Topraklama ve nötr birleşirse

değerli arkadaşlar vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim benim şöyle bie sorunum var sorumlusu olduğum bina da ölçü aleti ile baktığım da nötr ve toprak arası voltaj sıfır volt olarak görülüyor ölçü aletinin düdük konumuna alıp nötr ve toprak baralarına doknduğum da düdük ötüyor sizce ötmesi normal mi değil mi bina da toppraklama var mı yokmu terettüde düştüm başka bir ihtimal nötr ve toprak kabloları bir yerler de birleşmiş olabilirmi topraklama levhasın dan ana pano ya kadar topraklama kablosu geliyor. binanın beslendiği trafo 20 metre mesafede ve toprak hattım tüm panolara ulaşıyor sizce benim sorunumun sebebi nedir cevaplar için çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
a .Faz- nötr
b . Faz-Toprak arası gerilimi ölç ,
(a-b arası )Arada 1-2 volt dahi olsa bir fark olmalı ...
Yoksa teorik olarak nötr - toprak birleşmiştir.

Sistemde Yangın Korumalı TMŞ veya Kaçak akım rölesi varmı?
Çümkü sıfırlama olmuş ise ; Sistem TN-C sisteme dönüşmüş olur ve TN-C sisteminde, Kaçak Akım Koruma Şalteri kullanılamaz.

Son düzenleme:
değerli arkadaşlar vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim benim şöyle bie sorunum var sorumlusu olduğum bina da ölçü aleti ile baktığım da nötr ve toprak arası voltaj sıfır volt olarak görülüyor ölçü aletinin düdük konumuna alıp nötr ve toprak baralarına doknduğum da düdük ötüyor sizce ötmesi normal mi değil mi bina da toppraklama var mı yokmu terettüde düştüm başka bir ihtimal nötr ve toprak kabloları bir yerler de birleşmiş olabilirmi topraklama levhasın dan ana pano ya kadar topraklama kablosu geliyor. binanın beslendiği trafo 20 metre mesafede ve toprak hattım tüm panolara ulaşıyor sizce benim sorunumun sebebi nedir cevaplar için çok teşekkür ederim

Bence topraklamanı bir ölçtür. Belirlediğin panolardan ölçtür. TN-S sistem olmuş olabilir. Tesiste trafo var mı ? Eğer varsa , ana panoda nötr ve toprak arası şöntlü mü ? En iyisi topraklamanı ölçtürmen, EMO'yla görüşebilrisin.

Sn.ankaralı18,cevap yazan arkadaşların doğru şeyler yazdığını biliyorum.Fakat sizin yazınızdan anladığım hiç bir problemin olmadığıdır.Sağlıklı bir tesisde anlattığınız gibi olması gayet normaldir.

telaşa gerek yok, sonucunda nötür de topraklanıyor.

Sn. Atoll

Nötr de topraklanıyor ama Trafo merkezlerinde yapılıyor bu topraklamalar.

tknsyn arkadaşım bu tn-c sistem hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz eğer tn.c sistem e dönüşmüşse tehlike arzedermi

tknsyn arkadaşım bu tn-c sistem hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz eğer tn.c sistem e dönüşmüşse tehlike arzedermi

ben cevaba katkıda bulunmak isterim tn-c sisteme dönüşmüş ise topraklaman yok demektir yalnız topraklama Şebeke tarafından gelen nötr ile sıfırlamada denilen yanlış bir uygulamaya dönüşmüştür
zararına gelince her türlü elektronik eşya özellikle bilgisayar ups v.s zarar göre bilir 30 ma kaçak akım rolen varsa test edebilirsin nötr+toprağı şönt ederek role atıyor ise toprağında problem yok
ÖNEMLİ OLAN İNSAN HAYATI ve BU TOPRAĞIN GÖREVİ
kolay gelsin

telaşa gerek yok, sonucunda nötür de topraklanıyor.

SAYIN Atol toprak hayat kurtarır
0,5 mA Zarar verebilir..!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
viskontak arkadaşıma katılıyorum bunu engüzel k.a.r ile test edebilirsin kolay gelsin

anlattığınıza göre sıfırlama yapılmış sistemde, mesutelb arkadaşımın önerisine bende katılıyorum, sıfırlamalar trafo merkezlerinde yapılır, binalarda sıfırlama doğru değildir, sıfırlama yapılarak sistem çalışır ama kaçak akım rölesi vb koruma ile ilgili ve kaçak akıma göre davranan kompenentler çalışmaz, bu ise sağlık ve güvenlik açısından doğru değildir. sıfırlama binalarda kendini bilmez ve atrafa bilir gösteren kişiler tarafından, kaliteli toraklama yapamadığı için başvurdukları bir yöntemdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,070
Son üye
Memeteminkece

Yeni konular

Geri