trafo gücü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ben yukarıda bunun örneğini verdim.

Siz bir iddaa pesindesin iz onun cevabını verin.
Neyse çok baydı bu mevzu ; hayırlı akşamlar ; hayırlı istirahatler......

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İstanbulda bedaş trafolarda kompanzasyonu artık kabul etmiyor(en azından C2 lerde), bu şu demek oluyor trafo hesabında cosq=0,8 alındığında otomatik olarak %25 trafonuz büyüyor. Nedenini pek bilmiyorum ama sebepler şunlar olabilir:

-%25 ekstra kapasitenin her daim el altında olması ve gerektiğinde kolayca yük artırımı yapılması

-Elektronik balast, LED lambalar , UPS ler falan derken zaten pek çok sistemin endüktif yerine kapasitif tarafta çalışıyor olması(son yaptığımız projeleri sonradan ziyaret ettiğimde sadece şönt reaktörlerin devrede olduğunu kondansatör guruplarının hep derin uykuda olduğunu görüyorum)

-Trafolar tam yüklenmediğinden arıza, patlama olaylarının daha az yaşanacağı varsayımı

-Kompanzasyon sistemlerinin Bedaş tarafından zaten kontrol altında tutulamıyor olması, sık arızalanması vs. olabilir.

İstanbulda bedaş trafolarda kompanzasyonu artık kabul etmiyor(en azından C2 lerde), bu şu demek oluyor trafo hesabında cosq=0,8 alındığında otomatik olarak %25 trafonuz büyüyor. Nedenini pek bilmiyorum ama sebepler şunlar olabilir:

-%25 ekstra kapasitenin her daim el altında olması ve gerektiğinde kolayca yük artırımı yapılması

-Elektronik balast, LED lambalar , UPS ler falan derken zaten pek çok sistemin endüktif yerine kapasitif tarafta çalışıyor olması(son yaptığımız projeleri sonradan ziyaret ettiğimde sadece şönt reaktörlerin devrede olduğunu kondansatör guruplarının hep derin uykuda olduğunu görüyorum)

-Trafolar tam yüklenmediğinden arıza, patlama olaylarının daha az yaşanacağı varsayımı

-Kompanzasyon sistemlerinin Bedaş tarafından zaten kontrol altında tutulamıyor olması, sık arızalanması vs. olabilir.

bedaş kompanzasyonu kabul etmiyor ne demek anlayamadım kompanzasyon abonenin yükümlülüğüdür,cosfi 0.8 alındığında trafonuz %25 nasıl büyüyor ?

bedaş kompanzasyonu kabul etmiyor ne demek anlayamadım kompanzasyon abonenin yükümlülüğüdür,cosfi 0.8 alındığında trafonuz %25 nasıl büyüyor ?

yani kendiniz trafo koyuyor iseniz hesabınızı 0,8 cosq ile yapıyorsunuz. bu da 1/0,8=1,25 demek olyor ki seçeceğiniz trafo büyüyor. Yoksa dükkanınıza yapacağınız kompanzasyonu kastetmiyorum, o başka birşey.

Sn ceryaner sıraladığınız nedenlere katılmakla birlikte son yazdığınız maddenin ana sebep olduğunu düşünüyorum. herhangi bir nedenle kompanzasyonun devrede olmaması nedeniyle doğabilecek riskler neden göze alınsın ki..

bedaşa proje götürdüğümüzde bize hep 0,99 a göre projeler geliyordu siz nereden biliyorsunuz 0,8 istediğimizi şeklinde tepkiler almıştık..

bedaş kompanzasyonu kabul etmiyor ne demek anlayamadım

cosfi 0.8 alındığında trafonuz %25 nasıl büyüyor ?

Şu sorunun cevabını verirsek, neden trafo gücünün büyüdüğünü anlamış oluruz.

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan bir yükü beslemek için gerekli trafo gücü nedir?

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün

1- Kompanzasyonsuz durumda, görünür gücü; S=275 kVA ...ve trafo 400 kVA seçilir.
2- Kompanzasyonlu durumda, görünür gücü; S=220 kVA... ve trafo 250 kVA seçilir.

Şimdi projeyi onaylayan kişi, trafo gücünü

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün kompanze edilmiş halindeki görünür güce göre mi yoksa kompanze edilmemiş halindeki görünür güce göre mi onaylayacak.?

Sn AD_EM zaten cevabı kendiniz veriyorsunuz, trafodaki kompanzasyonlu hesabı kabul etmiyorlar. Yani hesap yaparken cosq=0.8 olarak alacaksınız. Bu durumda daha büyük trafoya ihtiyaç olacak ya da en azından talep gücünüz artmış olacak.

Tedaş myd lerinde cosq 0.8 olarak alınıyor.

Sn AD_EM zaten cevabı kendiniz veriyorsunuz, trafodaki kompanzasyonlu hesabı kabul etmiyorlar. Yani hesap yaparken cosq=0.8 olarak alacaksınız. Bu durumda daha büyük trafoya ihtiyaç olacak ya da en azından talep gücünüz artmış olacak.

Sn adem yaptığı hesapta kompanzasyonsuz cosfi 0.80 e göre 275 KVA olur demiş ve 400 kva trafo seçilir demiş bazı firmalar 300 kva trafo üretiyorlar bildiğim kadarıyla 400 yerine 300 kva da kullanılabilir madem sistemi kompanzasyonsuz kabul edeceğiz

birde trafo gücü büyür tabiri yanlış oluyor bence böyle söyleyince sanki trafo 400 kva kompanzasyon yapınca 400 kva nın üstünde bir güç veriyormuş gibi algılanıyor aslında şöyle söyleyebiliriz kompanzasyon sistemi ile en iyi ihtimalle cosfisi 1 olan 400 kw yük besleyebiliriz denebilir tersi durumda cosfisine bağlı olarak trafonun gücü düşecektir.

Son düzenleme:
Şu sorunun cevabını verirsek, neden trafo gücünün büyüdüğünü anlamış oluruz.

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan bir yükü beslemek için gerekli trafo gücü nedir?

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün

1- Kompanzasyonsuz durumda, görünür gücü; S=275 kVA ...ve trafo 400 kVA seçilir.
2- Kompanzasyonlu durumda, görünür gücü; S=220 kVA... ve trafo 250 kVA seçilir.

Şimdi projeyi onaylayan kişi, trafo gücünü

220 kW'lık, cosfisi 0,8 olan yükün kompanze edilmiş halindeki görünür güce göre mi yoksa kompanze edilmemiş halindeki görünür güce göre mi onaylayacak.?
Üstad ben bu mevzuları öğrenmeye çok meraklıyım ; siz söyleyince internet de biraz araştırdım ve şu dökümanı buldum ; www3.epdk.org.tr/documents/elektrik/.../dagitimyonetmelikson.doc
Şöyle diyor :
Kompanzasyon Sistemleri

MADDE 21- (1) Dağıtım şirketi ve kullanıcı, mevzuat hükümleri uyarınca tesislerinde uygun kompanzasyon tesislerini kurmakla yükümlüdür.

(2) Kullanıcılar tarafından yapılacak her türlü kompanzasyon ve/veya reaktör uygulamaları dağıtım şirketinin onayı ile gerçekleştirilebilir.

(3) Dağıtım şirketi, bir kompanzasyon tesisini;

a) Kontrol ve açma/kapama donanımının, kompanzasyon için uygun akım kapasitesine sahip olması,

b) Dağıtım sisteminin ve diğer kullanıcıların işletme şartlarını olumsuz yönde etkilememesi,

yönlerinden inceleyerek onaylar.

(4) Kompanzasyon tesisinin dağıtım şirketi tarafından onaylanmış ve devreye alınmış olması; tesislerde sonradan ortaya çıkabilecek rezonans, harmonik bozulma, gerilim yükselmesi gibi hizmet kalitesini bozan durumların giderilmesi hususundaki kullanıcı sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Ne dersiniz bu hususta ?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri