topraklama ve nötr kablolarının yerinin değişmesi

hasatan

Üye
selam arkadaşlar.
yeni bir ev aldım prizleri değiştirmek için söktüğümde aşağıdaki resimdeki gibi kaherengi ve sarı kabloyu yanlara mavi kabloyu ortaya bağlamışlar.
bende aynen resimdeki gibi yeni prizleri bağladım şu anda evde bir sıkıntı yok prizler ve eşyalar çalışıyorlar.ama internette yaptığım araştırmaya göre sarı topraklama hattıymış ve ortaya bağlanması gerekiyormuş.aşağıdaki resimdeki gibi bağlantı yapmamın bir sıkıntısı olurmu.bi elektrikçiyle telefonda görüştüm belki yanlış bağlamış olabilir ler dedi.
IMAG1130.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Buattan kontrol edin veya ettirin.normalde sariyesil toprak hatti ortada olacak.

sarı yesil kablo daima toprak hattı olarak yapılır lakin bizim ulkemızzde ısını okdar onemseyen kendısıne elektrıkcı dıye hıtap edıyoruz fakat bu adamalar elektrıkcı olmazlar bunların isimleri baska bırsey olmalı
kablo renklerı bu adamalar için birsey ifade etmiyor baglı oldugu yer e bakıyor sarıyı buattan notur yaptıysa tamam artık onun için sarı kablo notur oluyor bırde sureklı bu işleri yaptıkları ıcın ellerınde kalan parca kabloları kullanıyorlar insan canını hıce sayaraktan sen dıkkat etmeyıp nasıl olsa sarı notur dıye baglasan allah muhafaza cıddı sorunlar ortaya cıka bılır

gecenelrede basıma gelen bır olayı anlatayım meslek edındırme dıye bır kanun cıkardı devletımız bununla ılgılı Bakım onarım vs vs bunun gıbı teknık bıırmlerde calısan adamalar için belge alıyorlar her neyse bır kayıs kasnak rulman sıstemı yapmıslar kendılerıne, dısarıdan bır elektrıkcıye baglatmıslar getırdıklerı sısıtemın trıfaze pfişi eskı tıp 4 pınlı bende kablosunu degıstırdım kablo renklerı kahve sıyah gri ve mavi meslekdaslar sorarım sızlere 3 fazlı asm ye topraklama olarak hangı rengı baglarsınız sarı yesıl yoksa kabloda adam gıtmıs grı kabloyu toprak yapmıs ben kontrol etmeden baglamıs olsam belkıde egtım sırasında bır arkdasımın hayatına mahal olacaktı lutfen dıkkatlı olalım

Merhaba

Türkiyenin kaderi !!!

Benim başıma da , geldi .
Bir yollu çözümlemeye çalışıyorsun .
Her yönü ile kötü adam oldum .
Tam kötü olacaktım , ( herkes kendine Müslüman / birlik beraberlik yok vs gibi
İlk düğme yanlış iliklenirse diğerleri de yanlış gider .
Para çözüm kaynağıdır . ( Aklama ) ,
Bu şimdi yazdıklarımda boşuna , sadece içimizi döküyoruz .

Sayaç ve daire içi panoların kaçak akımlar ( koruma , yanğın ) + siğortalar amperleri + kablolar ( linyeler / sortiler / mm / bağlantıları / priz ataması vs gibi
tüm yerlere baktırın . Kolay Gelsin .

Çözüm : cinayete sebepten yarğılama yapacaksın .
Yangında da yola , kaldırıma araç çekenler de cinayete sebepten yarğılama yapacaksın .
Anca oda belki !!!
ve
Ahirette hesap

Sağlıcakla Kalın .

selam arkadaşlar.
yeni bir ev aldım prizleri değiştirmek için söktüğümde aşağıdaki resimdeki gibi kaherengi ve sarı kabloyu yanlara mavi kabloyu ortaya bağlamışlar.
bende aynen resimdeki gibi yeni prizleri bağladım şu anda evde bir sıkıntı yok prizler ve eşyalar çalışıyorlar.ama internette yaptığım araştırmaya göre sarı topraklama hattıymış ve ortaya bağlanması gerekiyormuş.aşağıdaki resimdeki gibi bağlantı yapmamın bir sıkıntısı olurmu.bi elektrikçiyle telefonda görüştüm belki yanlış bağlamış olabilir ler dedi.

Sarıyı nötre bağlamış ta olabilir.Bu durumda sıkıntı olmaz ama renk olarak sarı nötr olarak bağlanmaz

sarı yesil kablo daima toprak hattı olarak yapılır lakin bizim ulkemızzde ısını okdar onemseyen kendısıne elektrıkcı dıye hıtap edıyoruz fakat bu adamalar elektrıkcı olmazlar bunların isimleri baska bırsey olmalı
kablo renklerı bu adamalar için birsey ifade etmiyor baglı oldugu yer e bakıyor sarıyı buattan notur yaptıysa tamam artık onun için sarı kablo notur oluyor bırde sureklı bu işleri yaptıkları ıcın ellerınde kalan parca kabloları kullanıyorlar insan canını hıce sayaraktan sen dıkkat etmeyıp nasıl olsa sarı notur dıye baglasan allah muhafaza cıddı sorunlar ortaya cıka bılır

gecenelrede basıma gelen bır olayı anlatayım meslek edındırme dıye bır kanun cıkardı devletımız bununla ılgılı bakım onarım vs vs bunun gıbı teknık bıırmlerde calısan adamalar için belge alıyorlar her neyse bır kayıs kasnak rulman sıstemı yapmıslar kendılerıne, dısarıdan bır elektrıkcıye baglatmıslar getırdıklerı sısıtemın trıfaze pfişi eskı tıp 4 pınlı bende kablosunu degıstırdım kablo renklerı kahve sıyah gri ve mavi meslekdaslar sorarım sızlere 3 fazlı asm ye topraklama olarak hangı rengı baglarsınız sarı yesıl yoksa kabloda adam gıtmıs grı kabloyu toprak yapmıs ben kontrol etmeden baglamıs olsam belkıde egtım sırasında bır arkdasımın hayatına mahal olacaktı lutfen dıkkatlı olalım
Slm, kardeşim 3 fazlı asenkron motor baglantısında sarı yeşil yoksa, topraklama gri olur, cünkü motor baglantısında standart baglantı renkleri siyah,kahve,mavi, sarıyeşildir,sarıyeşil yoksa veya baska hangi farklı renkte kablo varsa projeye göre toprak o olur.

Slm, kardeşim 3 fazlı asenkron motor baglantısında sarı yeşil yoksa, topraklama gri olur, cünkü motor baglantısında standart baglantı renkleri siyah,kahve,mavi, sarıyeşildir,sarıyeşil yoksa veya baska hangi farklı renkte kablo varsa projeye göre toprak o olur.
size kesinlikle katılmıyorum proje bazlı calısıyorsanız elde ne varsa onu kullanırım dıyemezsiniz uygun kablo kullanıcaksınız ozaman
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/enerji-kablolarında-damar-renkleri.44648/

Güzel bir konu paylaşım için teşekkürler. Ayrıca bir dipnot arkadaşlar elinizde uygun renkte kablo olmasa bile kesinlikle mavi renkli kabloyu faz olarak kullanmayınız iec standartlarına uygun hareket ederek kurala uygun hareket etmeliyiz sevgi ve saygılarımla. (unutulmamalıdırki iş her zaman yapılır fakat giden can geri gelmez)

kablo standartları

Ekli dosyalar

• Damar Renkleri.pdf
    513.9 KB · Görüntüleme: 23
standartı da yanlış biliyorsunuz.

iç tesisler yönetmeliği
Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR

Elektrik İç tesislerinde iletkenler için aşağıdaki renk kodları kullanılacaktır:

- Koruma iletkenleri için Yeşil- sarı
- Orta iletkenler ve nötr iletkenler için Açık mavi
- Faz itetkenler için Yürürlükteki kablo standartlarına uygun olmak üzere her faz için farklı renkler Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, va-e-vien anahtarın bacakları arasındaki iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

TS HD 308 S2 standartı 4 damarlı iletkenler: sarı/yeşil-kahverengi-siyah-gri renklerinden oluşur.

5 damarlı iletkenler: sarı/yeşil-açık mavi-kahverengi-siyah-gri renklerinden oluşur.

stoğunuzda uygun renkte ve kesitte kablonuz yoksa sipariş vermeniz gerekir.

Son düzenleme:
Ben bir şey anlamadım bu işten 4x2.5 kablo sarı_yeşil, kahve, siyah, mavi eski standart diyelim yeni standart ta mavi yokmu yada sarı yeşili yok o zaman biz 3 fazlı motorda Allah rızası için konuya hakim biri hangi renkleri hangisine kullanacagımı anlata bilirmi teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri