Topraklamada elektrik olurmu

Sahada ölçü aleti kullanımı vazgeçilmezdir. Mono faze tesisatta kontrol kalemi kisitli da olsa yararlı olabiliyor. Tüm meslektaşlarımızın ölçü aleti kullanabilme yetisine ve aliskanligina sahip olmalarini gönülden arzuluyor ve teşvik ediyorum. Led trafosunun saglamligini koklayarak test etmeye çalışanları gördükçe umudum kirilmiyor değil ama cabaliyorum.
Sayın binbaşı'nin 1. Maddedeki yazısı dikkatimi çekti.
Benim için kontrol kaleminin yanması değil yanmaması kıstas. Yanarsa elektrik var diyorum. Yanmazsa ölçü aleti ile kontrol ediyorum. Mantıklı olanda bence budur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafo çıkışını ark yaptirarak kivulcim gücüne göre sonuç belirleyenler gördüm. 🙂

Terbiyesizlik yaptiysa... 😀
Kontrol kalemine de atar yapanları esefle kınıyorum bu arada. Kullanmasını bilmeyenler kaza yapıyor diye otobüse de binmeyelim o zaman 😀
Kar yağışı altında yapışan OG havai hat iletkenlerine elektrik vererek ayıranları gördüm @Erhan_TR .

Sahada ölçü aleti kullanımı vazgeçilmezdir. Mono faze tesisatta kontrol kalemi kisitli da olsa yararlı olabiliyor. Tüm meslektaşlarımızın ölçü aleti kullanabilme yetisine ve aliskanligina sahip olmalarini gönülden arzuluyor ve teşvik ediyorum. Led trafosunun saglamligini koklayarak test etmeye çalışanları gördükçe umudum kirilmiyor değil ama cabaliyorum.
Sayın binbaşı'nin 1. Maddedeki yazısı dikkatimi çekti.
yeminle böyle büyüdük . kontrol kalemi kullanan direkt işten atılıyordu gençken çalıştığım firmada .
hatta tartışma çıktı şantiye şefi ile proje müdür arasında . şantiye şefi kontrol kalemini 3 defa hızlıca yere attı verdi adamın eline bak dedi bakalım bu barada elektrik varmı . bakytı yokk dedi tut ozaman dedi . sen haklısın .. tutamadı haliyle :)
lambası nerede kırılır nerede patlar nerede direnç çıkar bellimi olur . düşünce kırılır lamba yada takım çantasında çalkalanınca . yanında hiç bulundurmuyacan en iyisi..

yeminle böyle büyüdük . kontrol kalemi kullanan direkt işten atılıyordu gençken çalıştığım firmada .
hatta tartışma çıktı şantiye şefi ile proje müdür arasında . şantiye şefi kontrol kalemini 3 defa hızlıca yere attı verdi adamın eline bak dedi bakalım bu barada elektrik varmı . bakytı yokk dedi tut ozaman dedi . sen haklısın .. tutamadı haliyle :)
lambası nerede kırılır nerede patlar nerede direnç çıkar bellimi olur . düşünce kırılır lamba yada takım çantasında çalkalanınca . yanında hiç bulundurmuyacan en iyisi..
Sigarayı çok seven bir abim vardı. Bir tane de müsait yerime takasim var. O kadar seviyorum derdi. Bizim de milletçe en büyük aşkımız kontrol kalemi. Cebimize değil heryerimize sokasimiz geliyor 😀

Sigarayı çok seven bir abim vardı. Bir tane de müsait yerime takasim var. O kadar seviyorum derdi. Bizim de milletçe en büyük aşkımız kontrol kalemi. Cebimize değil heryerimize sokasimiz geliyor 😀
zerrin egelilermiydi aydemir akbaşla :)

Aynı sorun,köydeki evimde var kontrol kalemi topraklamada yanıyor.Hemem multimetreyi aldım yaptığım ölçülerde şu değerleri aldım;

Faz nötr 223v
Faz toprak 138v
Nötr toprak 81v

Tesisat da kaçak akım koruma rolesi yok.Topraklama var.Sigorta kutusunun olduğu yerde,sıfırlama yapılmış .Seyyar kablo derseniz baya var en az 20mt vardır.Birde salonda vaviyen var sorunun vaviyen kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Bir kaç yıl önce sigortaları komple yeniledim tesisatta tek renk tel kullanılmış.
Bu duruma bir buatda nötr kopukluğu da neden olur mu acaba?

Sayaç çıkışından hemen sonra,hangi tür ve kaç Amper'lik sigorta kullanmak gerekli

Forum istatistikleri

Konular
128,535
Kullanıcılar
450,533
Son üye
medrem
Geri