Transfer Panosu kablo çekimi

siddharta

Üye
arkadaşımın çiftliğine otomatik aksa 44 kva 2. el jeneratör aldık. elektrikçiye bu jeneratörün transfer panosu montajını yaptıracağız ama jeneratör 2. el olduğu için kabloyu nasıl çekeceğimizle ilgili Aksa'dan yeterince bilgi alamadık teknik katoloğundada yeterince bilgi yok.jeneratör sayaca 10 metre mesafede transfer panosu üzerinde olsaydı 2x10 metre toplam 20 metre 4x10luk güç kablosu çekmemiz yeterli olacaktı ama transfer panosu bu jeneratörde ayrı biz de sayacın 1 metre yanında duvara transfer panosu montajını yaptıracağız benim aksanın kullanım kitapçıklarından anladığım jeneratörden transfer panosunun jeneratör kontaktörüne 4 x 10 luk 10 metre güç kablosu ve 8x2,5 mm2 10 metre kumanda koblosu çektireceğiz fakat transfer panosu Şebeke kontaktörü ve sayaç arasına nasıl kablo çektirmeliyim yine 1 metre güç kablosu ve 1 metre kumanda koblosu çektirmem yeterli olacak mıdır. yoksa şebekeden sayaça 2 adet kumanda kablosu ve şebeke jeneratör arasına yine kumanda kablosu mu çekilecektir.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayaç çıkışını ats şebeke kontaktorune jeneretör çıkısını ats sebeke kontaktorune snyal olarakta r s t n blok ısıtıcı ve 39 40 yanı 7*1,5 yeterlı cıkısınıda dağıtım panosuna
sayaç 1m uzaktaysa
4*10 şebeke icin 2m
4*10 jeneretör için 12 m
7*1,5 sinyal için 12m
dağıtım panosu ne kadar uzaksa

sinyal icin 7x2.5 daha iyi olur. isitici varsa 2000w elektrik ceker sinyal kablosundan, 1.5mm kesit yetmeyebilir. jenerator icin 4x16mm daha saglikli olur

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri