ayarı bulunurdu.
Size ilk tavsiyem öncelikle trıp unıt in bataryasını test edin.Batary test butonuna basın ve ledin yeşil yandığını görün.Bataryadaki düşük seviye hatalı açmalara yol açabilir.
İkinci kontrol olarak eğer şalterinin çok sık trıp ediyor ise LTM yani uzun süreli hafıza modunu bir süre devre dışı bırakıp şalterin çalışmasını takipe alın.LTM fonksiyonu salter her açtığında mevcut değeri hafızaya alır ve aynı neden den her açma yaşandığında(özellikle sık olarak) LTM otomatik olarak zamanlayıcıyı düşürmeye başlar.Aslında durum normale dönünce LTM kendini sıfırlamaya başlar ve 5 dk kadar sonra ayarlar eski haline döner.Ama ben trıp unıt arızasından şüphelendiğim için sizden ilk olarak bu fonksiyonu devre dışı bırakmanızı isteyecem.Dikkatlice test port kapağını sökün.Alttaki port üzerinde en alt sıradaki iki ucu yine orada bulunan jumper ile köprüleyin.yani o iki uç köprülenecek.Ekte gösterdim.
Bunların dışında toprak açması olduğu kanatindeysiniz.
1)Gerçekten toprak kaçağı vardır ve bu noktayı bulmanız gerekir.Nötr akımını ölçün.yüksek değerlerde ise zaten toprak hatası vardır ve muhtemelen sisteminis TN-S dir.Böyle sistemde toprak hatasında nötr akımı fazla olur.
2)Ben şalterinizde toprak koruma tertibatı olmadığı kanatinde olduğumu söylemiştim ama var ise bunu anlamanın en kolay yolu 15 ve 16 nolu terminallere bakmaktır.;);) bu terminallerde bağlantı yoksa dediğim doğrudur ama var ise bu terminaller Nötr akım sensörüdür.Burada arıza olabilir.Tabi buralarda birinin değişiklik yapmadığıdan emin olun.Ayrıca 19 ve 20 arasında köprü varmı bakın.
3)Fazlardaki anlık sıçramalar da toprak hatası yanılgısına düşürebileceği gibi şaltere trip yaptırabilir.Bununda çözümü var.Herşey çözümü var zaten.Bölgesel kilitleme fonksiyonu varmı yok mu buna bakın,gerçe olsaydı en alttaki trimpot M1 sekmesini gösterirdi.Eğer sadece Zo klamensinden Zin klamensine atlamalar söz konusu ise bölgesel kilitlemeyokur ve faz sıçramalarından etkilenmezsiniz.Ama eğer var ise bunu ayrı değerlendiririz..Zo 27,Zı 29 nolu klamensler olmalı emin değilim kontrol edin.

Ekli dosyalar

• test port.png
    test port.png
    23.7 KB · Görüntüleme: 19
Efendim unutmadan şu çok önemli noktayı belirtmeliyim ki sizin kafanızdaki toprak hatası ile ilgili soru işareti kalksın.Bakin salterinizin altta yazan IZM20B3-A20F Kodundaki A harfi yerine V ,U yada P harfi olsaydı toprak arızası ile ilgili ayarları trip unit üzerinde görürdünüz.Daha açıklayıcı olması bakimindan kodun açılımı soyledir;
IZM20 》Akim sınırları 800-2000 arası
B》Basic temel en basit yapı anlamında.
3》Şalter kutup sayısı.bazi kesiciler notrude kontrol ettiğinden bu değer 4 olabiliyor.
A》Trip unit tipi.A sadece sistem korumasını ifade eder.;);)
20》Anma akımı.Bu değeri 100 ile carptiginizda çıkan sonuç şalter limitinizdir.siz salterde de 2000 yazdiginı goruyorsunuz
F》Model.F fixed yani sabit anlamındadır.

Arkadaslar tesekkur ederim yardimlariniz icin problem salteri actiran harmoniklermis bizim burda dengesiz ve plansiz bir sekil sistem kurulmus sayacla kompansaz farkli yerlerde bu fark oyle azda degil 2km ilerde burayi besleyen hatta 5 tane trafo var ve hepside kapasitif olusturuyor og den de kompansazyonda yapilmamis bunlarin sonucunda hafta ici calismalar oldugu icin problem yok hafta sonu kapasitif bastugi icin acma yapiyor

Arkadaslar tesekkur ederim yardimlariniz icin problem salteri actiran harmoniklermis bizim burda dengesiz ve plansiz bir sekil sistem kurulmus sayacla kompansaz farkli yerlerde bu fark oyle azda degil 2km ilerde burayi besleyen hatta 5 tane trafo var ve hepside kapasitif olusturuyor og den de kompansazyonda yapilmamis bunlarin sonucunda hafta ici calismalar oldugu icin problem yok hafta sonu kapasitif bastugi icin acma yapiyor

Efendim size daha önceki mesajımda akım ve açma süresini uzatmanızı istemiştim.Süre uzattıktan sonra şalterinizde açma oldumu merak ediyorum.Çünkü bunu tesisinizdeki aşırı harmonik dalgalanma olasılığı ve yanlış çalışma akım aralığı ihtimaline göre istemiştim ama sizin yazdıklarınızdan anladığım "Tabii size bunu kim söylediyse ve nasıl ölçüm yaptı ise" trafonuzu beslediğiniz og fider hattındaki aşırı harmonik şalterinizi açtırıyor.
Bakın böyle bir harmoniğin salterinize açma verebilmesi için aşırı gerilimdeki tepe sıçrama değerinin EN AZ %6 fark kadar yukselmesi gerekir.Başka bir ifadeyle Ut/Uh <%6..%12 OLMALIDIR.Daha anlaşılır bir ifadeyle örnek olarak 36Kv olan normal og geriliminizin en az 38.2 Kv seviyelerine anlık olara çıkıyor olması gerekir.Bu aynı zamanda AG tarafında da hat geriliminin 425 volta sıçraması demek.
Şimdi siz bunu gerçekçi bulduysanız yapmanız gereken tek şey şalterinizin kısadevre akımını arttırmak.(aslında tesisatın kısadevre gücünü arttırmak).Öte yandan böyle bir durum için ne yapmayı planlıyorsunuz? IEC standartında gerilim için THD %3 ,Akım içinse THD sınırı %6 olduğuna göre sizin sistemde bu epey sınır dışında ama PASİF FİLTRE Kullanarak olayı çözeceksiniz gibi geliyor.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri