TN sistemde bilgisayar veya sürücü gibi cihazların kısa devre anında yanması

harmonik2

Üye
benim karşılaştığım bi sorun ise TN sistemde bilgisayar veya sürücü gibi cihazların kısa devre anında yanması.aslında birebir benim karşılaştığım bişey diil ama ölçüm yapmaya gittiğim fabrikaların elektrikçileri TN de kısa devrede sürücülerinin yandığını söylüyorlar ve CNC tezgahlarına ayrı bir topraklama istiyolar.konu hakkında CNC tezgah servisi ile görüştüm CNC tezgahın elektrik şemasını aldım ama soruna karşı çözüm bulamadım.acaba kısa devre anında nötr noktasındaki vektörel kayma sorunu gerilimin yükselmesi bilgisayar ve CNC sürücüleri gibi hassas cihazların izalasyonunu deliyormudur?bu konuda her hangi bir düşüncesi olan var mı?bir sorum da faz iletkenleriyle aynı kanalda taşınan koruma iletkeninin faz iletkenlerinin mağnetik etkisinden ( basitçe trafo gibi davranması) sorunucu akım ile yüklenmesi gibi bi sorun ile karşılaşanınız oldu mu?karşılaştıysanz çözüm öneriniz koruma iletkeninin farklı kanal veya faz iletkeninden etkilenmeyecek şekilde döşenmesi mi olur veya daha pratik bi çözüm önerisi olan?

Bildiğmiz gibi,tristörlü tahrik sistemlerinin özel sigortalarla ( süper flink ) korunması zorunluluğu vardır.
Kısa devre esnasında,eğer sigortalar istenilen bu özellikte değil ise,tristörlerin ve diğer devrelerin
hasarlanması kaçınılmazdır.5.5-685 kw olmak üzere arasında onlarca bu tip tahrikleri çalıştırmış bir kimse olarak,bahsedildiği gibi bir olayla karşılaşmadım.1975 -1990 yılları arasında şebekelerin en rezalet olduğu dönemlerde bile herhangibir sorunla karşılaşmadık ( sistemlerimiz.AEG,SİEMENS,DELLE
ALSTHOM idi ).Sorunun,kalitesiz malzeme kullanmaktan ve sigortaların uygun karakterde seçilmemiş ola-
bileceğinden şüphem var.

bir sorum da faz iletkenleriyle aynı kanalda taşınan koruma iletkeninin faz iletkenlerinin mağnetik etkisinden ( basitçe trafo gibi davranması) sorunucu akım ile yüklenmesi gibi bi sorun ile karşılaşanınız oldu mu?karşılaştıysanz çözüm öneriniz koruma iletkeninin farklı kanal veya faz iletkeninden etkilenmeyecek şekilde döşenmesi mi olur veya daha pratik bi çözüm önerisi olan?

bu konuylailgili koruma iletkenini bi kontrol etmeni tavsiye ederim toprakla iyi kucaklaşmıyor olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri