Tek Hat Şemalar?

F.A.R.U.K

Üye
Elektrik pano sistemleri yapılmadan önce mühendisler yada projeciler tarafında tek hat şemaları çizilir. benim çalıştığım firmada da bu böyle. autocad bilgim ortanın üstünde. kendimde bu tür projeler çizmek istiyorum. projeci arkadaşların ön ayak olursa çok sevinicem. sizce işe nerden başlamalıyım. konu başlığı altında püf noktalarını paylaşırsanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşım öncelikle proje cizmeyi bilmen gerekli biliyorsan eger geri kalanı basit otomatik kumanda çizim proğramları mevcur sen tek hat şemasını ciziyorsun geniş kütüphaneleri sayesinde sana malseme klemens vs.her türlü listelerini veriyor ve bunun yanı sıra sana tek tuşla pano dizaynını cıkartan yazılımlar mevcut

Merhaba arkadaşım öncelikle proje cizmeyi bilmen gerekli biliyorsan eger geri kalanı basit otomatik kumanda çizim proğramları mevcur sen tek hat şemasını ciziyorsun geniş kütüphaneleri sayesinde sana malseme klemens vs.her türlü listelerini veriyor ve bunun yanı sıra sana tek tuşla pano dizaynını cıkartan yazılımlar mevcut

hocam ilgin için teşekkürler. yalnız ben tekhat şema çizmeyi bilmiyorum. mesela yıldız üçgeni nasıl çizebilirim. öncelikle hangi malzemeleri kullanmam gerekiyor. eplanı anlatıyorsan bizim firmadaki projeciler kullanmıyor. onlar daha çok bana kağıda çizerek başlayacaksın diyorlar. mesela sayaç panolarında enerji kompak şaltere bağlanır. daha sonra 4 adet bakır bara olur. üç faz sigortalara dağıtılır. sigortadan (otomat) üç faz trifaze sayacların üç fazına verilir. sayacın çıkışından kaçak akımlara bağlantı yapılır. kaçak akımlardan klemenslere bağlantı yapılır. şantiyedeki elektrik teknisyeni ev elektriğini klemenslere dağıtır. bu şekilde genelde çizimler yapılır. eğer senin dediğinşu şekildeyse örneğin kullanılacak sayaç sayısı programa girilir ve program tekhat şemasını otomatik olarak verir. bu şekildeyse program önerebilirmisin.

konu günceldir arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim.

Arkadaşım OG hat proje başlıklarını size söyle söyleyeyim
1- AÇIKLAMA RAPORU
2- ENERJİ MÜSADESİ
3- TRAFO HESABI
4- KOMPANZASYON HESABI
5- KEŞİF ÖZETİ
6- GERLİM DÜŞÜMÜ HESABI
7-YÜKLEME CETVELİ
8-VAZİYET PLANI
9-TEK HAT ŞEMASI

arkadaşlar tekhat şeması üzerindeki elamanların sembollerini ve isimlerini paylaşabilirmisiniz. veya bulabilecegim bir link varmı?
(örn: klemens termik şalter ,siğorta ,kaçak akım vs)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,565
Kullanıcılar
450,566
Son üye
Abdülaziz Bakırhan

Yeni konular

Geri