Toprak nemini ölçmek?

haznedar1

Üye
Daha öncede bu konu hakkında başlık açmştım ama umduğum cevapları alamadığım için tekrar açmaya karar verdim.
Ben kendi imkanlarımla toprağın nemini ölçüp sulamak istiyorum.Bunun için toprağa iki ayrı elektrot bırakacağım ve bu elektrotların uçlarını ölçerek belli direnç değerlerine ulaştığında toprağa sulamak istiyorum.Çünkü toprak nemliyken direnç azalıcak kuru iken direnç artacaktır.Fakat takıldığım konular elektrotlardan aldığoım değerleri nasıl bir devre içinde kullanmalıyım ki sorunum hallolsun

bu konuda çalıştım ben topragın nemini ve p h degerini ölçen ve enerji kullanmadan çalışan israil yapımı daldırma tip cihazlar var son derece basit cihazlar. çalışma prensibi ise aynı pil gibi cihazın daldırılan sondası 35 cm uzunlugunda en ucunda izole bir cinko parça var devamı bronz bir boru 6 mm çapında bu sonda topraga daldılınca topragın içindeki nemle 1 1.6 volt arası bir gerilim üretiyor ve cihazın üst kısmında bulunan bir voltmetreyi saptırıyor nem varsa skala o oranda sapıyor. ayrı bir ölçü aletiyle ölçtüm .6 1.3 volt arası gerilim üretiyor cihaz . bu bir katodik gerilimdir. yani topraktan her nem oranında böyle bir gerilim alabilirsin.toprak direnciyle degilde bu gerilim ile bir sistem yaparsan bir kontak elde edersin. en kısa sürede dene bir çinko ve bakır elektrodla bu gerilimi alırsın

ya toprak kuru iken gerilim alırsam denedim toprak kuru iken 1.4 v gerilim gösterdi digital volt metre

Sanırım biraz araştırırsan nettede de olması lazım

Elektrotların aralığı önemli katalog değerlerini uygulamalısınız

Forum istatistikleri

Konular
128,308
Kullanıcılar
450,145
Son üye
sukruseker

Yeni konular

Geri