trafo konusunda yardım

dessasboy

Üye
https://i.kontrolkalemi.com/4/trafo.jpg

arkadaşlar elimde böyle bi transformatör var
4 ve 5 numaralı bacaklar yani arkadaki ikisi ac akım girişi fakat
2-1-3 bacaklar birbiri ile kısa devreli kontrol ettim hepsinde buzzer ötüyor transformatör bozukmudur ?

arkadaşım trafonun primer yada seconder sargılarında cihazının ötmesi normal dir
trafo.jpg

Aşağıdaki resimlerde dikkat edersen primer ve seconder arasında sadece bobin vardır sen çıkan sese değil bobin direncine (ohm) bakmalısın eğer herhangi bir direnç göremiyorsan trafon arızalıdır
Yukarıdaki tek fazlı devrede ''trafo gücü=U1xI1=U2xI2'' dir.
örnek verelim trafomuz 220/24v ,kumanda devremizde 24V bobin gerilimli 4 adet kontaktör var. Kontaktörlerden iki tanesinin bobini 200mA(0,2A) diğer iki taneside 800mA(0,8A) çeksin. Kumanda devresinin çekeceği akım 0,2+0,2+0,8+0,8=2A olacaktır.
S2=U2xI2
S2=24x2
S2=48VA S1=S2'dir.
S1=U1xI1
48=220xI1
I1=0,218A primerden çekilen akım.

Kontaktör bobinlerinin endüktif yük karakteristiğinde olması hesapta cosfi ihmali ve trafoların pano içinde hava sirkülasyonun olmadığı sıcak ortamda çalıştığı varsayımıyla toplam yük trafo yükünün %60'ını geçmemesi gerekir. Bu bağlamda seçeceğimiz trafo 80VA-100VA olacaktır. Trafonun primerine konulacak olan cam sigorta hesabı yukarıda belirttiğim şekilde yapılır. 100VA seçtiysek 100=220xI1 'den I1=0,45A çıkacaktır.
trfo-sekonder.gif

İyi çalışmalar

kontrol ettim bi anlık bi değer gösterip kayboluyor. ve multimetre ile voltajı ölçtüğümde hiçbi değer gözükmüyo çıkışta

O zaman bobin yanmış tavsiyem yenisini al.

:)

Kolay gelsin

çok teşekkürler arkadaşlar burası çok güzel bir site aradığını buluyor vallahi insan

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri