torna seçimi yardım

maya444

Üye
Selamlar arkadaşlar ,
masa üstü torna almak istiyorum ve Proxxon PD 400 ile OPTİMUM D240 X 500G DC VARİO arasında kaldım.
tabiki başka marka tavsiyelerine açığım (Türkiye'de bulabiliceğim)
Saygılar

Kenan

Selamlar arkadaşlar ,
masa üstü torna almak istiyorum ve Proxxon PD 400 ile OPTİMUM D240 X 500G DC VARİO arasında kaldım.
tabiki başka marka tavsiyelerine açığım (Türkiye'de bulabiliceğim)
Saygılar

Kenan
kolay gelsin kenan ustam Proxxon PD 400 marka torna tezgahı bi tanıdığımızda var güzel makine alırsan faydasını görürsün kullanış açısından.

Selamlar Suat ,

Bilgi alabilir miyim , makina kaç yaşında ve fiyatı hakkında.
yanında aksesuar var mı ?

PD400'ün max parça uzunluğu 400mm. D240'ın ise 500mm. Proxxon Alman üretimidir ve kalite olarak çok üstündür ama pahalıdır. Optimum da Alman markasıdır ama tornaları Çin'e yaptırıyorlar yine de kalite olarak fena değildir. Şahsen ben olsam Optimum alırdım. Yalnız Optimum'da tornaların 2 çeşiti mevcut. Normal ve Vario olanlar. Vario olanlarda hız ayarı hem kayıştan hem de potansiyometreden yapılır. Fiyatları biraz daha pahalıdır. Normal olanlarda sadece kayıştan yapılır yani elektronik hız ayarı yoktur. Ben Vario tavsiye ederim.

Bende Optimm D210x400 var. Normal olanı. Kayıştan hız ayarlama biraz sıkıcı ama çok dert değil. Şimdi olsa Vario alırdım.

Proxxon PD400'de hız ayarı elektronik ve kayış aktarmalı. Ömürlük bir tornadır ama gerçekten çok pahalı.

Selamlar Korkmaz (suat lar karışmasın diye)
ikiside 5.000 TL civarı
bende vario olanı düşünmüştüm 240x500 fırçasız 1.5kw motor
proxxon sadece 500 w motor ve çalışma ölçüsü daha ufak
proxxon çok kaliteli fakat aksesuar illa proxxon olması lazım diyorlar.proxxon setler çok pahalı.
optimum'a başka aksesuarlarda uyuyormuş diyorlar.
proxxonda en max 100mm galiba
optimum 12.5 cm mi? tam anlamış değilim.
boydan çok en önemli benim için

proxxon'nun 400 'ün nerdeyse 2 misli yani ?

Masaüstü istiyorum diyor. Bellki ki evinde kullanacak. 1000'lik tornayı nereye sığdıracak afedersin?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri