Öncelikle selamun aleyküm
Arkadaşlar yeni bir tarla alıp içine de bir konteynır koydum. Ön bölümünü bahçe yaptım etrafını da çevirip meyve ağaçları ekeceğim nasip olursa.
Ben 2 adet aküyü daimi süreçle şarj edecek bir RES sistemi oluşturmak istiyorum. Kendimce bulunan düşüncelerime göre;
2 adet akü
bir adet invertör
bir adet şarj regülatörü
ve 5-10 adet küçük rüzgar gülü
nün yeterli olacağını düşünüyorum.
Çünkü rüzar gülleri 48 saat çalışcak bende 2 günde bir gidip iki saatlik kalışlarımda ışık şarj yada su ısıtıcısı gibi ufak cihazların kullanımına düşünüyorum.
1-) Rüzgar güllerinde kullanacağım motorlar AC mi olmalı DC mi olmalı?
2-) Bu motorların kuvvet gerilimi yada amperi volt u yada watt değerleri ne olmalı?
3-) bu motorlara takacağım kanatları pvc boruları keserek yapacağımdan kanat boyları ne olmalı?
4-) Amacım şimdilik böyle bir sistem oluşturmak lakin bir seneye kalmaz 2 adet 5kw lık rüzgar gülünü tarlama dikip oraya ev yapıp orada yaşamak(yani eğerki şimdi oluşturmaya çalıştığım sistemde misal şarj regülatörünü bir kere al 200 tl ama her sistemde bunu kullanabilirsin diyeceğiniz cihazlar mevcutsa bu önerilerinize de açığım) sistemi genişletip elektrik faturasız yani dışa bağımsız bir hayat kurmaya çalışıyorum.
5-) ileride kuracağım sistem minimum saatlik 8kw üretecek hem RES hemde Güneş panellerinden oluşan bir sistem olacak, yani kapsamlı birşeyler yapmaya çalışıyorum. Isınma ve serinleme işlemleri ve sıcak su ihtiyacı içinde ısı pompası ve güneş enerji destekli su ısıtma kullanacağım.
İnşallh sadece su faturam olacak, evet baştan iyi bir giderim olacak fakat 10 yıl sonra bana dokunmadan çalışacak :D
Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden TEŞEKKÜRLER.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
fazla durmıcaksanız o zman 100 watt bir panel koysanız aküyü de 70 ah yeterlı olur sızın ıcın eger 2 gune bır kullanacaksanız

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri