Toprak hattında elektrik var.

kullandığınız cihazda ıp koruma derecesini bana yazabilirseniz bu konuda detaylı bir acıklama yapabilirim sayın morbeyaz ama sizin kullandığınız cihazın plastik aksamı kullandığı voltajı iletebilecek bir maddeden oluşmamıştır
kullanılan plastik malzeme elektriği iletiyormu acaba ? kaygınız yanlıştır çünkü öyle bir durumda bu cihazın üretimini durdururlar ve cihazı üreten şirket böyle bir hatayı göze alamaz
SAYGILAR

Selamlar Fatih Bey

Bu sabah arkadaşımın ricası üzerine kabloların ölçümlerini Voltmetre ile yaptım. Bu cihaza gelen prizin toprak ve faz uçlarını ölçtüğümde dalgalanma şeklinde 61, 151 ve 79 Volt elektrik olduğunu bekleyerek deneyip gördüm. Topraklama çubuğu bina dışına çakıldığından, dış cephe kaplama yapıldığından kablo altında kalmış. Biraz uğraştıktan sonra inşaat işçilerinin mi yoksa başka birisi tarafından mı bilinmez, kablonun kesilmiş olduğunu gördüm. Bağladıktan sonra sorun çözüldü.

Size bir kaç sorum olacak. Ucu kesik olan ne nötr ne de faz ile bağlantısı bulunmayan topraklama kablosu yukarıda yazdığım Voltajı nereden alır? 3x2,5 Antigron kablodaki fazdan dolayı manyetik çekim kuvveti mi oluşuyor?

İkinci sorum ise; Elektrik aksamında kullanılan veya kullanılmayan maden ve kimyasalların elektrik iletim Voltaj değerlerini bulabileceğim kaynak biliyor musunuz?

Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selamlar Fatih Bey

Bu sabah arkadaşımın ricası üzerine kabloların ölçümlerini Voltmetre ile yaptım. Bu cihaza gelen prizin toprak ve faz uçlarını ölçtüğümde dalgalanma şeklinde 61, 151 ve 79 Volt elektrik olduğunu bekleyerek deneyip gördüm. Topraklama çubuğu bina dışına çakıldığından, dış cephe kaplama yapıldığından kablo altında kalmış. Biraz uğraştıktan sonra inşaat işçilerinin mi yoksa başka birisi tarafından mı bilinmez, kablonun kesilmiş olduğunu gördüm. Bağladıktan sonra sorun çözüldü.

Size bir kaç sorum olacak. Ucu kesik olan ne nötr ne de faz ile bağlantısı bulunmayan topraklama kablosu yukarıda yazdığım Voltajı nereden alır? 3x2,5 Antigron kablodaki fazdan dolayı manyetik çekim kuvveti mi oluşuyor?

İkinci sorum ise; Elektrik aksamında kullanılan veya kullanılmayan maden ve kimyasalların elektrik iletim Voltaj değerlerini bulabileceğim kaynak biliyor musunuz?

Teşekkürler.

öncelikle sorunu çözmeniz sevindirici. ancak şunu anlayabilmiş değilim. eğer toprak ile FAZ arasında 151 Volt görüyorsanız bu aradaki 220-150=70 voltun toprak hattında olduğunu gösterir çünkü normalde faz toprak arası ölçmeniz gereken değer toprak 0 varsayıldığında 220 volta yakın olmalı. toprak hattınız önceden kesik olduğu için dönüş alıyordu ve muhtemelen de bu fark o yüzden görülüyordu şimdi toprağı bağladınız ve sorunu çözdünüz ancak manyetik alandan dolayı oluşan çekim kuvveti bu denli bir gerilim farkını açıklamaz diye düşünüyorum neticede bir bina tesisatı ve sanayi girişi 34500 Volt gibi bir değer görmüyor, yakınından geçmiyor zira eğer böyle bir çekim (ölü elektrik) söz konusu olsa her binada olur. şunu kabul ediyorum her binada fazların geçiş güzergahları aynı değil belki oralarda bir faz yoğunluğu var ama 70 Volt ki bu en az ölçtüğünüz fark ciddi bir gerilim farkı. ben yine ilk söylediğime dikkat çekmek istiyorum ve diyorum ki kablonun kesildiğini ve zarar gördüğünü söylüyorsunuz. muhtemelen o topraklama kablosu henüz bulamadığınız bir yerde daha zarar görmüş ve faz ile temas etmiştir. ben başka bir açıklaması olduğunu düşünmüyorum. yine de arkadaşların eklemek ya da düzeltmek istediği bir şey varsa beklerim.

şu da olmuş olabilir. eğer toprak hattına herhangi başka bir cihazdan (buzdolabı gibi) kaçak varsa ve dediğiniz gibi toprak hattı kesilmişse yani akım akacak yer bulamıyorsa bu da orada okuduğunuz gerilim farkı değerlerini açıklayan bir sebeptir ki yine toprağa faz akması anlamına gelir.

Nokta atışı yapmışım...:eek:

Sayın Jengeese

Toprak hattının yere çakılmış olan bakır çubuğuna kabloyu kendim bağladım. Hat sadece Sayısal Loto makinesine gidiyor. Başka hiç bir yere bağlantısı yok. Arada kesik, başka kabloyla klipslenme bile yok. Keşke fotoğrafını çekseydim. Benim asıl aklımı kurcalayan nasıl oluyor da başka kabloyla alakası olmayan kesik toprak hattında voltaj oluyor. Öyle böyle değil, bildiğimiz çarpıyordu :)

Hatta panodan ayrı şekilde duvardan doğru makineye gidiyordu.

ben yine ilk söylediğime dikkat çekmek istiyorum ve diyorum ki kablonun kesildiğini ve zarar gördüğünü söylüyorsunuz. muhtemelen o topraklama kablosu henüz bulamadığınız bir yerde daha zarar görmüş ve faz ile temas etmiştir. ben başka bir açıklaması olduğunu düşünmüyorum.

O zaman yine toprakta Voltaj görmem gerekmez miydi? Bağladıktan sonra ölçüm yaptığımda bir şey görmedim.

Tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Saygılar sunarım.

Sayın JengeeseToprak hattının yere çakılmış olan bakır çubuğuna kabloyu kendim bağladım. Hat sadece Sayısal Loto makinesine gidiyor. Başka hiç bir yere bağlantısı yok. Arada kesik, başka kabloyla klipslenme bile yok. Keşke fotoğrafını çekseydim. Benim asıl aklımı kurcalayan nasıl oluyor da başka kabloyla alakası olmayan kesik toprak hattında voltaj oluyor. Öyle böyle değil, bildiğimiz çarpıyordu :)Hatta panodan ayrı şekilde duvardan doğru makineye gidiyordu.ben yine ilk söylediğime dikkat çekmek istiyorum ve diyorum ki kablonun kesildiğini ve zarar gördüğünü söylüyorsunuz. muhtemelen o topraklama kablosu henüz bulamadığınız bir yerde daha zarar görmüş ve faz ile temas etmiştir. ben başka bir açıklaması olduğunu düşünmüyorum.O zaman yine toprakta Voltaj görmem gerekmez miydi? Bağladıktan sonra ölçüm yaptığımda bir şey görmedim.Tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Saygılar sunarım.
Arkadaşlar bu soru soruldugunda başta dediğim gibi..Bu ölü elektrik olayını hafife almayın..Ölü elektrik oldugu zaman cihazlar çalıştıgında ölü elektrikteki akım arttıgını ben gördüm..Mesela ölü elektrik oldugu zaman çamaşır makinesi ve şohben çalıştıgında musluktan çarpılan kişiler biliyorum..Gittim bizzat ölü elektriği giderdim sorun çözüldü...

sayın [MENTION=255313]DGN FRT[/MENTION] ölü elektrik diyorsunuz da ölü elektrik manyetik alan sebebiyle oluşan bir gerilim farkı değil midir? [MENTION=46544]morbeyaz[/MENTION] demiş ki: Hatta panodan ayrı şekilde duvardan doğru makineye gidiyordu.
tamam kabul ediyorum ölü elektrik olabilir ama bunun için uygun bir ortam gerekir panodan ayrı şekilde duvar dibinden giden bir kabloda ölü elektrik olma ihtimali nedir? eğer o şekildeyse bizim fabrikalarda trafonun hemen yanına koyacağımız bir top kablonun bizi öldürecek derecede çarpması gerekmez mi? ancak şu olur o duvardan bir bina şaftı geçecek tüm besleme kabloları ordan geçecek o kablolar da ciddi akım taşıyacak ki o derece bir ölü elektrik olsun (plastikten çarpacak kadar) [MENTION=46544]morbeyaz[/MENTION] bağlantıyı yaptıktan sonra FAZ ile TOPRAK arasında 220 V görmeniz lazım siz hangi iki nokta arasında ölçüm yaptınız ve voltaj görmediniz bu önemli?

toprakla teması kaybolmuş boştaki bir topraklama kablosunda kontrol kalemiyle baktığınızda kontrol kaleminin ışığının yanması gayet normaldir.ölçü aletiyle ölçtüğünüzde toprakla nötr arasında yüksek bir voltaj görmüyorsanız topraklamayı bağladığınızda düzelecektir.hatta elinizle dokunduğunuzda ışığın kaybolduğunu görürsünüz slm

sayın @DGN FRT ölü elektrik diyorsunuz da ölü elektrik manyetik alan sebebiyle oluşan bir gerilim farkı değil midir? @morbeyaz demiş ki: Hatta panodan ayrı şekilde duvardan doğru makineye gidiyordu.
tamam kabul ediyorum ölü elektrik olabilir ama bunun için uygun bir ortam gerekir panodan ayrı şekilde duvar dibinden giden bir kabloda ölü elektrik olma ihtimali nedir? eğer o şekildeyse bizim fabrikalarda trafonun hemen yanına koyacağımız bir top kablonun bizi öldürecek derecede çarpması gerekmez mi? ancak şu olur o duvardan bir bina şaftı geçecek tüm besleme kabloları ordan geçecek o kablolar da ciddi akım taşıyacak ki o derece bir ölü elektrik olsun (plastikten çarpacak kadar) @morbeyaz bağlantıyı yaptıktan sonra FAZ ile TOPRAK arasında 220 V görmeniz lazım siz hangi iki nokta arasında ölçüm yaptınız ve voltaj görmediniz bu önemli?

Sayın Jengese ben sana elektrik arızlarında karşılaşmış oldugum tecrübelerden yola çıkarak bunları söylüyorum...Yaşamış oldugum şeyler bunlar...Ayrıca ölü elektrik öldürecek kadar çarpar demedim...Sadece ölü deyip geçmeyin giderin demek istedim... Belki o anda başka bir cihazda toprağa kaçak vardır topraklama kablosu da boşta oldugu için topraklama kablosunda daha fazla akım olmuş, plastikten çarpacak düzeye gelmiştir. Zaten topraklama bağlantısı yapıldıktan sonra toprağa kaçak varsa toprağa akıp gider..Zaten topraklamanın da amacı budur bir nevi.......Saygılar değerli kardeşim...

şu da olmuş olabilir. eğer toprak hattına herhangi başka bir cihazdan (buzdolabı gibi) kaçak varsa ve dediğiniz gibi toprak hattı kesilmişse yani akım akacak yer bulamıyorsa bu da orada okuduğunuz gerilim farkı değerlerini açıklayan bir sebeptir ki yine toprağa faz akması anlamına gelir.

demiştim ben de 3-4 mesaj öncesinde. aynı olasılıklardan bahsediyoruz ama arkadaşın belirttiği şeye göre de toprak hattı başka hiçbiryere bağlı değil yani bu ihtimal de olanaksız. ölü elektrik yoktur olamaz da demiyorum zaten tecrübene de tabi ki saygım var başına gelmiştir ancak arkadaşın bahsettiği durumda bana zor bir ihtimal gibi geldi. [MENTION=255313]DGN FRT[/MENTION]

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,010
Son üye
aliihsanari

Yeni konular

Geri