bulenttg

Üye
Elektrik Elektromekanik Sistemlerde Emekli

Tekne-Karavan Elektrik

Güneş ve Rüzgardan Elektrik Off Grıd.Sabit ve Hareketli Sistemler

Elektrik Panoları.AC-DC Sistemler

Montaj,Bakım,Modernizasyon,Tesisat

İzmir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik Elektromekanik Sistemlerde Emekli

Tekne-Karavan Elektrik

Güneş ve Rüzgardan Elektrik Off Grıd.Sabit ve Hareketli Sistemler

Elektrik Panoları.AC-DC Sistemler

Montaj,Bakım,Modernizasyon,Tesisat

0 555 5786812
İzmir

Merhaba,

Teknemde 2 adet 12V 105ah aku var. Motorun alternatoru ile sarj oluyorlar.

Ancak teknenin kullanilmadigi zamanlarda da bunlarin her zaman tam dolu kalmasi icin bir gunes enerjisi ile sarj sistemi kurmak istiyorum.
Akuler Both Salter ile bagli.
Benim amacim tam olarak su: Ben tekneye en iyi ihtimalle haftada bir gidebiliyorum. Ancak is sebebiyle bazen 1 ay boyunca ugrayamadigim oluyor. Bu arada otomatik sintine motoru kullanimi sebebiyle akuler kullanilarak voltaj dusmesine sebep olabiliyor.
Hem uzun sure motor kullanilmadigi zamanlarda otomatik sintine motorunun kesintisiz calismasi, hem de uzun sureden sonra tekneye geldigimde mars basmak icin akulerin dolu olmasini istiyorum.
Dedigim gibi, en iyi ihtimal haftada bir mars basmaya ihtiyacim oldugunu dusunursek bu iki akuyu bir hafta icerisinde full sarj edecek minimum gunes enerjisi sistemini nasil kurabiliriz?

Tesekkurler,

Float şarj özelliği olan şarj cihazı temin etmen gerek yine satıcıya durumu bahset durumu garantiliyor mu!

Merhaba,

Teknemde 2 adet 12V 105ah aku var. Motorun alternatoru ile sarj oluyorlar.

Ancak teknenin kullanilmadigi zamanlarda da bunlarin her zaman tam dolu kalmasi icin bir gunes enerjisi ile sarj sistemi kurmak istiyorum.
Akuler Both Salter ile bagli.
Benim amacim tam olarak su: Ben tekneye en iyi ihtimalle haftada bir gidebiliyorum. Ancak is sebebiyle bazen 1 ay boyunca ugrayamadigim oluyor. Bu arada otomatik sintine motoru kullanimi sebebiyle akuler kullanilarak voltaj dusmesine sebep olabiliyor.
Hem uzun sure motor kullanilmadigi zamanlarda otomatik sintine motorunun kesintisiz calismasi, hem de uzun sureden sonra tekneye geldigimde mars basmak icin akulerin dolu olmasini istiyorum.
Dedigim gibi, en iyi ihtimal haftada bir mars basmaya ihtiyacim oldugunu dusunursek bu iki akuyu bir hafta icerisinde full sarj edecek minimum gunes enerjisi sistemini nasil kurabiliriz?

Tesekkurler,
Teknenizdeki boş yer fiziki alan durumuna göre güneşi görecek,ayak basılmayacak bölgeye 100 wt panel ortalama 6-8 amper/saat,bu değerler güneş ışımasının (Yaz-Kış)farklı olabilir.Ortalama 40-55 amp/ güneş görme zamanı.100 watt panel için 15 amp.solar şarj regülatörü ile bağlantı yapabilirsiniz.Dıgıtal regulatör kullanışlı olacaktır, akü tipine uygun sarj tipini seçebilirsiniz.Sulu,Gel tipi gibi.Steca bu konuda başarılı.
Yeriniz müsait ise panel sayısını attırıp sistemin kapasitesini de artırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 18.jpg
    18.jpg
    114.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 008.jpg
    008.jpg
    31.3 KB · Görüntüleme: 18
Teknenizdeki boş yer fiziki alan durumuna göre güneşi görecek,ayak basılmayacak bölgeye 100 wt panel ortalama 6-8 amper/saat,bu değerler güneş ışımasının (Yaz-Kış)farklı olabilir.Ortalama 40-55 amp/ güneş görme zamanı.100 watt panel için 15 amp.solar şarj regülatörü ile bağlantı yapabilirsiniz.Dıgıtal regulatör kullanışlı olacaktır, akü tipine uygun sarj tipini seçebilirsiniz.Sulu,Gel tipi gibi.Steca bu konuda başarılı.
Yeriniz müsait ise panel sayısını attırıp sistemin kapasitesini de artırabilirsiniz.

Tesekkurler yanit icin. Yaklasik bir maliyet ogrenme sansimiz var mi bu parcalar icin?

Son düzenleme:
Panel montaj sistemini krom ayaklı yaparsanız rakamlar yükselir,ayak sistemi 1500-2000 tl.
100 wp panel+digital charger+konnektorler+sigortalar+kablo pabuçlar v.b satın alıp kendiniz yaparsanız yaklaşık 1000 liralar civarı.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri