Termosifon ve güneş enerjisi

ilyas_1914

Üye
Merhabalar.Evimde sıcak su ihtiyacımı 65 lt termosifon ile karşılıyorum.Ayrıca güneş enerjisi sistemimde mevcut.Sorun şu ki termosifonu kullanmak istediğimde yani vanasını açtığımda su direk olarak güneş enerjisi deposuna akmaya başlıyor.Daha öncede bu olayı bikaç defa yaşadım.Çözüm olarak güneş enerjisi ile sıcak su hattı arasındaki çekvalf i değiştirdim.Sorun bu şekilde bir süre düzeliyor ama belli bir zaman sonra tekrardan aynı sorun yaşanıyor.Sanırım çekvalf bir süre sonra takılı kalıp sağlıklı çalışmıyor.Bu su akışını nasıl kesebilirim.yada sorunsuz çalışabilecek hangi tip bir çekvalf kullanabilirim.Daha önce böyle birşeyle karşılaşmış veya önerisi olanlardan yardım istiyorum.

sıcak su daima yukarıya çıkar. bu nedenle dik olarak yaylı çekvaf kulanabilirsin.
güneş enerjisi kapalı sistem deyilse bu sefer güneş enerjisinin suyu az akabilir
bu medenle en iyisi iki adet vana kulanmak bir güneş enerjisinden gelene birde termisifon sıcak su çıkışına.hangisini kulanacaksan o vanayı açarsın.

sıcak su daima yukarıya çıkar. bu nedenle dik olarak yaylı çekvaf kulanabilirsin.
güneş enerjisi kapalı sistem deyilse bu sefer güneş enerjisinin suyu az akabilir
bu medenle en iyisi iki adet vana kulanmak bir güneş enerjisinden gelene birde termisifon sıcak su çıkışına.hangisini kulanacaksan o vanayı açarsın.
Vana olayı aklıma geldi ama biraz kırıp dökmek gerekecek.Çekvalf i değiştireyim diyorum.Önerebileceğin birşey varmı hocam

Vana olayı aklıma geldi ama biraz kırıp dökmek gerekecek.Çekvalf i değiştireyim diyorum.Önerebileceğin birşey varmı hocam
Ustam sorunu nasıl çözdün aynısı
Merhabalar.Evimde sıcak su ihtiyacımı 65 lt termosifon ile karşılıyorum.Ayrıca güneş enerjisi sistemimde mevcut.Sorun şu ki termosifonu kullanmak istediğimde yani vanasını açtığımda su direk olarak güneş enerjisi deposuna akmaya başlıyor.Daha öncede bu olayı bikaç defa yaşadım.Çözüm olarak güneş enerjisi ile sıcak su hattı arasındaki çekvalf i değiştirdim.Sorun bu şekilde bir süre düzeliyor ama belli bir zaman sonra tekrardan aynı sorun yaşanıyor.Sanırım çekvalf bir süre sonra takılı kalıp sağlıklı çalışmıyor.Bu su akışını nasıl kesebilirim.yada sorunsuz çalışabilecek hangi tip bir çekvalf kullanabilirim.Daha önce böyle birşeyle karşılaşmış veya önerisi olanlardan yardım istiyorum.

Yazlık şeklindeki konteyner evimde benzer bir sistem düşünüyorum. Henüz Şebeke bağlanmadı fakat er ya da geç bağlanacak. Dosyam işletmede. 2020 içinde bağlanır demişler. Neyse benim düşüncem şöyle; 30 litre kapasiteli küçük bir elektrikli termosifon alıp, çatıya koyacağım tüplü güneş su ısıtıcısının çıkışını bu termosifon girişine bağlamak. Böylece kış günlerinde bile bir ön ısıtma ile bir miktar, bir kaç derece suyu ısıtması termosifonun daha az enerji sarfiyatını sağlayacaktır. Tabi kışın ve kapalı günlerde tüplü güneş ısıtıcılar ne kadar verimle çalışıyor, düşündüğüm gibi birkaç derecelik de olsa ısınma sağlıyor mu bilmiyorum. Sonuçta ısıtıcının rezerv deposu açık havada, yalıtımı ısıyı ne kadar tutabilir. Şebekeden gelen sudan soğuk olduğu durumlarda işe yaramazsa da yaz aylarında kesinlikle işe yarayacaktır. Ya da arkadaşın dediği gibi gerekli zamanda yönlendirici vana sistemiyle herhangi biri devreden çıkartılabilir. Termosifonun devreden çıkarılması çok mantıklı değil. Güneş yeterli olduğunda termosifon kapatılsa bile yalıtımı, güneş enerji sisteminden gelen sıcak suyu yeterli süre, gün içinde muhafaza etmeye yetecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri