teknik gezi için tavsiyeleriniz

martimge

Üye
arkadaşlar merhaba.
meslek lisesi elektrik bölümü öğrencilerini teknik gezi kapsamında nerelere götürsek daha iyi ve tatmin edici olur dersiniz? sektörde çalışan arkadaşlara veya lisede kendisi için etkili olduğunu düşündüğünüz gezilerle ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ilk aklıma trafo fbarikası geliyor ya da üretimin full otomasyon ile yapıldığı fabrikalar...

ilk olarak elektriğin üretildiği bir elektrik santraline götürebilirsiniz .elektriğin nasıl üretilip dağıtıldığını görmüş olurlar.

1-Hidroelektrik santrali veya yakınınızdaki herhangi bir santral
2-Pano imalathanesi
3-Ring Şebeke ve Trafo köşkleri
4-Jeneratörün bulunduğu otomatik transfer şalterli A.G. sistemi
5-Bir İşletmenin ana panosu ve kompanzasyon panosunun incelenmesi.
6-Yakınınızda varsa yeraltı galeri sistemi
7- Üretim anında tesis içi gezinin pek faydalı olmayacağını düşünüyorum (küçük gruplar halinde belki olabilir.)

Ben Teknik lisede okuduğum zamanlar Ankara/Nallıhan sarıyar hidrolelektrik santralini gezmiştik 25 sene geçmiş aradan hala unutamam.

154 veya 380kV trafo merkezine gidin. Tablocu arkadaşlar yardımcı olur.
Türü ne olursa olsun bir elektrik santraline gidin. Bende Hirfanlı Barajı ve HES gezimizi unutamam (Sene 1996).

hocam tek tavsıyem demır-celık fabrıkaları olucaktır.bır elektrıkcı ıcın daha komplıke bır tesıs olamaz (Y.G.-O.G.-A.G.-Otomasyon-S.V.C.). alternatıfı cımento fabrıkası da olabılır.

1-Hidroelektrik santrali veya yakınınızdaki herhangi bir santral
2-Pano imalathanesi
3-Ring şebeke ve Trafo köşkleri
4-Jeneratörün bulunduğu otomatik transfer şalterli A.G. sistemi
5-Bir İşletmenin ana panosu ve kompanzasyon panosunun incelenmesi.
6-Yakınınızda varsa yeraltı galeri sistemi
7- Üretim anında tesis içi gezinin pek faydalı olmayacağını düşünüyorum (küçük gruplar halinde belki olabilir.)

Ben Teknik lisede okuduğum zamanlar Ankara/Nallıhan sarıyar hidrolelektrik santralini gezmiştik 25 sene geçmiş aradan hala unutamam.

Sarıyar Hidroelektrik santrali Türkiye'nin ilk hidroelektrik santrali olduğu için HES'deki sistemler eski ve çabuk öğrenilebilir. bu yüzden ilk Sarıyar HEs'i gezmelisiniz.

bizi öğrenciyken petkime götürmüşlerdi.ilk izlenimler unutulmuyo nedense.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri