sargonnas

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Binamızdaki topraklama hattından gelen kabloda 50 volt ölçmekteyim. Bu hatta bu voltaj bulunmasından dolayı termosifonumu değiştirdim ve yeni taktırdığım termosifonda bile sıhhi tesisat ve termosifon arasındaki plastik boruda kıvılcım oluşturmakta ve boruyu eritip su kaçakları yapmakta. Şu anda evin ana panosuna gelen toprak hattını kestim ve şu anda evde toprak hatsız oturmaktayım(bunun sakıncasını biliyorum fakat toprak hatlı daha sorunlu bir şekilde oturmaktayım :( ). Ayrıca voltaj yükselmeden önce tahminimle bundan 1-2 hafta önce bu voltaj 25-30 volt civarı idi ve küçük ev aletlerimizi patlatıyordu. Şu andada yüksek voltaj yükseldiği için fazla enerji harcayan cihazları etkilemeye başladı.
Tahminimce bina içersinde bir kaçak var fakat bunu bulmamda imkansız. Elim kolum bağlandı.
Bu arızayı nasıl gidereceğimi yada izmir - bornovada bu arızayı çözebilecek bir elektrikçi bulmama yardımcı olabilirmisiniz? Teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
apartman olduğunu söylüyorsunuz ihtimallerden biri diğer dairelerden birinin cihazında sorun var bende olamazmı diyorsanız toprak kestikden sonra sorun yok heralde.2.komşulardan biri kaçak elektrik kullanıyor olabiliryani saat girişinde faz ve nötr yeri değiştirilmiştir3. toprakalma sisteminiz zayıf kaçak akım rölesi bugünler için.yapacağınız kendinize yeni toprak hat çektirmek bir öneri bilginiz olduğuna göre sizde çeke bilirsiniz

İki sorun var gözüküyor,
1. Erday'ın yukarıda bahsettiği kaçaklar
2. Toprak hattınız artık toprak olarak çalışmıyor.:)

Bence toprak hattınızı veya toprak setini yeniletmenin zamanı çoktan geçmiş. Olmuyorsa en iyisi toprak kesik oturun. En azından çarpılmazsınız.

arkadaşlar iş yerimizin elektrikçisini eve getirdim onun dediğine göre toprak hattımız zayıflamış hatta yok olmuş olabilir diyo, sigortaları ve kaçak akım rölesini dğeiştirerek topraksız oturduğum zamanlarda korunmamı ve en kısa zamanda en azından kendi evime toprak hattı yaptırmamı tavsiye etti. ayrıca binalarda yapılan elektrik tesisatlarınında karmakarışık koblolanmasındanda şikayet etti :) yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim...

toprak ile nötr arası 1,5-3 volt civarında ise problem yok demektir.

Acaba nötr hattınız kopmuş olmasın. isterseniz birde o seçeneği kontrol ettiriniz.

merhabalar arkadaşım
gerçi yukarıda bir arkadaş ta bahsetmiş ama
nötr hattında bir kopukluk olabilirdiye.
bir de şebekede fazlar arası yük dengesiz olabilir
onuda kontrol ettirebilirsiniz diyorum.

Anlattığınıza göre sizin toprak hattınız tesisatınıza bağlı olsa bile çalışmıyor.Normalde Nötr ve toprak hattı arası ölçümde 1-2 V olması gerekir.Kaçak akım koruma şalteri ise sadece üzerinizden toprağa kaçak olursa görev yapar.Faz-nötre veya nötr- toprak arası gerilime ( sizde var) maruz kalırsanız akım geçişlerinde görev yapmaz.Dolayısıyla kesinlikle toprak hattına müdahale gerekir.

selamlar;

nötr-toprak arası 1-3 volt arasında olması gerekiyor. eğer sizin değerleriniz 50 volt civarında geziyorsa;

1-) nötr hattınızda gevşeklik vardır teker teker kontrol ediniz.
2-) nötr hattı kesitiniz yetersiz kalmaktadır.
3-) topraklama hattınız yetersiz kalmaktadır.

arkadaşlar iş yerimizin elektrikçisini eve getirdim onun dediğine göre toprak hattımız zayıflamış hatta yok olmuş olabilir diyo, sigortaları ve kaçak akım rölesini dğeiştirerek topraksız oturduğum zamanlarda korunmamı ve en kısa zamanda en azından kendi evime toprak hattı yaptırmamı tavsiye etti. ayrıca binalarda yapılan elektrik tesisatlarınında karmakarışık koblolanmasındanda şikayet etti :) yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim...
Senin evinde kaçak akım koruma rolesi varsa nasıl oluyorda bu kaçak durumunda role açmıyor merak ettim. Sorun topraklamada gözüküyor. Sonrasında topragı kestikten sonra bir sorun çıkmamış. Eğer arkadaşların dediği gibi nötr gevşekliği olsaydı topragı kestikten sonra bu sefer faz devresinin nötr üzerinden kısa devrede tamamlayıp daha büyük sıkıntı meydana getirirdi. Anladıgım kadarıla toprak hattını kestikten sonra bir sıkıntı çıkmamış. Buralardan hareket ederek sorunun topraklamada oldugu sonucuna varabilirz. Ayrıca kar çalışmış olsaydı sürekli açardı. Kaçak akım rolesi oldugu halde 50 v ölçümde atmıyorsa görevini yitirmiş demektir, değiştirmek gerekir. Kaçak akım koruma rolesi toprak olmadan da çalışır. Fakat topraklamanızı en kısa sürede yaptırmanın lazım. SAYGILAR...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri