TRAFO GÜCÜ BİLGİSİ

kenan_37

Üye
Merhaba arkadaşlar.elimizde 15 kw gücünde trifaze çalışan bir asenkron motor olduğunu düşünelim.bu motorun tam yükte dağıtım trafosundan çektiği gücü kva cinsinden nasıl hesaplarız.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tam yükte motorun çektiği akımı pens ampermetre ile ölçün. Fazlar arası gerilimide ölçün. Formülde yerine koyun;

S=1,732xUxI

S=KÖK3xUxI P=KÖK3xUxIxCosf S= P/Cosf
Birimler ;
S (Görünür Güç) :VA
P (Aktif Güç) : W
U (Gerilim) : V
Cosf : Motor üzerindeki

Merhaba arkadaşlar.elimizde 15 kw gücünde trifaze çalışan bir asenkron motor olduğunu düşünelim.bu motorun tam yükte dağıtım trafosundan çektiği gücü kva cinsinden nasıl hesaplarız.
yaklaşık olarak 15/0.8=18.75kva

Sn Canercetiner7'nin verdiği formülasyon işin teorik kısmı olup doğrudur benim verdiğim hesaplamada işin uygulama kısmıdır.
Elektrik motorlarının etiketinde yazan güç mil gücüdür etiketteki verim değerine göre elektriksel güç bulunur sonrada cosfi ile şebekeden çekilen görünür güç (kVA-VA) bulunur. Çamaşır makinesi çalışırken cosfi değeri ölçülmeli(ısıtıcı devreye girdiğinde cosfi değişir) yada sn rezistans'ın dediği gibi yaklaşık 0,8 alırsın.
Tekfazda;
S=UxI
P=UxIxcosfi
S=Pxcosfi

Sn Canercetiner7'nin verdiği formülasyon işin teorik kısmı olup doğrudur benim verdiğim hesaplamada işin uygulama kısmıdır.
Elektrik motorlarının etiketinde yazan güç mil gücüdür etiketteki verim değerine göre elektriksel güç bulunur sonrada cosfi ile şebekeden çekilen görünür güç (kVA-VA) bulunur. Çamaşır makinesi çalışırken cosfi değeri ölçülmeli(ısıtıcı devreye girdiğinde cosfi değişir) yada sn rezistans'ın dediği gibi yaklaşık 0,8 alırsın.
Tekfazda;
S=UxI
P=UxIxcosfi
S=Pxcosfi
cosfi değeri olmayan alıcılarda durum nasıldır örneğin 100 wattlık lamba diyelim.

Akkor flamanlı lamba gibi, çamaşır makınası su ısıtıcı rezıstansı, elektrikli sobalar omıik yük sınıfına girer ve cosfi 1 olarak kabul edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri